Sunday, Oct 18, 2020

صفحه نخست » اجرای حکم اعدام فدرال زنی در آمریکا پس از حدود ۷۰ سال

93FFC630-8D1B-4836-8B74-3E8146D047D2.jpegبی بی سی فارسی

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که برای اولین بار در تقریبا ۷۰ سال گذشته حکم اعدام فدرال در مورد یک زندانی زن اجرا می‌شود.
قرار است این حکم در ۸ دسامبر در ایندیانا با تزریق ماده کشنده اجرا شود.
محکوم لیزا مونتگمری است که در سال ۲۰۰۴ به یک زن هشت ماهه که باردار بوده حمله کرده و پس از دار زدن او، جنینش را از شکمش برداشته و با خود می‌برد.
در سال ۲۰۰۷، هیات منصفه خانم مونتگمری را به جرم آدم ربایی منجر به مرگ گناهکار شناخت و به اتفاق آرا حکم اعدام را توصیه کرد.
اما در مقابل وکلای او گفته بودند که خانم مونتگمری در کودکی به دلیل ضرب و شتم دچار آسیب مغزی شده و و از نظر ذهنی دچار مشکل است و نباید مجازات اعدام داشته باشد.
بنابر آمار مرکز اطلاعات اعدام‌ها در آمریکا ، آخرین زنی که حکم اعدام فدرال در موردش اجرا شد بانی هدی بود که در سال ۱۹۵۳ با قرار دادنش در محفظه گازی در میسیوری حکمش اجرا شد.
مطابق قوانین آمریکا جرایم می‌تواند در دو سطح مورد رسیدگی قرار گیرد؛ ایالتی و فدرال.
هر چند برخی جرایم چون جعل اسکناس و یا دزدی نامه‌های مردم در دادگاه های فدرال رسیدگی می‌شود. برخی از جرایم هم بسته به شدت آنها ممکن است به جای دادگاه‌های ایالتی به دادگاه‌های فدرال ارجاع شود.

دولت ترامپ سال گذشته اعلام کرد که اعدام های فدرال را پس از وقفه ای طولانی از سرمی‌گیرد.
ویلیام بار، دادستان کل کشوردر بیانیه ای در آن زمان گفت:"تحت دولت های هر دو حزب، وزارت دادگستری مجازات اعدام را علیه بدترین جنایتکاران از سر می‌گیرد."
قانون مجازات اعدام در سال ۱۹۷۲ از سوی دیوان عالی آمریکا ممنوع اعلام شد اما در سال ۱۹۷۶ همین دیوان که بالاترین مرجع قضایی در این کشور است به برخی ایالت‌ها اجازه داد که اعدام‌ها را از سر بگیرند. در سال ۱۹۸۸ هم صدور حکم اعدام از سوی دولت فدرال از سر گرفته شد.
بنابر آمار مرکز اطلاعات اعدام‌ها در آمریکا، بین سال‌های ۱۹۸۸ و ۲۰۱۸، ۷۸ نفر از سوی دادگاه های فدرال به اعدام محکوم شده‌اند هر چند تنها سه مورد از این احکام اجرا شده است. هم اکنون هم ۶۲ نفر محکوم اعدام در زندان‌های آمریکا وجود دارند.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com