Saturday, Mar 24, 2018

صفحه نخست » ایران از روسیه سامانه موشکی «اس۴۰۰» خریداری کرد

S400i.jpgانتخاب ـ شارل ایوب در الدیار نوشت: پوتین توانست ائتلاف استراتژیکی را در دو زمینه نظامی و سیاسی با ایران داشته باشد؛ وی با وجود قطعنامه شورای امنیت در مورد عدم فروش سلاح به ایران، سامانه دفاع هوایی اس۴۰۰ را به ان فروخت، که به دلیل تهدیدات هوایی از سوی آمریکا و اسرائیل، به آن نیاز داشت و مقرر شده است که ۲۴ عدد از این موشکها فورا به ایران تحویل داده شود و ۲۴ عدد دیگر تا سال ۲۰۲۰. اکنون با مجهز شدن ایران به اس۴۰۰، بمباران هوایی این کشور توسط آمریکا و اسرائیل به شدت دشوار شده است.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

این روزنامه عرب زبان اورده است: پس از ائتلاف با ایران، روسیه متوجه عراق شد؛ چرا که شیعیان در رأس قدرت دولت عراق قرار دارند که رابطه نزدیکی با ایران دارند. به طور کلی، سیطره سیاسی ایران در عراق بسیار زیاد است و آمریکا در این کشور عربی قدرتی ندارد.

به عقیده من، در بحبوحه جنگهای خاورمیانه و درگیریهای آن، روسیه و پیمان آن با ایران، عراق، حزب الله و لبنان، علاوه بر استفاده آن از سوریه بعنوان پایگاه نظامی بزرگی برای ارتش روسیه، توافق هسته‌ای بین ترکیه و روسیه و فروش اس ۴۰۰ به ارتش ترکیه، بسیار قدرتمندتر از ائتلاف ترامپ با ولی عهد سعودی، ولی عهد امارات و دولت مصر در سطح استراتژیک یا نظامی، و نیز در سطوح جغرافیای سیاسی در منطقه است.

در واقع، من همچنان بر این عقیده‌ام که اسرائیل از سیاست ترامپ و ائتلاف او با عربستان و امارات، در مقابل ائتلاف استراتژیک بزرگ پوتین، آسوده خاطر نیست، و هر اندازه که روسیه به اسرائیل ضمانت دهد، باز هم صهیونیستها نگران قدرت ایران و پیشرفت موشکهای بالستیک آن هستند، گذشته از این، اسرائیل از سیطره ایران بر عراق و ارتش این کشور و نیز بازسازی ارتش سوریه براساس قواعد جدید، بیمناک است.

در هر صورت، در مرحله آینده منطقه، عربستان و امارات همه تلاش خود را می‌کنند تا ترامپ توافق هسته‌ای را تایید نکند، تا بدین ترتیب این توافق از بین رفته و ایران در واکنش به آن، از توافق خارج شود. با اینکه دولتهای اروپایی پایبند به آن بوده و برای نگه داشتن ایران در توافق می‌کوشند از مسئولان دولت ایران بخواهند خروج امریکا از توافق هسته‌ای را به منزله از بین رفتن کامل آن ندانند. در این شرایط، عربستان چشم به انفجار اوضاع بین ایالات متحده و ایران خواهد داشت.

پس از خروج ترامپ از توافق، اروپا در مقابل او ایستاده و با بیان این مطلب که ایران کاملا به توافق پایبند بوده است، دلیلی برای لغو آن توسط رئیس جمهور آمریکا، نمی‌بیند.

اما عربستان و امارات، بویژه بن سلمان آماده‌اند تا ثروتهای هنگفتی را به آمریکا و اقتصاد آن سرازیر کنند تا ارتش آمریکا قادر به ضربه زدن به ایران باشد.

در این شرایط چه اتفاقاتی بوقوع خواهد پیوست؟ باید منتظر ماه می‌و مشخص شدن موضع ترامپ در مورد توافق هسته‌ای باشیم؛ چرا که تا آن زمان اتفاقات زیادی در خاورمیانه روی می‌دهد و به نظر می‌رسد رئیس جمهور آمریکا به سمت مقابله با ایران می‌رود؛ در این صورت ایران در خلیج فارس با ارتش آمریکا مقابله خواهد داشت و منطقه عربی و آسیایی در معرض انفجار بزرگی قرار می‌گیرد.

مطلب قبلی...
مطلب بعدی...


Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com Cookie Policy