Wednesday, May 16, 2018

صفحه نخست » رونمایی از طرح اروپا برای «حفظ منافع اقتصادی ایران از برجام»

Iran_EU_nuclear.jpgتابناک ـ موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با ظریف و وزرای خارجه سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان، طرح‌های مد نظر این اتحادیه برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام را برشمرد.

به گزارش «تابناک»؛ فدریکا موگرینی، سه‌شنبه شب پس از مذاکرات ایران و سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان بیانیه‌ای قرائت و در آن خطوط پیشنهادی اتحادیه اروپا برای حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام را تشریح کرد.

به کانال خبرنامه گویا در تلگرام بپیوندید

وی که در بروکسل در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، هدف از دیدار‌های امروز را «بحث درباره خطوط مشترکمان و مسیر پیش روی ما پس از اعلام خروج ایالات متحده از برجام» خواند و گفت: «ما تعهد خود به اجرای مداوم، کامل و مؤثر توافق هسته‌ای با ایران را یادآور شدیم. [این توافق] به عنوان یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه جهانی و یک دستاورد چشمگیر دیپلماتیک با اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.»

وی ادامه داد: «همه ما از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران ابراز تأسف کرده و تأیید کردیم که برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای و عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، جزئی ضروری از این توافقنامه است. ما بر تعهد مشترکمان بر اطمینان از اینکه این [هدف]همچنان محقق باشد، تأکید و از همین روی توافق کردیم، گفت‌وگوهایمان را در تمام سطوح تعمیق کنیم. همین امروز هم کارشناسان ما ساعت‌های زیادی را با هم کار کردند.»

موگرینی گفت: قرار است گفت‌وگو‌های فشرده‌ای درباره راهکار‌های حفظ منافع اقتصادی ایران در برجام بین طرفین صورت گیرد.

رونمایی از طرح اروپا برای «حفظ منافع اقتصادی ایران از برجام»

برخی سرفصل‌های بیانیه مطبوعاتی موگرینی عبارتند از؛

در پی اعلام ایالات متحده آمریکا، مبنی بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ در بروکسل دیدار کردند.

شرکت کنندگان در این نشست؛

• تعهد خود در اجرای کامل و مؤثر برجام را که به اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به عنوان عنصری کلیدی در ساختار نظام عدم اشاعه هسته‌ای جهانی و یک دستاورد دیپلماتیک قابل توجه مورد تاکید قرار گرفته است، یادآوری کردند.

• با اظهار تأسف از خروج آمریکا از برجام، بر اینکه رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران بخش‌های اساسی توافق [برجام]را تشکیل می‌دهد، صحه گذاردند. آن‌ها [همچنین] بر تعهد خود به ایجاد اطمینان نسبت به ادامه تحقق اهداف تأکید و موافقت کردند که گفت وگو‌های خود را در راستای این هدف تعمیق بخشند.

• به طور ویژه متعهد شدند که مباحث کارشناسی فشرده‌ای را با ایران در خصوص مسائل زیر، با هدف رسیدن به راه حل‌های عملی [ظرف مدت چند هفته آینده] آغاز کنند؛

← حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران

← تداوم فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران و تعاملات مالی مربوطه

← تعاملات موثر بانکی با ایران

← ادامه روابط حمل و نقل مؤثر دریایی، زمینی و هوایی و خط آهن با ایران

← تأمین بیشتر اعتبارات صادراتی اتحادیه اروپا و ایجاد مسیر‌های ویژه در حوزه‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی شامل ارائه حمایت‌های عملی از تجارت و سرمایه گذاری

← تکمیل و اجرای بیشتر یادداشت تفاهم و قرارداد‌های منعقده بین شرکت‌های اروپایی و طرف‌های ایرانی

← سرمایه گذاری بیشتر در ایران

← حمایت از فعالان اقتصادی اتحادیه اروپا و تأمین فضای اطمینان بخش حقوقی

← ایجاد هر چه بیشتر فضای شفاف و قانونمند اقتصادی

• یک بار دیگر عزم و اراده خود را برای اجرای برجام در تمامی بخش‌های آن همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده مورد تأکید قرار داده و موافقت کردند به مشورت‌های فشرده خود در همه سطوح و با سایر اعضای برجام ادامه دهند.

گفتنی‌ است پیش از قرائت این بیانیه، دکتر ظریف، وزیر خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرده بود، مفاد این بیانیه با اقدامات عملی طرف‌های غربی در هفته‌های پیش روی همراه شود.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com