Monday, Aug 19, 2019

صفحه نخست » ربیعی بیگناهی "متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای" را تائید کرد

9CE7CACB-AD0A-404F-AED2-6156B99E655A.jpegدویچه وله فارسی

سخنگوی دولت درباره آزادی فردی که متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای شده بود گفته این اتفاق در "دولت ما" رخ نداده است. مازیار ابراهیمی که اکنون در آلمان به سر می‌برد می‌گوید اعتراف به این ترورها زیر شکنجه از او گرفته شد.

علی ربیعی در نشست خبری دوشنبه ۲۷ مرداد (۱۹ اوت) درباره آزادی فردی که به اتهام فرماندهی ترور دو همکار برنامه هسته‌ای ایران بازداشت و "اعترافاتش" در یک برنامه تلویزیونی پخش شده بود گفت: «این اتفاق در دولت ما رخ نداده است. ما (من) نیز اطلاعی از این پرونده ندارم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی دولت افزود: «اما در گفت‌وگوهایی که در این باره داشته‌ام، اعترافاتی از سوی افرادی انجام شده که درست هم بوده است ولی اعترافاتی هم انجام شده که کار کارشناسی درباره آنها انجام نشده است.»
مطابق گفته مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی و گزارش‌هایی که در رسانه‌های ایران منتشر شده در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۹۰ پنج نفر که از آنها به عنوان "دانشمندان هسته‌ای" یاد می‌شود ترور شدند. از اینها چهار نفر کشته شدند و فریدون عباسی دوانی مجروح شد.

در سال ۹۱ مستندهایی زیر عنوان "کاوپ ترور" در تلویزیون حکومتی ایران پخش شد که در یکی از آنها مازیار ابراهیمی، یکی از متهمان این پرونده "اعتراف" کرد مسئول تیم ترور مجید شهریاری بوده و در ترور مسعود علیمحمدی نقش داشته است.

ابراهیمی که مدتی بعد آزاد شده و اکنون در شهر فرانکفورت زندگی می‌کند در مصاحبه‌ای که دو هفته پیش در بخش فارسی بی‌بی‌سی پخش شد گفت اعتراف‌هایش داستان‌های ساختگی ماموران امنیتی بوده که او تحت فشار و شکنجه مجبور به تکرار آنها شده است.

او می‌گوید ماموران وزارت اطلاعات قصد داشتند انفجار کارخانه موشک‌سازی سپاه پاسداران در ملارد را هم به پای او بنویسند اما ماموران اطلاعات سپاه در جریان بازجویی‌ها به بیگناهی او پی برده‌اند و به همین دلیل پس از ۲۶ ماه از زندان آزاد شد. ابراهیمی گفته که دیگر متهمان پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" هم آزاد شده‌اند.

"دلجویی و عذرخواهی" از متهمان

سخنگوی دولت در نشست خبری روز دوشنبه بیگناهی بازداشت‌شدگان این پرونده را تائید کرد و گفت: «کارشناس این پرونده‌ها، کارشناس ضدجاسوسی نبوده و کارشناسان حوزه دیگری بوده‌اند که در این پرونده کار کرده‌اند. همان موقع هم از این افراد دلجویی و عذرخواهی شده است.»

انتشار سخنان مازیار ابراهیمی در ایران هیاهوی زیادی به پا کرده که همچنان ادامه دارد. وزیر اطلاعات، محمود علوی اندکی پس از آن وعده داد در یک کنفرانس خبری درباره ابهام‌های پرونده "ترور دانشمندان هسته‌ای" پاسخ دهد. این وعده هنوز عملی نشده است.

با این همه علی ربیعی ادعا کرد: «بنای این دولت آن است که در دستگاه‌های زیرمجموعه‌اش چنین اتفاقاتی رخ ندهد و تکرار نشود. در مورد پاسخگویی در خصوص این مسائل بهتر است من وارد نشوم و افراد مسئول در این باره وارد شوند. وقتی کار غیرکارشناسی در خصوص چنین پرونده‌هایی صورت می‌گیرد، چنین تبعاتی را هم شاهد خواهیم بود.»

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۲۶ مرداد در یک پیام توئیتری خبر داد که در ارتباط با سخنان ابراهیمی از وزیر اطلاعات پرسشی کرده که به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است.

سوال از وزیر اطلاعات در مجلس

صادقی از وزیر اطلاعات توضیح خواسته که اگر ابراهیمی همان فردی است که "در برابر دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی صریحا به نقش خود در فرماندهی عملیات ترور دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده" بر چه مبنایی آزاد شده است.
عضو فراکسیون امید مجلس همچنین از محمود علوی پرسیده آیا سخنان ابراهیمی در مورد این که تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده صحت دارد؟

سایت "الف" وابسته به احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ۱۵ مرداد در یادداشتی با اشاره به سخنان اخیر مازیار ابراهیمی از نهادهای امنیتی خواست درباره شکنجه برای گرفتن اعتراف دروغین در بازداشتگاه‌های ایران توضیح دهند.

این سایت خبری نوشته است: «وزارت اطلاعات باید توضیح دهد چرا و بر مبنای کدام مستندات، مازیار ابراهیمی و باقی متهمین آن پرونده را که اکنون آزاد هستند دستگیر کرده بود. آیا سخن ابراهیمی مبنی بر اعتراف تحت شکنجه حقیقت دارد؟ اگر مستندات برای اثبات اتهام ابراهیمی کافی نبوده است چگونه او اعترافاتی کرده است که اکنون منکر آن است؟»

سایت الف می‌گوید اکنون این وظیفه قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه است که "به صورت شفاف" درباره این پرونده اظهارنظر کنند. با گذشت ۱۲ روز از انتشار این یادداشت هنوز هیچ یک از این نهادها به آن پاسخ نداده‌اند.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com