Monday, May 8, 2017

صفحه نخست » ایرج جمشیدی، روزنامه‌نگار و سردبیر روزنامه اقتصادی آسیا بازداشت شد

Iraj_Jamshidi.jpgکیهان لندن ـ رحمت‌الله جمشیدی لاریجانی معروف به ایرج جمشیدی، سردبیر روزنامه آسیا، روز دوشنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه به هنگام خروج از منزل بازداشت شد.

نوید جمشیدی، فرزند ایرج جمشیدی، در گفتگوی اختصاصی با کیهان لندن درباره بازداشت پدرش گفت: «امروز صبح ۳-۴ نفر نیروی امنیتی به همراه یک مأمور کلانتری او را بازداشت کردند.»

نوید جمشیدی همچنین به کیهان لندن گفت علت بازداشت پدرش نامشخص است اما او را به دادسرای خیابان خارک منتقل کرده‌اند.

آن‌طور که نوید جمشیدی به کیهان لندن می‌گوید هویت افرادی که پدرش را بازداشت کرده‌اند و اینکه پدرش از سوی چه نهاد امنیتی بازداشت شده هنوز مشخص نیست.

ایرج جمشیدی از پیش از انقلاب به فعالیت‌های مطبوعاتی مشغول بود. وی به همراه خسرو گلسرخی، در یک گروه مطالعات مارکسیستی دوازده نفره عضویت داشت. اعضای این گروه به اتهام تلاش برای گروگانگیری شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد ایران، در مهر ۱۳۵۲ از سوی ساواک دستگیر شدند. ایرج جمشیدی که پس از دستگیری ابراز پشیمانی کرده بود ابتدا به اعدام و سپس به ۱۰ سال زندان محکوم شد. از آن گروه خسرو گلسرخی و کرامت الله دانشیان اعدام شدند.

ایرج جمشیدی فعالیت مطبوعاتی خود پس از انقلاب را با همکاری در روزنامه اخبار آغاز کرد و توانست پس از مدت کوتاهی صفحه اقتصادی آن روزنامه را اداره کند. او سپس در روزنامه ابرار مشغول به فعالیت شد و به دلیل موفقیت صفحه اقتصادی این روزنامه با مدیریت ایرج جمشیدی، او توانست روزنامه ابرار اقتصادی را مستقل از روزنامه ابرار زیر چاپ ببرد.

ایرج جمشیدی سپس با همسرش ساقی باقری‌نیا، روزنامه اقتصادی آسیا را راه‌اندازی کرد.

ایرج جمشیدی در اوایل سال ۸۲ به دلیل انتشار عکس مریم رجوی در صفحه نخست روزنامه آسیا بازداشت شد و حدود ۴۰۰ روز در انفرادی به سر برد. او به مواردی چون اقدام علیه امنیت ملی، ارائه اطلاعات به کشورهای خارجی، اخلال در نظام اقتصادی کشور، توهین به آیت‌الله خمینی، دادن رشوه، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم شده بود اما سرانجام در ۱۳ مرداد ۸۳ با قید وثیقه آزاد و پس از مدتی پرونده مختومه اعلام شد.

در تیرماه ۸۲ نیز کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای بازداشت ایرج جمشیدی و تعداد دیگری از روزنامه‌نگاران را محکوم کرده بود.

گفته می‌شود ایرج جمشیدی که کمتر کسی او را با نام رحمت‌الله جمشیدی لاریجانی می‌شناسد پسر عموی علی، صادق و فاضل لاریجانی است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com