Thursday, Feb 14, 2019

صفحه نخست » جنجال بر سر اظهارات نتانیاهو در ورشو ؛ جنگ یا مقابله با ایران؟

netenyahu_021219.jpgرادیو فردا - بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، چهارشنبه ۲۴ بهمن در آغاز کنفرانس «ترویج آینده‌ای از صلح و امنیت در خاورمیانه» که با میزبانی آمریکا در ورشو در حال برگزاری است ، گفت «به نشست ۶۰ وزیر خارجه و نمایندگان کشورهای جهان علیه ایران می‌روم» تا این «نشست آشکار میان نمایندگان کشورهای پیشگامِ عربی با اسرائیل، منافع مشترک برای جنگ با ایران را به پیش ببرد».

این سخنان تصویری او که از رسانه‌های اسرائیل پخش شد و در توییت او به زبان عبری نیز قرار گرفت، دقایقی بعد پاک شد و عبارت «مقابله با ایران» به جای «جنگ با ایران» به کار برده شد.

اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنشی سریع، در توییتر خود نوشت که ایران «همیشه از توهمات» نتانیاهو باخبر بوده است.

به گزارش رسانه خبری اسرائیلی عاروتز شوا (شبکه هفت)، بنیامین نتانیاهو پس از خروج از دیدار با یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در ورشو در جمع خبرنگاران کشورش، از «پیشبرد منافع مشترک برای جنگ با ایران» سخن گفت.

کاربرد عبارت «جنگ با ایران» در حالی در کلام نخست وزیر اسرائیل مطرح شد، که آمریکا تاکید کرده بود که هدف برگزاری این نشست، تلاش برای ترسیم آینده توام با صلح و امنیت در خاورمیانه است.

واشینگتن تصریح کرده که اجلاس ورشو برای بررسی تحولات یمن و سوریه نیز هست و افق و راهکارهای بحران در این دو کشور جنگ زده در کنار تداوم مقابله با داعش در دستور کار است.

هیات آمریکایی تهیه کننده پیشنهاد صلح اسرائیلی- فلسطینی به رهبری جرد کوشنر، مشاور ارشد رییس جمهوری آمریکا نیز قرار است در باره تلاش‌های صلح در نشست ورشو گزارش ارائه کند.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

مقامات لهستان در هفته‌های گذشته تاکید کرده بودند که هدف اجلاس ورشو تمرکز بر ایران نیست و این نشست «دستور کار ضد ایرانی ندارد».

اما بنیامین نتانیاهو در سخنان شامگاه چهارشنبه خود در ورشو در برابر خبرنگاران کشورش گفت چیزی که اهمیت دارد، این است که این اجلاس آشکار انجام می‌شود نه پنهانی، زیرا این نوع ملاقات‌ها (جلسه‌های محرمانه)، زیاد وجود دارد؛ این در واقع نشست آشکار با نمایندگان کشورهای پیشگام عربی است که با اسرائیل می نشینند تا منافع مشترک جنگ با ایران را به پیش ببرند.

از سوی دیگر، به نوشته جروزالم پست، این پست اشتباه قرار گرفته در توییت عبری آقای نتانیاهو با عبارت «مقابله با ایران» تصحیح و توییت اولیه او حذف شد.

جروزالم پست افزود که این اشتباه در ورشو بحث‌ برانگیز شد.

در همین زمینه، خبرنگار آسوشیتدپرس نیز می‌گوید که او شنیده که بنیامین نتانیاهو کلمه «جنگ» را بکار برده است.

اما در واکنش به این سخنان نخست وزیر اسرائیل، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با انتشار عکسی از متن سخنان نتانیاهو به زبان انگلیسی که هنوز عبارت «جنگ با ایران» در آن دیده می‌شد، نوشت «همیشه از توهمات نتانیاهو با خبر بوده‌ایم؛ الان، دنیا - و حاضران در سیرک ورشو- هم از آن باخبر شدند».

وزیر خارجه ایران هم‌زمان با نشست ورشو، حسن روحانی، رییس جمهوری دولت خود را در نشستی در سوچی روسیه همراهی می‌کند.

نخست وزیر اسرائیل که تنها رهبر یک کشور حاضر در اجلاس ورشو است، این را نیز گفت که «ورشو در حال حاضر سرد است اما روابطخارجی اسرائیل در حال گرم شدن است».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بنیامین نتانیاهو که بامداد چهارشنبه برای حضور در اجلاس دو روزه ورشو به پایتخت لهستان رسیده بود، در اولین دیدار خود با یک مقام عربی پیش از آغاز رسمی همایش، با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان ملاقات کرد.

آقای نتانیاهو به وزیر خارجه عمان در برابر دوربین‌ها گفت «تصمیم شجاعانه» سلطان قابوس در دعوت اخیر از او برای سفر به مسقط، «مسیر دنیا را تغییر می‌دهد» و بسیاری از کشورهای عربی حاضر در اجلاس ورشو نیز این کار را می‌کنند.

سلطان قابوس ۵ ماه پیش پذیرای هیات اسرائیلی به رهبری نخست وزیر این کشور و یوسی کوهن، رییس موساد بود.

آقای نتانیاهو پیش از آغاز نشست ورشو در توییتی نوشته بود که اسرائیل موفق شده با همه کشورهای عرب غیر از یک دولت، روابط در حال پیشرفت برقرار کند.

شاره او به تنها دولت عربی که اسرائیل موفق به رابطه با آن نشده، سوریه بود.

آقای نتانیاهو سه شنبه با تاکید بر این‌که اسرائیل «پیوسته» به اهداف ایرانی در سوریه حمله می‌کند، فاش کرد که حمله دوشنبه شب این هفته به قنیطره در سوریه کار اسرائیل بوده است.

وی چهارشنبه نیز در ورشو به خبرنگاران گفت که کشورش «متعهد به بیرون راندن ایران از سوریه» است.

برخی گزارش‌های معارضین سوری مدعی بود که دو افسر سپاه پاسداران ایران در حمله ۲۲ بهمن کشته و شش تن دیگر زخمی شده‌اند؛ ایران این ادعا را تایید نکرد.

جدال لفظی ایران و اسرائیل در روزهای اخیر با آشکارتر شدن عملیات نظامی اسرائیل علیه ایران در سوریه و هم‌زمان با چهلمین سالروز انقلاب ایران تشدید شده است.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران ایران ۲۲ بهمن به آمریکا هشدار داد که اگر به ایران حمله کند، ایران تل‌آویو و حیفا را «با خاک یکسان می‌کند».

بنیامین نتانیاهو نیز در پاسخ هشدار داد که اگر ایران به اسرائیل حمله کند، امسال آخرین باری بود که جمهوری اسلامی سالگرد انقلاب خود را جشن گرفت.
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2019 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com