Thursday, Oct 1, 2020

صفحه نخست » نسرین ستوده جایزه نوبلِ آلترناتیو را تصاحب کرد

sotoodeh_100120.jpgرادیو فردا - نام نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که در ایران زندانی است، روز پنج‌شنبه، دهم مهرماه، به عنوان یکی از برندگان جایزه معتبر «زندگی درست» معروف به نوبلِ آلترناتیو اعلام شد.

خانم ستوده نخستین فعال ایرانی است که این جایزه را از آنِ خود می‌کند.

در بیانیه‌ای که بنیاد «زندگی درست» به همین مناسبت در روز پنج‌شنبه منتشر کرد آمده است که برندگان سال ۲۰۲۰ یک نقطه مشترک دارند و آن «مبارزه آنها برای برابری و دموکراسی و عدالت و آزادی» است.

برایان استیونسون، وکیل حقوق مدنی از آمریکا، لوتی کانینگام رِن، فعال محیط زیست از نیکاراگوئه، و آلِش بیالیاتسکی، فعال حقوق بشر از بلاروس، دیگر برندگان جایزه نوبل آلترناتیو در سال ۲۰۲۰ هستند.

آلش بیالیاتسکی و سازمان غیردولتی ویاسنا که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند و نامش در کنار نام آقای بیالیاتسکی در فهرست برندگان آمده است نخستین برندگان بلاروسی این جایزه هستند.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

چهار برنده جایزه نوبل آلترناتیو که توسط یک هیئت داوران بین‌المللی انتخاب شده‌اند هر یک جایزه نقدی معادل یک میلیون کرون سوئد، حدود ۱۱۰ هزار دلار، را نیز دریافت خواهند کرد.

مصاحبه رادیوفردا با مدیر اجرایی بنیاد «زندگی درست» درباره اعطای جایزه به نسرین ستوده

جایزه «‌زندگی درست» حدود ۴ دهه‌ است که به فعالان جامعه مدنی، حقوق بشر و یا محیط زیست داده می‌شود.

در سال ۱۹۷۹، پایه‌گذار این جایزه، جیکوب فون اوکس‌کول، به بنیاد نوبل پیشنهاد داد تا با هزینه او دو جایزه نوبل دیگر، یکی در زمینه محیط زیست و دیگری درباره چشم‌انداز زندگی مردم فقیر جهان، در نظر گرفته شود. بنیاد نوبل این پیشنهاد را نپذیرفت و این سرآغاز فعالیت بنیاد «زندگی درست» بود.

این بنیاد هر سال جایزه‌ای را به افرادی از سراسر جهان اعطا می‌کند که به عنوان نوبل آلترناتیو (جایگزین) شناخته می‌شود.

هیئت ۱۲ نفره تصمیم‌گیری این بنیاد برای اولین‌بار‌ امروز یک فعال ایرانی را به عنوان برنده جایزه حدودا ۱۱۰ هزار دلاری خود در سال ۲۰۲۰ معرفی کرد؛ نسرین ستوده، وکیل دادگستری که در زندان به سر می‌برد.

توضیحات مدیر اجرایی بنیاد «زندگی درست»، درباره جایزه امسال و نحوه انتخاب برندگان آن، در گفت‌وگو با رادیو فردا:

اوله فون اوکس‌کل: ایده جایزه «زندگی درست» این است که راه‌حل‌های مثال‌زدنی زیادی از سوی افرادی در سراسر دنیا ارائه می‌شود که به چالش‌های جهانی ما می‌پردازد.

امسال صدوهشتاد نفر برای این جایزه نامزد شده بودند. روال این است که افراد از سراسر دنیا نام‌هایی را ارائه می‌دهند. نامزدهایی که معرفی شده بودند برای ما روشن کرد که موضوع دموکراسی در جهان و همچنین افراد شجاعی که برای آن مبارزه می‌کنند، خیلی پررنگ است.

با توجه به این موضوع، دموکراسی به‌نوعی تبدیل به موضوع امسال جایزه شد و در نتیجه ما به نام چهار برنده از چهار قاره رسیدیم که به اشکال گوتاگون برای آزادی، دموکراسی و حقوق برابر فعالیت می‌کنند.

آیا با نسرین ستوده آشنا هستید؟

بله، اولین دریافت‌کننده ایرانی این جایزه است . همچنین از بلاروس برای اولین بار یک فعال برنده این جایزه شد. ما وضعیت را در تمام دنیا دنبال می‌کنیم و اطلاعات بسیار زیادی در طول روند معرفی نامزدها دریافت می‌کنیم. و بسیار خوشحالیم که امسال ایران را در جمع برندگان، آن هم با شناخت یک شهروند بسیار فوق‌العاده از آن کشور، داریم.

چنین جایزه‌ای چه کمکی به فعالانی مانند نسرین ستوده می‌کند؟

این سؤال خیلی خوبی است. بله، در زمینه جایزه، پرستیژ و جایزه نقدی و توجه بین‌المللی مهم است. اما در طول سال‌ها یک شبکه‌ای از برندگان جایزه به وجود آمده که یک چتر حمایتی ایجاد می‌کند.

خود بنیاد هم به این شکل حامی خواهد بود، چرا که مثلاً ما یک جایگاه مشورتی در سازمان ملل متحد داریم و در دفتر آن سازمان در ژنو دفتر داریم که موقعیتی مهم‌تر پیدا کرده است.

در نتیجه چهار برنده این جایزه، از امروز به بعد عضوی از یک شبکه فوق‌العاده از نظر حمایت و همبستگی شده‌اند.

***

نسرین ستوده که با اتهامات سیاسی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده و در زندان از ۲۰ مرداد در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده بود، روز پنجم مهرماه اعتصاب غذایش را شکست.

در مدتی که او در اعتصاب غذا به سر می‌برد صدها نفر از فعالان و نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی از سراسر دنیا با امضای بیانیه‌هایی خواستار آزادی او شدند.

جایزه زندگی درست در سال ۱۹۸۰ «برای ادای احترام و حمایت از مردان و زنان شجاعی بنیاد نهاده شد که برای حل مشکلات جهانی آستین بالا می‌زنند».

این جایزه به «جایزه نوبل آلترناتیو» معروف شده و تاکنون از ۷۰ کشور دنیا ۱۷۸ برنده داشته است.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy