Sunday, Apr 18, 2021

صفحه نخست » اتهام «کریمی‌ها» در حملات نطنز؛ تشابه اسمى يا سناريوى اطلاعاتی؟

arab18.jpgالعربیه - وزارت اطلاعات ایران روز شنبه، هویت و تصویر شخصی به نام رضا کریمی را به عنوان عامل انفجار نطنز منتشر کرد. مرداد 1399 هم فردی به نام ارشاد کریمی به خرابکاری در نطنز متهم شده بود. این شباهت عجیب اسمی سوژه کاربران ایرانی شده ‌است.

اما پلیس اینترپل در واکنش به خبر تحت تعقیب بودن «عامل خرابکاری» در نطنز توسط این نهاد که از «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» به نقل از منابع اطلاعاتی اعلام شده بود، گفت «نمی‌تواند تایید کند که رضا کریمی در لیست قرمز فراری‌های تحت تعقیب این نهاد قرار دارد.»

در گزارش صدا و سیما از مظنون حمله به سایت هسته‌ای نطنز که یکشنبه گذشته روی داد، ادعا شد که رضا کریمی 43 ساله اهل کاشان، عامل این اقدام از کشور فرار کرده‌ است.

خبرنگار تلویزیون ایران با فردی که پشت به تصویر ایستاده بود و به نظر می‌آمد از پرسنل سایت نطنز است گفت وگوی کوتاهی انجام داد. این شخص گفت: «تعداد زیادی از زنجیره‌هایی که آسیب دیده بودند تحت کنترل قرار گرفتند».

در این گزارش مشخص نشده که کریمی در ایجاد انفجار چه نقشی داشته، اما گفته شد که او ساعتی قبل از حادثه از ایران فرار کرده ‌است.

اگرچه تلویزیون ادعا کرد که برای کریمی «اخطار قرمز» توسط اینترپل صادر شده اما در جستجوی وب‌سایت اینترپل، هیچ اشاره‌ای به اخطار قرمز برای کریمی نشده‌است.

«اخطار قرمز» برای درخواست کمک از سایر نهادهای اجرای قانون، به منظور دستگیری مظنونان، صادر می‌شود.

حفره‌های امنیتی و سناريوهاى مشکوک

سال گذشته نیز پس از وقوع نخستین انفجار در سایت هسته‌ای نطنز، «صدا و سیمای جمهوری اسلامی» به نقل از وزارت اطلاعات این کشور، در یک تشابه اسمی، فردی به نام «ارشاد کریمی» را به عنوان عامل «خرابکاری» در این حادثه معرفی کرده بود، اما بعد از آن هیچ خبری از سرنوشت این فرد منتشر نشد.

این اولین بار نیست که دستگاه‌های اطلاعاتی ایران افراد مختلف را به اتهامات مشابه به‌ویژه ظن جاسوسی برای اسرائیل متهم و سپس بازداشت می‌کنند.

برخی مسئولین جمهوری اسلامی این امر را به عنوان سرپوشاندن به شکست‌های مکرر امنیتی یا آنچه «حفره‌های امنیتی» می‌نامند، تلقی می‌کنند.

پیشتر، «مازیار ابراهیمی» در سال ۱۳۹۱ به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دستور اسرائیل متهم شد و تا سال ۱۳۹۳ که بیگناهی او اثبات شد در زندان ماند.

ابراهیمی در سال ۱۳۹۸ داستان چگونگی دستگیری و اعتراف‌گیری‌های زیرشکنجه خود را روایت کرد، معلوم شد او قربانی اختلافات بین وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بوده که برای سرپوشی به شکست امنیتی خود 107 نفر را بدون هیچ سند و مدرکی دستگیر و شکنجه و زندانی کردند.

یکی دیگر از قربانیان، «مجید جمالی‌فشی»، رزمی‌کار ایرانی، دارنده مدال برنز جهانی کیک‌بوکسینگ بود که پیش از ابراهیمی دستگیر و محکوم به ترور مسعود علی‌محمدی، دانشمند هسته‌ای ایرانی، به دستور اسرائیل شده بود. او پس از محاکمه اعدام شد.

اذعان رسمی

اکنون برغم اذعان رسمی برخی مقامات ایرانی به وجود شکست امنیتی سناریوی متهم‌سازی افراد تکرار می‌شود. این در حالی است که گزارش‌های متعدد و متناقضی از چگونگی حمله به تاسیسات نظنز منتشر شده است. برخی از رسانه‌های اسراییل نوشتند که این یک حمله سایبری حمله توسط موساد، سرویس اطلاعاتی این کشور، بوده، اما برخی گزارشها به انفجار سایت نطنز از طریق بمب چسبنده اشاره کرده بود.

اما در ایران، امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی، نایب رئیس مجلس این کشور در اظهاراتی تاکید کرد که باید مشخص شود «حفره امنیتی» کجاست که برای چندمین بار در نطنز چنین اتفاقی رخ داده‌است.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «مهر» روز شنبه گفت: «کشور به طور گسترده یک آلودگی امنیتی پیدا کرده‌است ونمونه آن این است که کمتر از یک سال سه رویداد امنیتی اتفاق افتاده‌است؛ دو انفجار و یک ترور».

او افزود: «قبل از این، تلاش کردند بخشی از اسناد بکلی سری هسته‌ای را سرقت کنند. قبل از آن چند ریزپرنده مشکوک، آمدند و کارهایی انجام دادند.

پس معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم و سالم‌سازی امنیتی باید یکی از برنامه‌های مهم دولت آینده باشد که آن را در تمام رده‌ها، وزارتخانه‌ها و جاهای حساس انجام دهد و این موارد مشکوکی که وجود دارد و منابع نفوذی احتمالی را پاکسازی کند».Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy