Monday, May 23, 2022

صفحه نخست » صیاد خدایی مسئول ضربه به اسرائیلی‌ها در نقاط مختلف جهان بود + تصاویر دیده نشده

khodaee_052322.jpgبنا بر خبری اختصاصی که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته، حسن صیاد خدایی در واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران مسئولیت انتخاب، ارتباط‌گیری و استخدام شهروندان غیرنظامی را برای ضربه‌زدن به اسرائیلی‌ها در نقاط مختلف جهان، بر عهده داشته است.

منابع امنیتی اروپایی به ایران اینترنشنال گفته‌اند صیاد خدایی با چندین عملیات علیه شهروندان اسرائیل در آسیا، اروپا و آفریقا مرتبط بوده است.

در یکی از این سلسله عملیات‌ها، روز ۲۴ بهمن ۱۳۹۰ اتومبیل یک دیپلمات اسرائیلی مستقر در دهلی نو هدف بمب مغناطیسی دو موتور سوار ایرانی قرار گرفت. بر اثر انفجار این بمب، همسر این دیپلمات و راننده‌اش به شدت زخمی شدند.

همان روز، چند عملیات ناموفق نیز در گرجستان و چند کشور دیگر آسیای میانه علیه اهداف اسرائیلی اجرا شد اما جنجالی‌ترین عملیات، ۲۵ بهمن همان سال در تایلند اجرا شد.

پیش از اجرای عملیات، بخشی از مواد منفجره در خانه این افراد ترکید و یکی از متهمان، در حالی که هنگام فرار می‌خواست بمب بعدی را به سمت پلیس بیاندازد، خود را زخمی کرد و پاهایش را از دست داد.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

او که به زندان محکوم شده بود، همراه با دو متهم دیگر هم‌پرونده‌اش پاییز ۱۳۹۹ در مبادله با کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی، به ایران تحویل داده شدند. تمام این افراد شهروندان غیرنظامی بودند که دوره‌های نظامی کافی ندیده بودند.

سپاه قدس می‌خواست افرادی غیرمرتبط با سپاه را برای این‌گونه عملیات انتخاب کند. به گفته این منبع «وظیفه صیاد خدایی ارتباط‌گیری با خلافکاران، باندهای قاچاق مواد مخدر و گروه‌هایی بود که به نیابت از سپاه، عملیات را اجرا کنند.»

منصور رسولی یکی از این افراد بود که گفته می‌شود صیاد خدایی از طریق ارتباط با او قصد داشت شهروندان اسرائیلی را در ترکیه و آلمان ترور کند.

صیاد خدایی با طرح عملیات در قبرس و آفریقا و همچنین کشورهای شمال اروپا نیز مرتبط بود. به گفته این منبع «یکی از این طرح‌ها با بازداشت دو متهم در سوئد ناکام ماند.»

بر مبنای این اطلاعات، صیاد خدایی با نام مستعار «شکاری» شناخته می‌شد و به زبان‌های محلی و منطقه‌ای، مانند ترکی، کردی و عربی مسلط بود. او اغلب از لباس فرم سپاه استفاده نمی‌کرد و سعی داشت که تا جای ممکن به عنوان یک مامور امنیتی جلب توجه نکند.

منابعی که این اطلاعات را در اختیار ایران اینترنشنال گذاشته‌اند، می‌گویند ماموریت او بیشتر زمانی مهم می‌شد که تصمیم اجرای عملیات در واحد ۸۴۰ نیروی قدس گرفته می‌شد و سپس او در بخش «اجرای عملیات بر روی زمین»، تدارکات مربوط به اقدام‌های ترور را انجام می‌داد.

تصاویر جدید و دیده نشده‌ای از سردار حسن صیاد خدایی

21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg

***

***


تنها با حمایت شما خبرنامه گویا خواهد توانست به ارائه محتوای خبری بی‌طرفانه خود ادامه دهد
Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy