Friday, Jan 26, 2018

صفحه نخست » حسن روحانی، تدبیر و امید اصلاح‌‏طلبان برای استمرار نظام

- از خبر واگذاری بنگاه‎های اقتصادی سپاه چند روز گذشته و انگار گوش فرماندهان این نهاد نظامی بدهکار دستور خامنه‎ای نیست.
- مصباحی مقدم عضو جمع تشخیص مصلحت نظام گفته «اداره امور کشور دست روحانیون نیست»
- آیا آن‌طور که اصلاح‌‏طلبان می‎گویند سپاه قصد کودتا دارد و خود را برای فردای پس از مرگ خامنه‌‏ای آماده می‎کند؟
- روحانی چه نقشی برای اصلاح‏‌طلبان بازی می‎کند که این روزها به هر قیمتی پشت دولت او ایستاده‌اند؟

***

tadbiromid_012618.jpgبرزو فارسی - کیهان لندن

محمدصالح جوکار معاون پارلمانی سپاه و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی از دستور علی خامنه‌‏ای مبنی بر واگذاری بنگاه‎های اقتصادی سپاه و ارتش ابراز بی‎اطلاعی کرده و گفته است: «من نتوانستم به چنین ابلاغیه‌ای دسترسی پیدا کنم و آن را ندیدم.»

او در گفتگو با اعتمادآنلاین، با بیان اینکه «من نمی‎دانم این خبر که شما می‎گویید وزیر دفاع اعلام کردند از کجاست» افزود: «بحث این است که این خبر می‎گوید سپاه و ارتش فعالیت اقتصادی دارند که جای سوال است! مثلاً قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در پروژه‎های دولتی شرکت می‎کند اما نه پول می‎گیرد و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد از دولت طلب دارد با این حال پروژه‎ها را انجام می‎دهد. پروژه‎هایی که سپاه دارد اقتصادی نیست و درآمدزایی ندارد که بخواهد از آن استفاده کند.»

جوکار با بیان اینکه «فعالیت‎های اقتصادی سپاه به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء خلاصه می‎شود» تصریح کرد: «این قرارگاه پروژه‎های عمرانی را انجام می دهد بدون اینکه نفعی برایشان داشته باشد. غالبا هم در این زمینه بیش از آنکه پول بگیرد کار و فعالیت ارائه داده است. من فعالیت اقتصادی در این مجموعه که منافعی برای سپاه به همراه داشته باشد نمی‎بینم.»

شنبه، ۳۰ دی‎ماه، امیر حاتمی وزیر دفاع از دستور خامنه‌‏ای برای واگذاری بنگاه‎های اقتصادی ارتش و سپاه خبر داد و ادعا کرد مسئولیت این کار به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده و «ستاد کل در کل نیروهای مسلح این موضوع را دنبال می‌کند تا این نیروها از کارهای اقتصادی غیرمرتبط به هر دلیل، خارج شوند.»

فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح که پاسدار حسین باقری است تا امروز در این مورد سکوت کرده است؛ حتی پس از آنکه اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله تهران گفت اقدامات عمرانی و سازندگی سپاه و ارتش بر اساس اصول قانون اساسی است، وی واکنش نشان نداد.

حال تردیدها در این مورد که امیر حاتمی از قول خامنه‌ای درباره دستور پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی ارتش و سپاه خبر داده زیاد شده است. آنچه وزیر دفاع ادعا کرده چقدر واقعیت دارد؟ آیا او می‎تواند در این سمت به عنوان یک نظامی ادعایی خلاف واقع به نقل از فرمانده کل قوا یعنی علی خامنه‌‏ای بیان کند؟ اگر این دستور صحیح باشد، چرا فرماندهان سپاه که از گروه دیگری به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک هستند یا آن را کتمان و انکار می‎کنند یا می‎گویند که بر اساس قانون فعالیت می‎کنند و اصلا نه تنها درآمدی ندارند تازه طلبکار هم هستند!

آیا این احتمال وجود دارد که آنچه خامنه‎ای دستور داده به مصلحت سپاه نباشد و آنها در مقابل آن ایستادگی کنند و این موضع‎گیری‎ها و حتی سکوت فرماندهان ارشد این نهاد نظامی از جمله رییس کل ستاد نیروهای مسلح و فرمانده کل سپاه نشانی از اختلافی مهم و عظیم بر سر «سهم شیر» باشد که به چنین تناقض‌گویی‌هایی منجر شده است؟

بازخواست از رهبری باید در حیطه وظایف ایشان باشد

وبسایت شفقنا روز دوم بهمن در گفتگویی با غلامرضا مصباحی‎مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از او پرسید «چرا برخی از مردم بسیاری از گرفتاری‎ها به‌خصوص مشکلات اقتصادی را از چشم روحانیون می‎دانند؟» او پاسخ داده است «باید از مردم خواست که دوباره برگردند و با توجه به قلمرو مسؤولیت‎های روحانیت اظهار نظر کنند. برخی معتقدند که این کشور در دست روحانیت است، رهبری نظام، رییس قوه قضاییه، رییس خبرگان رهبری و رییس جمهور روحانیون هستند، اما اگر از این جایگاه‎های رسمی و حضور روحانیون بگذریم، اداره امور کشور دست روحانیون نیست [...] رهبری از نظر قانون اساسی مجاز به ورود در امور اجرایی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیست [...] بازخواست از رهبری باید در حیطه وظایف ایشان باشد.»

ترس از کودتای سپاه علیه دولت

همزمان با خبر وخامت حال جسمی علی خامنه‎ای بعضی منابع غیررسمی از احتمال کودتای سپاه پاسداران علیه دولت روحانی توسط طائب رییس اطلاعات سپاه و جعفری فرمانده کل سپاه خبر داده و مطرح شده است که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس مخالف این طرح است. این خبر غیررسمی یا شایعه هر چه هست آنقدر در بین بخشی از دولتی‎ها و اصلاح‎طلبان اثرگذار بود که حتی بخشی از آنها از جمله حزب کارگزاران تلاش کرده‌اند خود را به سلیمانی نزدیک کنند. انتشار تیترهای پرطمطراق و مجیزگویی در وصف شجاعت و دلاوری‎های او مثل «سردار ملی» و «هراس جهان از سردار سلیمانی» را جزو علائمی می‌توان ارزیابی کرد که برخی اصلاح‎طلبان برای جذب او به کار برده‌اند تا در روز موعود پس از مرگ خامنه‎ای بتوانند حمایت بخشی از سپاه را در مقابل حزب‎اللهی‎ها و بسیجی‎های تا دندان مسلح داشته باشند.

برادران طائب (مهدی و حسین) که یکی رییس اطلاعات سپاه و دیگری رییس قرارگاه امنیتی عمار است هر دو در آخرین سخنرانی‎ خود و به طور کل اکثر موضع‎گیری‎هاشان روی دو مسئله تاکید می‌کنند که هر دو به دولت روحانی برمی‎گردد: «پروژه نفوذ و دوتابعیتی‎ها» و «مذاکره بر سر موشک‎ها و برجام

پس از سرکوب خشن تظاهرات سراسری و معترضان و آرام گرفتن موقتی اعتراضات، موج حمله به دولت از سوی جناح‎ اصولگرا در سپاه و نمایندگان مجلس گرفته تا رسانه‎ها و امامان جمعه و مراجع، شروع شد و آنها مثل کنه به جان کابینه و مدیران اجرایی افتاده‌اند.

آنچه امروز اصلاح‏‌طلبان را ترسانده قدرت بی‌حد و حساب سپاه است، به‌خصوص آنکه به چشم دیده‌اند سپاه در بزنگاه‌های اساسی شاید از خامنه‎ای هم عبور کند و اتفاقاً در بدنه روحانیون هم در سراسر ایران کم نیستند کسانی که بر طبل سپاه می‎کوبند.

گروهی مطرح می‎کنند چرخش روحانی به سوی اصولگراها در دولت دوم از همین نگرانی سرچشمه می‎گیرد. بخشی از حمایت‎های امروز اصلاح‌‏طلبان از روحانی با وجود اینکه او به هیچ یک از وعده‎های اساسی خود مثل «رفع حصر»، «انتخاب وزراء و کابینه» از میان اصلاح‌طلبان، «عدم فیلترینگ فضای مجازی»، «اشتغالزایی»، «رسیدگی به مشکلات محیط زیست و آلودگی هوا»، «باز کردن فضای سیاسی»، «ثابت نگه‎داشتن نرخ ارز» و... عمل‎نکرده، از ترس سپاه است که مبادا پس از مرگ خامنه‎ای زیر چکمه‌های پاسداران له شوند.

در هیچ دوره‎ای به اندازه امروز جناح‌ اصلاح‌‏طلب چنین سنگ نظام را به سینه نزده‌ است. حمایت تمام‌عیار آنها از نظام و شخص روحانی با توجه به سن و سال خامنه‎ای آخرین کارت آنها برای ماندن در صحنه‏ سیاسی است چون اگر از یک سو به هر دلیلی نظام سقوط کند، پرونده‌ی سیاسی آنها بسته خواهد شد؛ و از سوی دیگر اگر مرگ خامنه‎ای را از صحنه حذف کند، سپاه متشکل‌ترین قدرت برای پر کردن خلاء است و در این صورت نیز اصلاح‌طلبان جایی در سیاست نخواهند داشت.

قدرت سپاه چنان زیاد است که حتی وقتی دولت به «اذن رهبر» مجبور می‎شود برای خواباندن صدای اعتراضات چهار میلیارد دلار از صندوق توسعه ارزی برداشت کند، ۲٫۵ میلیارد دلار آن را به سپاه برای افزایش توان نظامی می‌دهد و بقیه را صرف مقابله با مشکلات مردم از جمله آلودگی محیط زیست و کمک به زلزله‎زگان کرمانشاه و... می‌کند.

القای ترس از سوریه شدن

موقعیت امروز اصلاح‏‌طلبان به ویژه مواضع‎ تند آنها علیه اعتراضات و رأی‌دهندگان آن هم با القای تئوری سوریه شدن ایران پس از براندازی و تغییر، در واقع تجلّی ذهنی آنها از عاقبت خودشان و فراتر از منفعت‎پرستی است؛ «ترس و وحشت» از آینده است هم از سوی سپاه و هم از سوی جامعه. بنابراین با تمام قوا از حسن روحانی محافظت می‌کنند از جمله برای جانشینی خامنه‌ای؛ آنها حتی از نقش سوپاپ اطمینان هم صرف نظر کرده و برای مثال درخواست رفع حصر موسوی و کروبی را، که شاید بتواند به پایین آوردن نقطه‌ی جوش جامعه کمک کند، به فراموشی سپرده‌اند تا جایگاه خود را در حکومت محکم کنند.

اصلاح‌طلبان برای رفتار دوگانه‎ امروزشان در برابر مردم و رأی‌دهندگان حتی به خود حق می‎دهند و از آنجا که نه تنها ایده‌‌ی «اصلاح‌»شان پی در پی با ناکامی روبرو شده بلکه اساسا حیات‎ سیاسی‎شان در آستانه‌ی سقوط قرار گرفته، در دو جبهه تلاش می‌کنند: از یک سو در مقابل براندازان برای حفظ نظام به هر شکلی که بتوانند ایستاده‌اند؛ و از سوی دیگر برای حفظ خود در دوران پساخامنه‌ای، در صورتی که نظام استمرار پیدا کند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com