Sunday, May 21, 2017

صفحه نخست » کشته و زندانی شدن ۲۰ "جاسوس سیا" در چین

1d5882d-small.jpgدویچه وله - بنا بر گزارش نیویورک تایمز، چین در عرض دو سال ۲۰ نفر از ماموران سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) را کشته یا به زندان انداخته است تا جریان کسب اطلاعات این سازمان را مختل سازد.

نیویورک تایمز در گزارشی پرده از یک اختلال شگفت انگیز در کار سازمان سیا (CIA) در چین برداشته است. بنا بر این گزارش چین در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ گروهی ۲۰ نفره از ماموران سیا را شناسایی، دستگیر و ۱۲ نفرشان را کشته است. یکی از ماموران حتی در برابر چشمان مامور دیگری به قتل رسانده می‌شود تا ظاهرا هشداری باشد به آمریکا و فعالیت‌های جاسوسی‌اش در این کشور.

خشک شدن جریان اطلاعات

سازمان سیا در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ توانست در ابتدا اطلاعات بسیار مهمی در مورد دولت چین به دست آورد. اما جریان اطلاع رسانی از چین به تدریج کم‌تر و کم‌تر شد تا اینکه در سال ۲۰۱۱ اولین ماموران ناپدید شدند. با ادامه این وضع پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) و سازمان سیا تحقیقات مشترک خود را در این باره آغاز کردند.

در این تحقیقات تقریبا تمام کارکنان سفارت آمریکا در چین مورد بازبینی قرار گرفتند. به گزارش نیویورک تایمز منبع اصلی لو دادن ماموران سیا، یکی از کارکنان سابق همین سازمان بوده است. اما مدارک کافی برای بازداشت او در دست نبوده است.

جاسوس در سی‌آی‌ای؟

گزارش نیویورک تایمز می‌گوید تا امروز روشن نیست که چرا این هسته اطلاعاتی این چنین لو رفته و نابود شده است. کارشناسان می‌گویند سرنخ این جریان یا وجود یک جاسوس در خود سازمان سیا است، یا هک شدن سیستم ارتباطی این سازمان در خارج از این کشور. دلیل هرچه باشد این یکی از سنگین‌ترین ضربات از این دست در چند دهه گذشته برای آمریکاست.

این ضربه قابل مقایسه با جریان جاسوسی آلدریچ ایمز مامور سابق سیا و رابرت هانسن مامور اف‌بی‌آی برای اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه فعلی است که منجر به دستگیری گروه بزرگی از ماموران سیا در روسیه و کشته شدن دستکم ده تن از آنان شد.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com