Friday, Oct 4, 2019

صفحه نخست » ایران دو گردشگر بازداشتی استرالیایی را آزاد کرد

893D6C74-7DD9-4699-8502-4DECE1D32D5C.jpegدویچه وله فارسی

یک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند. وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی "طولانی و حساس" انجام شده است.

مارک فیرکین، گردشگر وبلاگ‌نویس استرالیایی و دوست دخترش، جولی کینگ که یک شهروند بریتانیایی استرالیایی است از زندانی در جمهوری اسلامی آزاد شدند و به کشور خود بازگشتند.

مریس پین، وزیر خارجه استرالیا، شنبه پنجم اکتبر (۱۳ مهر) این خبر را تائید کرد و در جمع خبرنگاران گفت مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی برای آزادی یک استرالیایی دیگر که به اتهام جاسوسی بازداشت شده ادامه دارد.

جولی کینگ و مارک فیرکین از دو سال پیش سفر خود به کشورهای آسیایی را آغاز کرده و گزارش و تصویرهای خود از این سفرها، از جمله عکس‌ها و فیلم‌هایی که با کمک پهپاد تهیه شده را در اینترنت منتشر می‌کردند.

انتشار این گزارش‌ها حدود سه ماه پیش و پس از سفر این دو گردشگر به پاکستان متوقف شد و مدتی بعد خبر بازداشت آنها در ایران انتشار یافت.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ۲۷ شهریور ماه خود در مورد بازداشت شدگان استرالیایی گفت: «در یک پرونده دو نفر مبادرت به عکسبرداری از مناطق نظامی و ممنوعه کرده‌اند که این عکس‌ها در حافظه دوربین کشف شده و وجود دارد.»

ادامه بازداشت یک شهروند بریتانیایی استرالیایی

منابع خبری، از جمله شبکه استرالیایی "ای‌بی‌سی" به نقل از مریس پین گزارش داده‌اند که پرونده این دو شهروند استرالیایی که در زندان اوین بازداشت بوده‌اند مختومه اعلام شده است.

کایلی مور‌گیلبرت، استاد دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی کشورهای حوزه خلیج فارس، استرالیایی دیگری است که چند ماه پیش از دو گردشگر آزاد شده بازداشت و به اتهام "جاسوسی برای یک کشور دیگر" محاکمه و محکوم شده است.

وزیر خارجه استرالیا پرونده این زندانی را بسیار پیچیده توصیف کرده و می‌گوید تلاش و مذاکره برای آزادی او همچنان ادامه دارد. فرستنده "ای‌بی‌سی" پیش از این گزارش داده بود خانم مورگیلبرت، که او نیز شهروند بریتانیایی استرالیایی است پاپیز ۱۳۹۷ بازداشت و به ده سال زندان محکوم شده است.

بازداشت این سه شهروند استرالیایی همچون بازداشت اغلب خارجیان و شهروندان دو تابعیتی در جمهوری اسلامی توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران انجام شده است. عده‌ای این بازداشت‌ها را گروگانگیری می‌خوانند و هدف آن را امتیازگیری از کشورهای غربی عنوان می‌کنند.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com