Saturday, Mar 3, 2018

صفحه نخست » خبرگزاری حکومتی تسنیم: ناگفته‌های رئیس پلیس تهران از پشت‌پرده‌های غائله خیابان پاسداران

356F0C91-161C-4B94-A985-0C8F8A3C907E.jpegبه گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، پس از ماجرای گلستان هفتم که عصر روز سی‌ام بهمن و ساعات اولیه نخستین روز اسفند توجه تمام رسانه‌های کشور را معطوف به منطقه پاسداران کرد و غائله دراویش گنابادی را در صدر اخبار کشور قرار داد، علی‌رغم توضیحاتی که از همان ساعات اولیه ارائه شد، شهادت دلخراش 3 مأمور پلیس و یکی از نیروهای بسیجی حاضر در صحنه، سؤالات بسیاری را برای مردم ایجاد کرد؛ از ماجرای تکذیب ارتباط راننده اتوبوس مرگ با این فرقه از سوی دراویش گنابادی تا حرف و حدیث‌ها درباره رأفت و صبر پلیس در خاتمه دادن به این ماجرا که قلب بسیاری از مردم را به‌درد آورد؛ سؤالاتی که حالا با گذشت چندین روز از این واقعه تلخ، بهتر می‌توان به آن‌ها پاسخ داد.

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت که در این ماجرا فرماندهی میدان را عهده‌دار بود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، به تعدادی از سؤالات مطرح‌شده در خصوص چرایی شکل‌گیری تجمع اولیه دراویش، اقدامات عملیاتی پلیس در خلال غائله چندساعته خیابان پاسداران و حتی نتایج بازجویی‌ها و تحقیقات تکمیلی انجام‌گرفته در ابعاد مختلف پاسخ داد؛ گفت‌وگویی که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

تسنیم: سردار، ماجرا از کجا شروع شد؟

رحیمی: همان‌طوری که اکثر مردم در جریان قرار گرفتند آغاز این اتفاق برمی‌گردد به دو خودروی سرقتی؛ همکاران ما در ساعات ابتدایی روز سی‌ام بهمن ماه وقتی به دو خودروی سواری مشکوک می‌شوند دستور ایست صادر می‌کنند رانندگان این دو خودرو اقدام به فرار کرده و در تعاقب آن، هر دو خودرو به مقر پلیس انتقال داده می‌شوند. ساعت 7 صبح همان روز خانمی که مالک یکی از این دو خودرو که پرایدی تیره‌رنگ هم بوده، است متوجه سرقت خودرواش می‌شود و موضوع را به پلیس گزارش می‌دهد. البته ناگفته نماند که سارقان، در لحظه‌ای که اقدام به جاگذاشتن خودرو برای فرار از دستور مأموران پلیس کرده بودند، همین خودرو را با قفل پدالی رها کرده و سعی در متواری شدن داشتند.

در نهایت مالک پراید سفید هم با مراجعه به پلیس، سرقت خودروی خود را گزارش می‌کند و کلانتری مربوطه نیز فرد متهم به سرقت را به‌همراه فرد دیگری که با وی دستگیر شده بود به مرجع قضایی معرفی کرده که در مسیر هم درگیری‌هایی ایجاد می‌شود و این افراد فرار می‌کنند ولی در خاتمه یکی از افرادی که اقدام به درگیری با پلیس کرده به‌نام نعمت‌الله ریاحی دستگیر می‌شود. پس از دستگیری این فرد، عده‌ای تحت عنوان انتصاب وی به فرقه‌ای خاص، تجمع می‌کنند، این در حالی است که همکاران من در همان ابتدا بارها به این افراد عنوان می‌کنند که این شخص،‌ مرتکب جرم شده و مرجع قضایی نیز حکم وثیقه 150 میلیون تومانی برای وی صادر کرده است و این فرد باید تا ادامه رسیدگی به جرمش در بازداشتگاه بماند.

پس از حضور این افراد مقابل کلانتری و برخورد پلیس با آن‌ها برای متفرق کردنشان، افراد حاضر در صحنه مقابل منزل رئیس فرقه تجمع می‌کنند و در حالی که همکاران من برای پاکسازی منطقه اعزام شده بودند، یک اتوبوس دیوانه‌وار به همکاران ما حمله می‌کند و 3 نفر را شهید و 8 نفر را مجروح می‌کند.

پس از این اتفاق با هماهنگی مراجع ذی‌ربط امنیتی از جمله شورای تأمین و شورای امنیت کشور در نهایت، ساعت 4 صبح روز سه‌شنبه، اجازه اجرای عملیات و دستگیری و برخورد با این افراد به ما داده شد که در کمتر از 15 دقیقه این عملیات با دستگیری تمامی عناصر اصلی این غائله خاتمه یافت.

تسنیم: نعمت‌الله ریاحی که برای فراری دادن دو سارق دستگیرشده به مأموران و خودروی پلیس حمله‌ور شده بود هم سابقه‌دار بود؟

رحیمی: هم راننده اتوبوس هم نعمت‌الله ریاحی که با مأمورین درگیر شده و نفرات دیگر را فراری داده بود دارای سوابق مجرمانه متعدد هستند.

تسنیم: دو هفته پیش از این ماجرا هم، گلستان هفتم صحنه درگیری‌هایی بین دراویش و پلیس بود؛ این دو ماجرا چقدر با هم مرتبط بودند؟

رحیمی: این افراد قطعاً افراد همان گروه هستند، شروع این ماجرا از مقابل زندان اوین اتفاق افتاد که 4 نفر از افراد مسئله‌دار این گروه توسط دستگاه‌های امنیتی دستگیر شدند و اینها به‌بهانه اینکه بازداشت‌شدگان از گروه ما هستند جلوی زندان اوین تجمع کردند و همکاران ما مکرراً تذکرات لازم را به تجمع‌کنندگان می‌دادند که اجازه دهند مسیر قانونی و رسیدگی‌های قضایی انجام شود که در آن مقطع، با صحبت‌هایی که انجام شد، تجمع‌کنندگان آن محل را ترک کردند.

حتی در اغتشاشات دی‌ماه امسال هم این افراد با کمک سایت‌های ضدانقلاب و معاند آن‌طرف آبی و بعضی از سایت‌های خودشان و فردی که در آن‌سوی آب وابسته به این افراد بوده و جنبشی را هم به‌راه انداخته و از خارج کشور آن را مدیریت و هدایت می‌کند، به‌شدت آتش‌بیار معرکه بودند و خیلی به این جریان کمک می‌کردند و در ادامه به‌بهانه‌های مختلف به‌دنبال ایجاد تنش، درگیری و اقدامات ضدامنیتی بودند و این یک واقعیت است.

به هر حال خرد جمعی در آن زمان بر این بود که به‌دلایل مختلف با این افراد مدارا شود ولی در لحظه‌ای که اراده شد تا با آن‌ها برخورد کنیم، با قاطعیت با این افراد برخورد شد.

تسنیم: خیلی‌ها معتقدند شاید پلیس باید زودتر وارد عمل می‌شد و این غائله خاتمه پیدا می‌کرد.

رحیمی: پلیس نظام جمهوری اسلامی، پلیسی مردم‌مدار و جامعه‌محور است و برای جان تمام شهروندان باید ارزش قائل باشد و حقوق شهروندی تمام آحاد جامعه را رعایت کند؛ ما اسم این را اتمام حجت، تذکر و اولتیماتوم می‌گذاریم چراکه تلاش داشتیم این قضیه بدون خونریزی و درگیری خاتمه یابد؛ از طرف دیگر محلی که این افراد در آن نقطه دست به این اقدامات زدند محلی بود که مردم در آن در حال کسب‌وکار و زندگی بودند و ما باید به‌گونه‌ای این ماجرا را مدیریت می‌کردیم که خدای ناکرده مشکلی برای ساکنان و اهالی این محل که مدت‌ها بود از دست این افراد به‌ستوه آمده بودند هم پیش نیاید؛ همچنین ما تلاش داشتیم تا این افراد از موضعی که گرفته‌اند کوتاه بیایند و در واقع قانون پس از دستگیری با آن‌ها برخورد کند.

تسنیم: اینکه بعضی‌ها می‌گویند پلیس بیش از اندازه در مقابل این افراد رأفت داشت درست است؟

رحیمی: تمام اقداماتی که پلیس انجام می‌دهد بر اساس مصوبه شورای تأمین و مسئولین تمام دستگاه‌های امنیتی و شورای امنیت کشور بوده؛ پلیس فرمانده میدان است ولی بر اساس مصوبات ابلاغی عمل می‌کند که خودتان دیدید زمانی که تصمیم بر برخورد با این افراد گرفته شد، تمامی افراد حاضر در صحنه و لیدرهای آن‌ها در کمتر از یک ربع دستگیر شدند.

تسنیم: بعضی‌ها عنوان می‌کنند نیروی انتظامی در این ماجرا در حالی وارد عملیات شد که مسلح نبوده و حضور غیرمسلحانه پلیس در این ماجرا هم به‌دنبال تصمیم و ابلاغ شورای تأمین انجام شده است؟

رحیمی: این موضوع کاملاً کذب است؛ نیروی انتظامی با تجهیزات و امکانات و اختیارات کامل در این موضوع وارد شد؛ به هر حال ما در وهله اول که از سلاح استفاده نمی‌کنیم بلکه به‌تناسب فضا و شرایط منطقه عملیات و اقدامات مجرمانه، وارد صحنه می‌شویم که جزو تدابیر و تمهیدات عملیاتی پلیس است؛ ما برای کسانی که سلاح ندارند از سلاح استفاده نمی‌کنیم، ما همه امکانات را در اختیار داشتیم؛ حتی گروه نوپو را آماده کرده و این گروه آماده ورود به میدان بود و کنار من قرار داشت ولی ما از این امکانات استفاده نکردیم چراکه تمایلی نداشتیم جان مردم و حتی همین اغتشاشگران که سه نفر از همکاران ما را هم به‌شهادت رسانده و تعداد زیادی را هم مجروح کرده بودند و ما به‌شدت از آن‌ها ناراحت بودیم به‌خطر بیفتد.

این در حالی بود که اکثر این افراد، به چماق، قمه و انواع سلاح‌های دست‌ساز و عجیب و غریب مجهز بودند. ولی ما حتی همان گروهان ویژه‌ای را که سه نفر از آن‌ها در این ماجرا شهید شدند هم عقب کشیدیم تا خدای ناکرده یک وقت برخورد احساسی با ماجرا نشود و یک زمان در این غائله بی‌گناهی جان خود را از دست ندهد.

تسنیم: در کشورهای دیگر چطور با چنین اعتراضات و اغتشاشاتی برخورد می‌کنند؟

رحیمی: شما همین فرقه داوودیه را با این ماجرا مقایسه کنید، این‌ها یک حرکت کوچک انجام دادند و یک اظهار نظر کردند ولی چه برخوردی با آن‌ها شد؟ تمام این افراد توسط پلیس خشن و بی‌منطق آمریکا نابود شدند و در محلی که مستقر بودند به‌آتش کشیده شدند.

ما معتقدیم اقدامات پلیس باید به‌روی اصول و بر اساس حفظ جان و مال و ناموس مردم باشد. ما اغتشاشات دی ماه امسال و غائله دراویش را با رعایت تمام استانداردها و اصول حقوق شهروندی حل‌وفصل کردیم.

تسنیم: بیش از یک هفته از این ماجرا می‌گذرد، آیا در بازجویی‌های به‌عمل‌آمده از لیدرها و عناصر اصلی، سرنخ‌هایی از نفوذ در این فرقه به‌دست آمده یا اینکه پشت‌پرده تأمین اطلاعاتی و حمایتی این افراد چه‌کسانی قرار داشتند؟

رحیمی: در اینکه این افراد معاند بودند؛ در اینکه اینها لیدرهای فراوانی داشتند که این جریان توسط آ‌نها اداره می‌شد؛ در اینکه جریان ضدانقلاب و کشورهای دیگر آن‌ها را با استفاده از پول و امکانات تبلیغاتی و عوامل خودفروخته خود هدایت می‌کردند شک نکنید؛ شما ببینید لحظه لحظه اقدامات این افراد توسط سایت‌های ضدانقلاب پخش می‌شد؛ این یعنی چه؟ این یعنی افراد در صحنه هِد دارند، صحنه‌گردان دارند، ارتباطاتی دارند و در این موضوع نباید شک کرد؛ به هر حال ما هم امیدواریم به‌تناسب این جرم و جنایت، دستگاه قضایی با سرعت و قاطعیت برخورد قانونی لازم را انجام دهند.

تسنیم: پس از حمله اتوبوس به مأموران پلیس برخی از کانال‌های ارتباطی و اکانت‌های دروایش گنابادی در شبکه‌های مجازی عنوان کردند که راننده این اتوبوس هیچ ارتباطی با آن‌ها و دراویش نداشته است.

رحیمی: اجازه بدهید پیش از پاسخ به این موضوع تسلیت مجددی به‌مناسبت شهادت این 4 عزیز داشته باشم و در وهله بعد از حجم وسیع همدردی‌های مردم و مسئولین در ماجرای شهادت این عزیزان تقدیر و تشکر کنم ولی مسئله بعد در خصوص ادعای مطرح‌شده آن است که این ادعا کاملاً کذب است؛ مگر می‌شود کسی که مدت‌ها در خانه شما رفت‌وآمد می‌کرده، مدت‌ها مقابل خانه شما حضور داشته با شما ارتباطی نداشته باشد؛ شما مگر او را نمی‌شناختید؟ چرا تذکر ندادید؟ این فرد جانی که پشت اتوبوس نشست سال‌های سال است با این افراد در تعامل است و می‌گوید "افتخار می‌کنم عضو این گروه هستم" و به هر حال ارتباط تنگاتنگی با این گروه داشته؛ ضمن اینکه این فرد دارای سوابق متعدد مجرمانه است؛ خب، این گروه این مسئله را نمی‌دانسته؟!

حالا می‌آیند اعلام برائت می‌کنند؟ وقتی که جان 4 جوان مظلوم و بی‌گناه گرفته شد معلوم است می‌گویند "این فرد با ما نبوده"؛ چاره‌ای ندارند. این‌ فرد جزئی از این گروه بوده و هم به‌صورت هدفمند این اقدام را انجام داده؛ متأسفانه این گروه و فرقه فکر می‌کردند اگر مقداری دارد به آن‌ها گوش داده می‌شود از ضعف کشور است ولی واقعاً این افراد فقط کف روی آب هستند؛ ولی وظیفه قانونی ما است که به آن‌ها تذکر و اولتیماتوم بدهیم.

تسنیم: ممکن است بعد از این ماجرا تحرکات بعدی هم از سوی افراد منتسب به این فرقه انجام شود؟

رحیمی: ما قطعاً با هوشیاری، دقت و رصد مستمر و با اقتدار موضوع را دنبال می‌کنیم و کوچکترین تحرک را با سرپنجه اقتدار پاسخ می‌دهیم؛ موضوع اصلاً برای ما تمام‌شده نیست؛ یک زمانی ما با این‌ها صحبت می‌کردیم ولی دیگر تمام شد و اگر کوچکترین تحرکی از این افراد سربزند با قدرت با آن‌ها برخورد خواهیم کرد چراکه آرامش و امنیت جامعه و مردم خط قرمز پلیس است و کسی که بخواهد در نظم و امنیت عمومی اخلال کند، مطمئن باشد که با قدرت و تمام توان با او برخورد خواهد شد. مسئولیت برقراری امنیت با پلیس است و ما در حدود و ثغور مشخص قانونی، با هیچ کس تعارفی نداریم.

تسنیم: پیش از این ماجرا هیچ وقت سابقه‌ای از برخوردهای خشن این‌چنینی معترضان و حمله این افراد با خودرو به مأموران پلیس مشاهده نشده بود؛ از طرفی برخی‌ها معتقدند سرنخ‌هایی از آموزش و خط‌دهی خاص توسط لیدرهای اغتشاشاگران برای مواجهه با این شکل و شیوه به دست آمده است.

رحیمی: رفتاری که انجام شد برگرفته از رفتار کفار داعشی بود که ما نمونه آن را در کشورهای غربی دیده بودیم ولی اینکه آیا از سوی کسی هدایت شده باشند، شما شک نکنید؛ دشمن با تمام توان به‌دنبال آن است تا افراد ساده‌لوح و مسئله‌دار را هدایت کند و در مسیر دلخواه خودش قرار دهد؛ ما تا پیش از این‌چنین موردی را تجربه نکرده بودیم و شما شک نکنید که این افراد آموزش دیده بودند و این برگرفته از رفتارهای وحشیانه و داعش‌گونه معاندین نظام و کشور است.

تسنیم: ما همواره شاهد حضور دراویش در چهارچوب قانون و زندگی مسالمت‌آمیز این افراد کنار سایر اقشار و گروه‌ها بودیم، تحلیل شما از این ماجرا چیست؟

رحیمی: ما قطعاً نمی‌توانیم این قبیل اقدامات وحشیانه و تلخ را به همه این فرقه تعمیم و تسرّی بدهیم؛ خودشان هم اعلام کرده‌اند این افراد را که تحت عنوان مجذوبان معروفند قبول ندارند و اینها خودشان شیوه‌ای نو بین دراویش درانداخته‌اند ولی هر اقدامی که خارج از عرف،‌ اصول و حقوق بشر انجام شود از نظر ما قابل قبول نیست ولی ما قطعاً این اقدام اخیر را به همه گروه‌های دراویش منتسب نمی‌کنیم و این افراد به نام این گروه و مرتبط با ضدانقلاب دست به چنین اقداماتی زدند و در عمل افرادی بودند که به‌دنبال برهم زدن امنیت و آرامش مردم بوده و از این نام سوءاستفاده می‌کنند.

تسنیم: سخن پایانی

رحیمی: امروز پلیس جمهوری اسلامی از مقتدرترین پلیس‌های دنیا است و از صفر مرزی تا قلب شهرها، علی‌رغم تمام دشمنی‌ها بهترین و بی‌نظیرترین امنیت را در کشور ایجاد کرده و زبان‌زد همه است و خیلی‌ها حسرت این امنیت را دارند؛ لذا با اقتدار و رصدی که در بخش‌های مختلف وجود دارد، امنیت پایداری را برقرار می‌کند و در موارد اخیر از جمله اغتشاشات 96، سوداگران ارز و این غائله اخیر را هم با درایت و حداقل زمان ممکن جمع کرد که نشان‌دهنده بلوغ و توانمندی پلیس در دفاع از مردم و نظام اسلامی است.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy