Wednesday, Aug 12, 2020

صفحه نخست » اقدامی غیرمنتظره در یکی از خیابان‌های تهران

street2_081120.jpgالعربیه - اعضای شورای شهر تهران نام یک خیابان در تهران را از «سازمان آب» به نام مهندس «مهدی بازرگان» نخست‌وزیر دولت موقت پس از انقلاب ایران، تغییر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه 11 اوت 2020 اعضای شورای شهر تهران در آخرین جلسه خود به پیشنهاد تغییر نام هفت خیابان در پایتخت رای مثبت دادند.

محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیته نام‌گذاری شورای شهر تهران در این باره گفت: «به پیشنهاد مسجدجامعی نام‌گذاری خیابان سازمان آب حد فاصل بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری تا بلوار آیت‌الله کاشانی در محدوده گذر صادقیه در منطقه 2 و 5 به نام مهندس بازرگان پیشنهاد شده و این در حالی است که خیابان سازمان آب 17 بار در تهران تکرار شده است».

👈مطالب بیشتر در سایت العربیه

گفتنی است، مهدی بازرگان در جریان انقلاب سال 1979 ایران تلاش زیادی برای تغییر حکومت به صورتی آرام و با همه‌پرسی داشت اما تلاشش بی‌ثمر ماند.

با پیروزی انقلاب ایران، خمینی حکم نخست‌وزیری دولت موقت را به نام بازرگان صادر کرد. او از همان ابتدا با روح‌الله خمینی بر سر نوع حکومت اختلاف داشت.

این اختلاف‌نظرها ادامه داشت تا اینکه در 5 نوامبر 1979 درست یک روز بعد از آن که گروهی به نام «دانشجویان پیرو خط امام» سفارت آمریکا در تهران را اشغال کردند و دیپلمات‌ها و کارکنان را گروگان گرفتند، دولت موقت با نخست‌وزیری مهدی بازرگان استعفا داد.

بازرگان پس از استعفا و کمتر از یک ماه پس از واقعه گروگان‌گیری و برای آنکه غائله فروکش کند، در نامه‌ای از محمدرضا پهلوی خواست داوطلبانه به ایران بازگردد تا گروگان‌ها آزاد شوند.

بازرگان بعد از استعفاء از نخست‌وزیری، در دوره اول مجلس ایران به نمایندگی مردم تهران در مجلس انتخاب شد.

او در کتاب «انقلاب ایران در دو حرکت» دلیل اصلی استعفایش را دخالت‌های روحانیون در امور مملکت‌داری و سیاسی بیان کرد.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com