Sunday, Jan 14, 2018

صفحه نخست » همه خدمه نفتکش ایرانی سانچی در ساعات اولیه آتش‌سوزی جان باخته‌اند

sanchi_2.jpgیورونیوز ـ به گزارش خبرنگاز یورونیوز از تهران، نفتکش سانچی بعد از هشت روز سوختن در میان دود و آتش غرق شد و این در حالی بود که تیم ۱۲ نفره تکاوران ایرانی به محل حادثه رسیده بودند.

تمامی ۳۲ نفر دریانورد نفت‌کش ایرانی در دریای چین جان باخته‌اند و دیگر امیدی به زنده ماندن هیچ یک از آنان نیست.

محمد راستاد، رییس سازمان بنادر و دریانوردی و سخنگوی کمیته رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی امروز یکشنبه ۲۴ دی با اعلام این خبر گفت: «کارکنان و خدمه کشتی ایرانی در ساعت اولیه حادثه به دلیل انتشار گازهای سمی و شدت انفجار، متاسفانه جان باخته‌اند.»

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از خبرنگار خود در شانگهای گزارش داد که بنا بر اطلاعات دریافتی از اظهارات خدمه کشتی باری چینی که با نفتکش ایرانی برخورد کرد، اطلاعات دریافتی از کشتی‌های امدادرسان و همچنین فرمانده چینی گروه امداد و نجات، به نظر می‌رسد دریانوردان کشتی ایرانی در ساعت اولیه آتش‌سوزی به دلیل انتشار گازهای سمی و شدت انفجار، جان باخته‌اند.

هیچ یک از نیروهای نجات نتوانستند به حد کافی به کشتی سانحه دیده ایرانی نزدیک شوند. راستاد که به چین سفر کرده در این زمینه تصریح کرد: «تلاش‌ها برای اطفا حریق و ورود به کشتی برای نجات پیکرهای خدمه، به رغم تمام تلاش‌ها، به دلیل انفجارهای پی در پی میسر نشد.»

نفت‌کش ایرانی سانچی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی عصر شانزدهم دی ماه پس از برخورد یک کشتی باری با آن، دچار آتش سوزی شد.

کشتی فله‌بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی ۶۴ هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می‌رفت و در بین راه به کشتی سانچی با مالکیت شرکت «برایت» از ایران برخورد کرد.

تکاوران ایرانی رسیدند، اما سانچی غرق شد

جواد منتظری، خبرنگاز یورونیوز در تهران از قول مقام‌های رسمی ایران گزارش می‌دهد که نفتکش سانچی بعد از هشت روز سوختن، بالاخره در میان دود و آتش غرق شد و این در حالی بود که تیم تکاوران اعزامی ایران به استعداد ۱۲ نفر به محل حادثه رسیده بودند.

با اینکه عملیات اطفای حریق سانچی با حضور تیم‌های ژاپنی و چینی در سه الی چهار روز اخیر تسریع شده بود، اما شدت آتش با هر جرقه‌ای روی سطح کشتی بیشتر می‌شد به طوری که تکاوران ایرانی هرگز نتوانستند وارد آن شوند.

تشخیص هویت جان‌باختگان و رمزگشایی جعبه سیاه

تاکنون اجساد سه سرنشین این نفت‌کش پیدا شده اما عملیات تشخیص هویت آنها هنوز آغاز نشده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، پیکر یکی از پرسنل داخل دریا و پیکر دو نفر دیگر در جریان جست و جوی نیم ساعته تیم چینی به همراه جعبه سیاه کشتی پیدا شد.

جعبه سیاه این کشتی برای بازخوانی فعلا به بندر شانگهای منتقل شده است. البته جعبه سیاه سانچی با توجه به قوانین ثبت شده در کنوانسیون‌های بین‌المللی مبنی بر این که جعبه سیاه موجود در کشتی‌ها و شناورها در فضای بین‌المللی به کشوری که کشتی در آن به طور رسمی ثبت شده تحویل داده شود، و نیز با توجه به این که شناور مذکور در یکی از بنادر پاناما به ثبت رسیده است، باید به این کشور تحویل داده شود.

مسئولان پاناما طبق قوانین موظفند که اطلاعات ثبت شده در این جعبه را به طور کامل به ایران ارائه کنند، اما این احتمال وجود دارد که این جعبه در شانگهای رمزگشایی و بازخوانی شود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com