Wednesday, May 25, 2022

صفحه نخست » تندتر شدن لحن دولت بایدن در قبال جمهوری اسلامی

nat25.jpgاحتمال موفقیت مذاکرات وین کمتر از احتمال شکست آن است

ایران اینترنشنال - نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد احتمال موفقیت مذاکرات وین برای احیای برجام کمتر از امکان شکست آن است. رابرت مالی گفت واشینگتن آماده است تحریم‌ها علیه تهران را تشدید کند و اگر توافقی حاصل نشد، به هر گونه تشدید تنش ایران با اسرائیل و سایر متحدان آمریکا پاسخ دهد.

مالی که روز چهارشنبه چهارم خرداد در نشست پرسش و پاسخ کمیته روابط خارجی سنای آمریکا سخن گفت، با اشاره به مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین که از اسفند ماه تاکنون متوقف مانده، اعلام کرد که هنوز این مذاکرات به توافقی نرسیده است و احتمال چنین توافقی در بهترین حالت «ضعیف» است.

او در این نشست بار دیگر از تصمیم دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری پیشین آمریکا برای خارج کردن این کشور از برجام انتقاد کرد و گفت این اقدام نه تنها محدودیت‌های طولانی‌تر و قوی‌تری را برای برنامه هسته‌ای ایران ایجاد نکرده، بلکه به جای آن محدودیت‌های کوتاه‌مدت‌تر و ضعیف‌تر ایجاد شده است.

به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پیشروی هسته‌ای جمهوری اسلامی از هنگام خروج آمریکا از برجام به حدی رسیده که زمان گریز هسته‌ای تهران به «تقریبا چند هفته» کاهش یافته است.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

مالی با وجود این تأکید کرد که اگر ایران به درخواست‌‌های خارج از برجام خود ادامه دهد،‌ آمریکا به رد آن‌ها ادامه می‌دهد و توافقی صورت نخواهد گرفت.

اشاره این مقام وزارت امور خارجه آمریکا به درخواست جمهوری اسلامی برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی وزارت امور خارجه آمریکاست که واشینگتن تاکنون از پذیرش آن خودداری کرده است.

مالی با وجود این که تأکید کرد همه گزینه‌ها برای حل بحران هسته‌ای جمهوری اسلامی روی میز است، اما گفت: «راه حل نظامی برای مشکل هسته‌ای ایران وجود ندارد.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین گفت دولت بایدن تحریم‌های دوران ترامپ علیه ایران را لغو نکرده و علاوه بر وضع تحریم‌های جدیدتر، با متحدان آمریکا درباره ایران هماهنگی‌هایی را انجام داده است.

همزمان با این جلسه، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد یک شبکه پول‌شویی و قاچاق نفت تحت رهبری مقام‌های سپاه پاسداران و نیروی قدس که فروش صدها میلیون دلار نفت را برای تأمین این دو مجموعه و حزب‌الله لبنان تسهیل می‌کرده، تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این شبکه قاچاق نفت به عنوان یک عنصر حیاتی در تولید درآمد نفتی ایران عمل کرده است.

آمریکا چند روز پیش نیز احمد جلال رضا عبدالله، تاجر لبنانی و تأمین‌ کننده مالی گروه شبه‌نظامی حزب‌الله، پنج نفر از همکاران او و هشت شرکتش در لبنان و عراق را تحریم کرد.

روز چهارشنبه همزمان با اظهارات رابرت مالی درباره مذاکرات وین، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت:‌ «مذاکرات با ایران به منظور پایان دادن به بن‌بستی طولانی درباره توضیح منشاء ذرات اورانیوم کشف شده در تأسیسات قدیمی اعلام نشده، در نقطه بسیار دشواری قرار گرفته است.»Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy