Wednesday, May 18, 2022

صفحه نخست » اعتراضات مردمی در فارسان؛ بازتاب جهانی اعتراضات ایران: خواست معترضان سرنگونی جمهوری اسلامی است

sarkoob_051822.jpgصدای آمریکا - اعتراضات سراسری در ایران برای دوازدهمین روز ادامه یافت و با وجود جو امنیتی و حضور یگان‌های ویژه با تجهیزات سرکوب در خیابان‌ها، تظاهرات در شهرهای مختلف برگزار شد. این اعتراض‌ها بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته است.

گروه پرشماری از شهروندان گلپایگان روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت با تجمع در مقابل بسیج این شهر نسبت به سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی اعتراض کردند.

بر اساس گزارش‌های ویدئویی، شهروندان معترض در پشت درهای بسته بسیج، با شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» خواستار پاسخگویی این نهاد وابسته به سپاه پاسداران درباره سرکوب اعتراض شب گذشته مردم شدند.

برخی ویدئوها نیز حضور گسترده نیروهای یگان ویژه با تجهیزات سرکوب در خیابان‌های شهرهایی از جمله شهرکرد را نشان می‌دهد که اعتراض‌ها جریان دارد.

ویدیویی دیگر حضور پرشمار نیروهای موتورسوار یگان ویژه را در تهران، تقاطع خیابان ولیعصر و انقلاب نشان می‌دهد.

در بخش باباحیدر از توابع فارسان در استان چهارمحال و بختیاری نیز گروه پرشماری از مردم هم‌زمان با خاک‌سپاری یکی از معترضان، در یک راهپیمایی آرام نسبت به کشته شدن او اعتراض کردند.

سعید افکاری، برادر کشتی‌گیر اعدام‌شده نوید افکاری هم در توییتی، اعتراضات اردیبهشت ۱۴۰۱ را به اعتراضات آبان ۹۸ تشبیه کرد و نوشت که «حس روزهایی را دارم که برادرانم را برده بودند زیرزمین زندان و حتی نمی‌دانستیم زنده‌‌اند یا آنها را کشته‌اند.»

اعتراضات مردمی در فارسان؛ «دست‌کم یک نفر کشته و چند نفر زخمی شده‌اند»؛ قطع کامل اینترنت

رادیو فردا - یک فعال مدنی ساکن فارسان، از توابع چهارمحال و بختیاری، روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت گفت که به رغم جو امنیتی حاکم و شلیک مستقیم گلوله به معترضان توسط نیروهای امنیتی و قطع کامل اینترنت، اعتراضات مردمی پراکنده در این شهرستان همچنان ادامه دارد.

این فعال مدنی که نامش فاش نشده است، در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی «امتداد» تصریح کرد که اعتراضات مردمی در فارسان از شامگاه ۲۳ اردیبهشت در مرکز شهر آغاز شد و ظرف دقایقی کوتاه، نیروهای پلیس و یگان ویژه با یورش به محل تجمعات با معترضان درگیر شدند.

به گفته این شاهد عینی، اعتراضات در ادامه از «شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی به شلیک مستقیم گلوله کشیده شد» و «یک معترض که از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود، هم‌اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه در اغما به سر می‌برد».

همچنین تجمعات اعتراضی در بخش باباحیدر در فارسان نیز منجر به کشته شدن یکی از معترضان شد اما تاکنون «از تحویل جنازه به خانواده فرد جان‌باخته امتناع شده است».

بر اساس این گزارش، چند تن دیگر از معترضان نیز از ناحیه کتف و یا نقاط مختلف توسط ماموران امنیتی هدف شلیک مستقیم قرار گرفتند و به دلیل شدت جراحات به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

این منبع می‌گوید که هنوز از وضعیت بازداشت‌شدگان این شهرستان اطلاعی در دست نیست.

پایگاه خبری امتداد به نقل از این منبع نوشت که یک روز پیش از آغاز اعتراضات در بخش «جونقان»، تجمعات اعتراضی شکل گرفته بود و «یکی از مراکز بسیج دچار حریق شد» اما در رسانه‌های حکومتی بازتاب نداشت.

👈مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

جونقان در شهرستان فارسان از کانون‌های اعتراضات در روزهای اخیر بوده است. با این حال، رسانه‌های وابسته و یا نزدیک به حکومت، هیچ پوشش خبری از اعتراض‌های مردمی ندارند و اکثر مسئولان محلی و نمایندگان مجلس نیز سخنی در مورد این اعتراض‌ها نمی‌گویند و یا سعی در کم‌اهمیت جلوه دادن آن‌ها دارند.

جرقه اعتراضات اخیر از نیمه اردیبهشت امسال در پی اعلام رسمی گران شدن نان و سهمیه‌بندی آن و افزایش چندبرابری قیمت مواد غذایی در شماری از شهرهای خوزستان زده شد و به استان‌های دیگر کشیده شد.

تازه‌ترین ویدئوهای ارسالی به رادیو فردا نشان می‌دهد که شهر گلپایگان نیز به شهرهای درگیر اعتراضات پیوسته و به این ترتیب دامنه اعتراضات از استان‌های غربی به استان اصفهان در مرکز کشور گسترش یافته است.

معترضان در این ویدئوها شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهوری ایران سر می‌دهند، از جمله «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن» و همچنین شعار «رضا شاه، روحت شاد».

در روزهای گذشته همچنین ویدئوهای متعددی از زخمی و حتی کشته شدن شهروندان معترض با گلوله‌های جنگی و ساچمه‌ای در شهرهای مختلف منتشر شده بود.

هنوز مشخص نیست این اعتراضات چه تعداد کشته بر جای گذاشته و تنها در یک مورد نماینده شهر دزفول در استان خوزستان کشته شدن یک نفر را در این شهر تایید کرده است.

نقطه مشترک سرکوب اعتراض‌ها در تمامی این شهرها، قطع شدن اینترنت از سوی حکومت است تا امکان اطلاع‌رسانی معترضان به حداقل برسد.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy