Wednesday, Oct 9, 2019

صفحه نخست » عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه آغاز شد

turkey.jpgبی‌بی‌سی فارسی - رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در توییتی از آغاز عملیات ارتش این کشور در شمال شرقی سوریه خبر داده است.

قرار است نیروهای نظامی ترکیه وارد خاک سوریه شوند.

ترکیه می‌گوید به دنبال ایجاد یک "منطقه امن" در مرز سوریه است و قصد دارد نیروهای کرد را که "گروه تروریستی" می‌خواند از این منطقه خارج کند.

منابع کرد از بمباران منطقه توسط جنگنده‌های ترکیه خبر داده‌اند.

در صورت ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه، احتمال درگیری مستقیم آنها با نیروهای کرد مستقر در این منطقه که از متحدان آمریکا هستند، وجود دارد.

ترکیه قصد دارد منطقه‌ امنی به عمق ۳۲ کیلومتر در مرز ۴۸۰ کیلومتری خود با سوریه ایجاد کند و بخش بزرگی از 3.6 میلیون پناهنده سوری در خاک ترکیه را به آن منتقل کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دو روز پیش در تصمیمی جنجالی اعلام کرد که نیروهای این کشور را از شمال شرق سوریه خارج می‌کند.

نیروهای کرد منطقه که مورد حمایت آمریکا بودند این تصمیم را "خنجر از پشت" خواندند.

مطالب بیشتر در سایت بی‌بی‌سی فارسی

کردها که نقشی اصلی در بیرون راندن نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در آن منطقه داشتند می‌گویند تخلیه منطقه، خطر قدرت گرفتن دوباره این گروه را در پی دارد.

***

آغاز عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه

رادیو فردا - رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه اعلام کرد که ارتش این کشور عملیات خود علیه نیروهای شبه‌نظامی کرد را در شمال شرق سوریه آغاز کرده است.

رجب طیب اردوغان این خبر را در صفحه توئیتری خود اعلام کرده است.

یک سخنگوی کردها هم گفته است که هواپیماهای جنگی ترکیه اقدام به بمباران منطقه کرده‌اند.

این عملیات در حالی آغاز شده است که ساعاتی پیشتر رئیس‌جمهوری فرانسه در دیدار با سخنگوی «نیروهای دمکراتیک سوریه»، از کردها حمایت کرده بود.

بر اساس اعلامیه‌ دفتر امانوئل مکرون در روز چهارشنبه، وی همچنین از طرح ترکیه برای انجام عملیات نظامی در مناطق کردنشین سوریه به «شدت» ابراز نگرانی کرده بود.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

در این میان وزارت خارجه سوریه گفته است که با استفاده از راه‌های قانونی در مقابل هرگونه «تهاجم» ترکیه مقابله خواهد کرد.

دولت بشار اسد دوباره تاکید کرده است که از بازگشت کردها به آغوش سوریه استقبال می‌کند.

کردهای سوریه پس از اشغال بخش وسیعی از خاک این کشور توسط داعش، با حمایت آمریکا وارد جنگ با این گروه تروریستی شدند. بدنبال پاکسازی بخش‌هایی از شمال و شمال شرق خاک سوریه توسط کردها، یک نظام خودمختار محلی برای اداره این منطقه مستقر شده است.

گزارش‌ها حاکی است که ترکیه روز سه‌شنبه خودروهای زرهی بیشتری به مرز سوریه فرستاد و وزارت دفاع این کشور گفته که آنکارا آماده انجام عملیات فرامرزی در خاک سوریه است.

تحولات تازه در مرز سوریه و احتمال حمله ترکیه به مناطق کردنشین این کشور پس از آن سرعت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از خروج نیروهای ایالات متحده از این مناطق خبر داد.

ولی بعد آقای ترامپ تحت فشار گسترده جمهوریخواهان و مخالفان خروج آمریکا از شمال سوریه، تهدید کرد که اگر ترکیه «از حد خود» تخطی کند اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد.

در این میان، شبکه «ان‌تی‌وی» ترکیه روز چهارشنبه گزارش داد مقامات ترکیه و آمریکا درباره موضوع ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه مذاکره کردند.

بر اساس این گزارش، ابراهیم کالین معاون رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه این موضوع را با رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در میان گذاشته است.

این گزارش در ادامه می‌گوید موضوع سفر ماه آینده اردوغان به آمریکا نیز یکی دیگر از محورهای مذاکره میان طرفین بوده است.

ایران با عملیات نظامی ترکیه در سوریه مخالفت کرده است.

شبکه دولتی «تی‌آر‌تی» ترکیه نیز روز چهارشنبه گزارش داد رجب طیب اردوغان با ولادیمیر پوتین همتای روس خود درباره عملیات سوریه تلفنی گفت‌وگو کرده است.

اردوغان گفته است «عملیات نظامی که قرار است ترکیه در شرق رود فرات ترتیب دهد، به تامین صلح و ثبات در سوریه یاری خواهد کرد و راه روند سیاسی در این کشور را باز خواهد کرد».Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com