Sunday, Sep 17, 2017

صفحه نخست » هشدار ایران در مورد جدا شدن اقلیم کردستان

09172017A_TOP.jpgفقط عراق یکپارچه را به رسمیت می‌شناسیم

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که ایران فقط دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.

دولت اقلیم کردستان عراق قصد دارد روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) بر سر موضوع جدایی از عراق و تشکیل یک کشور مستقل همه‌پرسی برگزار کند.

ایران می‌گوید که برگزاری این همه پرسی با "منافع اقلیم کردستان در تضاد است" و با این رفراندوم مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته است: "توافقات مرزی صرفا با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود."

خبرگزاری صدا و سیما هم از به نقل از آقای شمخانی گفته است: "جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی توافقات نظامی خواهد بود."

او همچنین گفته است: "پس از آن (جدایی احتمالی کردستان) ایران در چارچوب تامین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملا متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد."

همه‌پرسی پیش‌ رو، در سه استان تشکیل دهنده منطقه خودمختار کردستان و همچنین مناطقی برگزاری خواهد شد که تحت کنترل نیروهای کرد هستند، اما عراق، بر تعلق آنها به حکومت مرکزی تاکید دارد.

از زمان مطرح شدن این همه‌پرسی، مقام‌های عالی رتبه در ایران بارها مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

حدود سه ماه پیش آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، که به تهران سفر کرده بود با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

در این دیدار، رهبر ایران با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفت این کشور "باید یکپارچه بماند و حق چنین کشوری، ایستادن بر روی پای خود و مقابله قدرتمندانه با کسانی است که به دنبال برخورد با عراق هستند."

حدود یک ماه پیش هم سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران که به ترکیه سفر کرده بود، در پی دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری آن کشور گفت که برگزاری همه پرسی "هم عراق، هم ایران و هم ترکیه را درگیر خواهد کرد".

او گفته بود: "به همین علت مقامات دو کشور تاکید دارند که چنین کاری امکان‌پذیر نیست و نبایستی صورت گیرد."

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفته که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان رفراندوم هیچ "پیشنهاد جایگزینی" نداده‌اند.

آقای بارزانی افزوده که امیدوار است کردها ناچار نباشند بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند در این مورد به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

هشدارهای تازه درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، لغو سفر رییس جمهورعراق به نیویورک

یورونیوز - پس از آنکه روز شنبه حیدر عبادی نخست وزیر عراق هشدار داد که در صورت بروز خشونت در جریان برگزاری رفراندوم اقلیم خودمختار کردستان، بغداد آماده مداخله نظامی خواهد بود، بن‌علی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه نیز گفت که برگزاری همه‌پرسی در شمال عراق برای ترکیه موضوع امنیت ملی است و این کشور اقدامات لازم را در نظر خواهد گرفت.

با نزدیک شدن ۲۵ سپتامبر روز برگزاری رفراندوم استقلال در کردستان عراق، فشارها بر رهبران این اقلیم برای انصراف از این کار افزایش یافته است.

رای پارلمان اقلیم کردستان به برگزاری همه‌پرسی در روز جمعه و تاکید مسعود بارزانی رئیس این اقلیم بر اجتناب ناپذیر بودن آن، حساسیت‌ها نسبت به پی‌آمدهای این رویداد بویژه در کشورهای همسایه عراق را تشدید کرده است. پیش از این مقامات ترکیه ضمن مخالفت با برگزاری رفراندوم از هزینه‌های سیاسی و اقتصادی آن برای ترکیه و منطقه یاد کرده بودند.

همه‌پرسی مورد نظر قرار است نه تنها در چارچوب مرزهای رسمی اقلیم کردستان، بلکه در مناطق کردنشین دیگر مانند کرکوک که اعمال حاکمیت برآن مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق است نیز برگزار شود. هشدار نخست وزیر عراق در مورد آمادگی به کارگیری نیروی نظامی در صورت بروز خشونت در جریان رفراندوم شامل این مناطق نیز می‌تواند باشد و هرگونه تنش ناشی از همه‌پرسی می تواند حساسیت‌ها در این زمینه را افزایش دهد.

به گزارش رویترز روز شنبه انفجار بمب در یک خودرو در شهر کرکوک یک کشته و ده مجروح برجای نهاد. بیانیه وزارت کشور عراق این انفجار را اقدامی تروریستی نامید، اما آنرا به تنش‌های مربوط به برگزاری رفراندوم در این شهر مربوط ندانست.

سفر فواد معصوم به نیویورک لغو شد

به گزارش المیادین، رییس جمهور عراق روز یکشنبه با صدور بیانیه ای ضمن «خطرناک» توصیف کردن تبعات تنش های جاری، از همه گروههای سیاسی و اجرایی بغداد و اربیل خواست تا پای میز مذاکره بنشینند.
فواد معصوم با هدف مدیریت این گفتگوها سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را لغو کرده و گویا قرار است حیدر عبادی، نخست وزیر عراق راهی این سفر شود.

این نخستین موضع گیری رییس جمهوری عراق در تنش های اخیر بین سردمدارن حکومت پایتخت و اقلیم کردستان است.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com