Thursday, Apr 4, 2019

صفحه نخست » پسرم خودش را دار زد چون به او تجاوز شده بود

suicide_040319.jpgاسماعیل باقری، شهروندخبرنگار - سایت ایران وایر

یازدهم اسفندماه سال ۱۳۹۷ در منطقه «لحتر» کاشان یک خانواده مهاجر افغانستانی با جسد به دار آویخته شده پسر بچه ۱۳ ساله‌ خود در زیرزمین خانه‌شان مواجه شدند. «حامد»، دانش‌آموز کلاس هفتم مدرسه «شهید کاظمی» بود که همان روز در حین بازی با دوستانش، توسط یک فرد موتورسوار با تهدید ربوده شده و مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود.

خانواده حامد می‌گویند فرزندشان قبل از خودکشی، ماجرای تجاوز را برای دوستانش تعریف کرده و به آن‌ها گفته است برای حفظ آبروی خانواده خودش را می‌کشد.

حالا یک ماه از این حادثه می‌گذرد اما هنوز خانواده حامد حال و روز مناسبی ندارند. روز گذشته قرار بود پدر او با «ایران‏‌وایر» گفت‏وگو کند اما قبل از مصاحبه، نزدیکان حامد از بدحالی پدرش خبر دادند و مصاحبه کنسل شد. با این حال، پدر و مادر حامد ویدیوی کوتاهی ضبط و ماجرایی را که بر سر فرزندشان آمده است را تعریف کرده‌اند. در این ویدیو که در شبکه‌های مجازی بارها به اشتراک گذاشته شده است، پدر حامد می‌گوید که فرد موتور سوار چاقو را زیر گلوی حامد گرفته و با تهدید او را سوار موتورش کرده و با خود ‌برده است.

پس از گذشت چند ساعت، حامد با حالت پریشان دوباره پیش دوستانش بر می‌گردد و مات و مبهوت در گوشه‌ای می‌نشیند. زمانی که به حرف می‌آید، با کوبیدن دست به سر و صورتش می‌گوید که از سوی مردی که او را ربوده، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است و به خاطر همین در تاریکی شب خودش را به دار خواهد آویخت.

159151.jpgهر چند دوستانش با تسلی دادن، تلاش می‌کنند او را از این کار منصرف کنند اما حامد می‌گوید به خاطر حفظ آبروی خانواده‌‌اش خود را به دار می‌آویزد و می‌کشد.

مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

گفته می‌شود حامد پس از این که از دوستانش جدا می‌شود، به خانه می‌رود و در زیر زمین خود را به دار می‌آویزد. پدر حامد می‌گوید: «ما نمی‎دانیم که پسرم چه ساعتی به خانه آمده و خودش را به دار زده است. من ساعت ده و نیم شب رفتم زیر زمین، دیدم که بچه‌‌ام خودش را دار زده و کشته است.»

او توضیح می‌دهد که پس از این حادثه، پلیس آگاهی و قاضی برای بررسی به خانه آن‌ها رفته‌ و صحنه را بازسازی کرده‌اند. آن‌ها برای بررسی موضوع تجاوز، اجازه کالبدشکافی جسد حامد را به پزشکی قانونی می‌دهند و شکایت‌نامه خود را به مراجع قضایی می‌سپارند. به گفته پدر حامد، مسوولان قضایی به آن‌ها وعده همکاری داده‌اند اما به عقیده او، شکایات آن‏ها آن طور که باید، رسیدگی نشده است.

«فاطمه احمدی»، دختر خاله حامد درباره شرایط و وضعیت خانواده این پسر نوجوان به «ایران‎وایر» می‌گوید: «حامد فرزند پنجم خانواده و متولد ایران بود. خانواده‌‌اش حدود۳۰ سال است که در ایران زندگی می‌کنند. پدر حامد یک کارگر ساده است که برای تامین هزینه‌های خانواده‌اش، ضایعات جمع می‌کند اما پس از مرگ پسرش داغان شده است. دیروز از ناراحتی یک دفعه حالش بد شد و افتاد. معده‌‌اش درد عصبی گرفته است و هزار درد روحی و جسمی دارد.»

به گفته او، مجرم، یعنی فردی که حامد را ربوده و مورد آزار قرار داده، هنور دستگیر نشده است. فاطمه می‌گوید به دلیل مشخص نشدن نتایج آزمایش «دی ان‌‌ای»، پرونده مرگ حامد در حال حاضر متوقف شده است: «از ترشحات روی لباس زیر حامد آزمایش دی ان‌‌ای گرفتند و گفتند سه ماه طول می‌کشد نتیجه را بدهند. حالا پرونده را بسته‌اند و پی‎گیری نمی‌کنند تا نتایج آزمایش دی ان‌‌ای مشخص شود.»

خانواده حامد در زمان جنگ از افغانستان به ایران پناه برده بود تا فرزندانش در صلح و آرامش زندگی کنند. آن‌ها هیچ‏گاه چنین روزی را تصور نمی‌کردند. این خانواده خواهان پی‎گیری جدی پرونده فرزندشان هستند تا عدالت در مورد این کودک مهاجر به درستی اجرا شود: «راستش ما شکایتی از ایران و دولت ایران نداریم، فقط می‏خواهیم که خون حامد پایمال نشود.»

در دو روز گذشته عکس‌های حامد بارها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواهان رسیدگی جدی به پرونده حامد شده‎اند. بعضی از کاربران افغانستانی با اشاره به این که حامد افغانستانی است و فردی که او را مورد آزار قرار داده، ایرانی است، از مردم ایران خواسته‎اند کنار خانواده حامد بایستند تا این خانواده مهاجر بتواند به حق خود برسد.

این پرونده بسیاری را یاد «ستایش»، دختر مهاجر افغانستانی انداخته است که در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ در سن هفت سالگی از سوی یک پسر بچه ۱۶ ساله ایرانی مورد آزار جنسی قرار گرفت و به قتل رسید. قاتل ستایش یک سال بعد در ۱۴ دی ماه ۱۳۹۶، وقتی به سن ۱۸ سالگی رسید، اعدام شد.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy