Thursday, Dec 13, 2018

صفحه نخست » زمان اعدام بابک زنجانی از زبان معاون قوه قضائیه

zanjani.jpgرادیو فردا - معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که بابک زنجانی پس از بازگرداندن بدهی خود به دولت اعدام خواهد شد اما بخشی از این اموال در خارج از کشور است و این قوه به آن دسترسی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هادی صادقی روز پنج‌شنبه ۲۲ آذر در پاسخ به سؤالی گفت که بابک زنجانی باید همه بدهی خود راباز گرداند اما بخشی از اموال او در خارج از کشور است و «فعلاً دسترسی به آن نداریم».

او اضافه کرد:« مردم نباید برای اجرای حکم اعدام بابک زنجانی عجله کنند چراکه قوه قضائیه نمی‌خواهد سرنخ این اموال را در خارج از کشور گم کند و باید تمام اموال مورد اختلاس بیت‌المال بازگردد، سپس حکم اعدام این متهم اجرا شود».

پیش از این محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران نیز گفته بود که حکم بابک زنجانی، اعدام است و او «قطعاً» اعدام می‌شود.

با این حال رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی، رد مال از سوی او را در تخفیف حکم اعدام صادرشده برای وی مؤثر دانسته بود.

به گفته وی، در حکم زنجانی که «در دیوان عالی کشور تأیید شده‌ است، مقرر شده در صورت رد مال می‌توان از مزایای ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی استفاده کرد. این ماده به عفو اشاره کرده‌ است.»

بابک زنجانی در سومین جلسه دادگاه خود متهم شد که «یک میلیون بشکه نفت به ارزش ۳۰۰ میلیون یورو» از شرکت نفت ایران تحویل گرفته و از مبلغ دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو که موظف بوده پرداخت کند، «۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و مابقی را صرف امور شخصی کرده است».‎

بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت پیش از این حدود هشت هزار میلیارد تومان اعلام شده بود اما مقامات وزارت نفت معتقدند که ضرر و زیان ناشی از این بدهی نیز باید پرداخت شود.

به گفته مقامات وزارت نفت، مالکیت دارایی‌های آقای زنجانی در داخل کشور به ارزش کمتر از حدود دو هزار میلیارد تومان، یعنی حدود یک پنجم بدهی او به وزارت نفت منتقل شده‌است.

پیشتر مقام‌های دولت حسن روحانی، از جمله بیژن زنگنه وزیر نفت گفته بودند که با اعدام بابک زنجانی «جعبه سیاه» پرونده از بین می‌رود و راه بازگرداندن پول‌ها به خزانه بسته می‌شود.

آقای زنگنه همچنین معتقد است پول‌هایی که بابک زنجان به بانک خود در خارج از کشور منتقل کرده «از بین رفته است».

در همین حال مقام‌های دولت و قوه قضائیه پیش از این اعلام کرده‌اند که تلاش‌ها برای بازگرداندن اموال بابک زنجانی در خارج به ایران نتیجه‌ای نداشته است.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

دیوان عالی کشور حکم اعدام بابک زنجانی را تأیید کرده اما حکم اعدام صادر شده برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده را لغو و آنان در دادگاه جدید به ۲۰ سال زندان و استرداد اموال محکوم شده‌اند.

رسانه‌های ایران از مهدی شمس به عنوان یکی از مدیران سابق کشتیرانی و از حمید فلاح هروی به عنوان یکی از نیروهای امنیتی سابق نام می‌برند.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com