Saturday, Jan 23, 2021

صفحه نخست » جزئیاتی جدید از "قصر ۱.۳۷ میلیارد دلاری پوتین"

bbc23-1.jpgبی بی سی فارسی - آلکسی ناوالنی، چهره شناخته‌شده اپوزیسیون در روسیه، در گزارشی ادعا کرده است که منابع مالی ملک عظیمی که برای ولادیمیر پوتین ساخته شده است از محل "بزرگترین رشوه تاریخ" تامین شده است.

این چهره اپوزیسیون در ویدیویی ادعا می‌کند که ولادیمیر پوتین این منابع مالی نامشروع را خرج ساختن قصری مجلل در ساحل دریای سیاه کرده است، ویدیویی که ظرف چند روز بیش از ۴۱ میلیون بار دیده شده است.

این ویدیو بعد از این که آقای ناوالنی به مسکو بازگشت و دستگیر شد، توسط تیمش منتشر شد.

بر اساس این پژوهش، هزینه ساخت این ملک ۱.۳۷ میلیارد دلار بوده است و بودجه آن از محل "بزرگترین رشوه تاریخ" تامین شده است.

کرملین اما می‌گوید که این ملک به رئیس‌جمهوری روسیه تعلق ندارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت این ادعا که مقامات فدرال از این مجموعه عظیم در ساحل دریای سیاه محافظت می‌کنند "مهملی بیش نیست".

در پژوهش آقای ناوالنی گفته شده است که اندازه این ملک ۳۹ برابر شاهزاده‌نشین موناکو است.

این گزارش روز ۱۹ ژانویه منتشر شد، یعنی دو روز بعد از این که آقای ناوالنی با هواپیما به روسیه بازگشت و در فرودگاه دستگیر شد.

او روز دوشنبه به مدت ۳۰ روز تا برگزاری دادگاه بازداشت شد. اتهام او تخلف از شروط عنوان شده است که به محکومیت تعلیقی او در ارتباط با اتهام اختلاس برمی‌گردد، محکومیتی که به گفته خودش سیاسی است.

او که ۴۴ سال دارد در اوت ۲۰۲۰ مسموم شد و نزدیک بود جانش را از دست بدهد. او شخص آقای پوتین را مسئول این اتفاق معرفی کرده است. کرملین هر گونه دخالتی را تکذیب می‌کند.

اما خبرنگاران تحقیقی ادعاهای این سیاستمدار مبنی بر دست داشتن دستگاه‌های امنیتی را در گزارش‌های خود تایید کرده‌اند.

این ویدیو چه می‌گوید؟

در این گزارش ادعا شده است که ملکی که در شهر تفریحی گلندژیک واقع است با منابع مالی نامشروعی ساخته شده است که از جانب اطرافیان نزدیک آقای پوتین تامین شده بود، از جمله میلیاردرها و مدیران شرکت‌های نفتی.

آقای ناوالنی در این ویدیو می‌گوید "آن‌ها با این پول قصری برای رئیس خود ساختند."

در گزارش گفته می‌شود که ۷۰ کیلومتر مربع از اراضی اطراف این اقامتگاه خصوصی به سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی) تعلق دارد.

جزئیات مختلف این ملک در ویدیو توضیح داده شده است، از جمله وجود یک کازینو، زمین هاکی روی یخ در زیرزمین، و دسترسی به یک تاکستان.

حامیان آقای ناوالنی از مردم خواسته‌اند که این آخر هفته به خیابان‌ها بیایند و خواستار آزادی او شوند. آیا تصاویر قصری مجلل و اتهامات فساد جدید باعث خواهد شد که تعداد بیشتری به خیابان‌ها بیایند؟

معلوم نیست. یک چیز اما قطعی است: آقای ناوالنی توانسته است کاری بکند که تا دیروز غیرممکن به نظر می‌رسید. او در تقابلش با مقامات دست به ریسکی حتی بزرگتر زده است.

آقای ناوالنی در ویدیو می‌گوید "دیواری نفوذناپذیر آن را احاطه کرده است، بندر خودش و سیستم امنیتی خودش را دارد. کلیسا دارد. جواز رفت‌وآمد خودش را دارد. با یک منطقه پرواز ممنوع احاطه شده است. حتی برای خودش پاسگاه مرزی دارد."

او اضافه می‌کند که "کشوری دیگر در داخل روسیه است. و در این کشور تزاری ابدی بر تخت نشسته است. پوتین."

آلکسی ناوالنی کیست؟

  • آقای ناوالنی فعال ضدفساد است و شناخته‌شده‌ترین چهره مخالف ولادمیر پوتین در روسیه
  • او می‌خواست در انتخابات ۲۰۱۸ نامزد شود، اما به خاطر محکومیت به اختلاس که خود می‌گوید اتهامی سیاسی بوده است رد صلاحیت شد
  • او که نویسنده‌ای رک و راست است، میلیون‌ها طرفدار روس در شبکه‌های اجتماعی دارد و برخی از حامیانش در سال ۲۰۲۰ در انتخابات شوراهای محلی در سیبری پیروز شدند.

آقای پسکوف به خبرگزاری دولتی روسیه گفت ادعاهای مطرح‌شده در این ویدیو "صحت ندارد" و رئیس‌جمهور "هیچ قصری ندارد".

او یک قدم دیگر جلوتر رفت و تاکید کرد که رئیس‌جمهور هر سال دارایی‌های خود را گزارش می‌کند. به گفته او "این ادعاها هیچ پایه و اساسی ندارند. مهملی بیش نیستند... هیچ ارزشی ندارند."

در پایان این ویدیو از مردم خواسته شد به خیابان‌ها بروند. آقای ناوالنی می‌‌گوید "اگر ۱۰ درصد ناراضی‌ها به خیابان بیایند، دولت دیگر جرات نخواهد کرد در انتخابات تقلب کند."

چه آینده‌ای در انتظار الکسی ناوالنی است؟

دادگاه روز ۲ فوریه تصمیم خواهد گرفت که حکم تعلیقی ۳.۵ ساله‌ای که آقای ناوالنی در سال ۲۰۱۴ به اتهام کلاه‌برداری گرفت باید به حبس تبدیل شود یا نه.

سه روز بعد از آن، او قرار است در دادگاه دیگری به اتهام افترا به یکی از سربازان جنگ جهانی دوم محاکمه شود.

او در حال حاضر به حکم قاضی در زندان ماتروسکایا تیشینا در مسکو بازداشت است و تا ۱۵ فوریه باید در آنجا بماند. او طبق شروط حکم تعلیقی خود در رابطه با پرونده کلاه‌برداری باید خود را مرتب به پلیس معرفی می‌کرد، اما داشت دوران نقاهت خود را در آلمان سپری می‌کرد.

آقای ناوالنی یک شب در پاسگاه پلیس خیمکی در حومه مسکو بازداشت بود و این حکم در دادگاهی موقف در همان پاسگاه صادر شد.

با وجود این که به او هشدار داده بودند در صورت بازگشت دستگیر خواهد شد، تصمیم گرفت که از آلمان به روسیه بازگردد.

آقای ناوالنی گفت که برخورد قضایی با او "تمسخر عدالت" است و این دادگاه را "بالاترین سطح بی‌قانونی" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، وکیلان او گفته‌اند که قصد دارند به این تصمیم "غیرقانونی" دادگاه اعتراض کنند.

از طرف دیگر، تردیدهایی نیز مبنی بر تخطی این حکم از رای دادگاه حقوق بشر اروپا در سال ۲۰۱۸ وجود دارد که گفته بود اتهاماتی که به آقای ناوالنی زده شده است "مستبدانه" است.

ناوالنی دوباره دست به خطر زده است

استیو روزنبرگ، تحلیلگر بی‌بی‌سی در مسکو

بازگشت آلکسی ناوالنی به روسیه به تنهایی کار خطرناکی بود. او با این کار مستقیما آقای پوتین را به چالش کشید: مردی که به گفته او دستور داده بود او را مسموم کنند.

به همین خاطر، بازداشت او در فرودگاه و حبس ۳۰ روزه‌اش اصلا عجیب نبود.

اما به نظر می‌رسد که شناخته‌شده‌ترین چهره اپوزیسیون روسیه حتی از سلول زندان هم می‌تواند باعث بی‌آبرویی کرملین شود. پژوهش او درباره "قصر پوتین" ظرف تنها چند ساعت میلیون‌ها بار دیده شد.Copyright© 1998 - 2021 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com