Friday, Aug 5, 2022

صفحه نخست » واکنش شدید زلنسکی به انتقاد عفو بین‌الملل از اوکراین

zelensky_080522.jpgدویچه وله - یک گزارش سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل واکنش شدید مقامات اوکراین را برانگیخته است. این گزارش می‌گوید‌، ارتش اوکراین غیرنظامیان را در معرض خطرات جنگی قرار داده است. زلنسکی واکنش شدید به این گزارش نشان داد.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود که روز پنجشنبه ۴ اوت (۱۳ مرداد) منتشر شد، ارتش اوکراین را متهم کرده است، در تاکتیک نظامی خود بی‌دلیل غیرنظامیان را در معرض خطر قرار داده است.

جنین اولمانسیک، کارشناس اروپا و آسیای مرکزی سازمان عفو بین‌الملل آلمان، با استناد به تحقیقات این سازمان حقوق بشری در مناطق جنگی می‌گوید که سربازان اوکراینی "بارها از مناطق مسکونی برای عملیات خود استفاده می‌کرده‌اند".

این کارشناس عفو بین‌الملل می‌افزاید که این اقدام اوکراین "نقض حقوق بشردوستانه ملل" است که نمی‌توان آن را با "جنگ تهاجمی ناقض حقوق بین‌الملل روسیه" توجیه کرد.

دولت اوکراین این اتهام را غیرمنصفانه خوانده و رد کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با واکنش شدید به این انتقاد در نطق روزانه خود گفت که این سازمان حقوق بشری از قرار معلوم "خواستار عفو برای دولت تروریستی (روسیه) است و می‌خواهد مسئولیت تجاوزگر را متوجه قربانی کند".

رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید حمله تهاجمی روسیه علیه اوکراین "غیرقابل توجیه، تجاوزگرانه و تروریستی" است. او می‌افزاید: «وقتی کسی گزارشی تهیه می‌کند که در آن قربانی و تجاوزگر در یک سطح قرار می‌گیرند، وقتی برخی نکات در مورد قربانی مورد تحلیل قرار می‌گیرد در حالی که اعمال مهاجم نادیده گرفته می‌شود، آنگاه دیگر این گزارش قابل تحمل نیست.»

👈مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

گزارش عفو بین‌الملل درباره "الگوی" ارتش اوکراین

کارشناسان عفو بین‌الملل در تحقیقات آوریل تا ژوئن خود، در مناطق حول میکولایف در جنوب اوکراین و نیز در خارکیف و دونباس در شرق کشور شواهدی یافته‌اند که نیروهای نظامی اوکراین از مناطق مسکونی شلیک می‌کرده‌اند و در ۱۹ شهر و منطقه مراکز نظامی احداث کرده‌اند.

عفو بین‌الملل از قول یکی از ساکنان نقل کرده است: «ما اجازه دخالت در تصمیم‌های ارتش را نداریم، اما باید هزینه آن را بپردازیم.»

بنا به تشخیص عفو بین‌الملل، تاکتیک دفاعی اوکراین را به "هیچ شکلی" نمی‌توان با "حملات پرشمار و بی‌هدف ارتش روسیه علیه قربانیان غیرنظامی" توجیه کرد.

این سازمان حقوق بشری حملات روسیه را "جنایت جنگی" می‌داند، اما به تأکید می‌گوید، این‌که اوکراین از خود در برابر حملات دفاع می‌کند، به هیچ وجه ارتش این کشور را "از وظیفه رعایت مقررات حقوق ملل" مبرا نمی‌سازد.

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل می‌گوید سازمان زیر نظر او، یک "الگوی" ارتش اوکراین را مستند کرده که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می‌دهد و حقوق جنگی را نقض می‌کند.

بر پایه گزارش عفو بین‌الملل، در مورد اغلب عملیاتی که در مناطق مسکونی صورت گرفته و مستند شده‌اند، مناطق جایگزینی مانند پایگاه‌های نظامی و یا مناطق جنگلی متراکم وجود داشته‌اند.

روایت عفو بین‌الملل از "حملات اوکراینی و روسی" در شبکه‌های اجتماعی

در گزارش آمده که علاوه بر این، با این‌که خطر حملات تلافی‌جویانه روسیه علیه غیرنظامیان وجود داشته است، ارتش اوکراین اقدام به تخلیه این مناطق نکرده است.

عفو بین‌الملل می‌گوید که این سازمان در ۲۹ ژوئیه از ارتش اوکراین خواسته است در این مورد نظر خود را ارائه دهد، اما تا زمان انتشار این گزارش پاسخی از مقامات نظامی اوکراین دریافت نکرده است.

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین گفته است که از گزارش عفو بین‌الملل "برانگیخته" شده و آن را "غیرمنصفانه" خوانده است. کولبا در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک، عفو بین‌الملل را متهم کرد که "توازن غلطی میان سرکوب‌کنندگان و قربانیان برقرار کرده؛ میان کشوری که صدها و هزاران غیرنظامی و شهر و منطقه را نابود کرده و کشوری که با استیصال تمام از خود دفاع می‌کند".

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین تأکید کرده که ارتش اوکراین دست به هر اقدامی می‌زند تا جان انسان‌ها را نجات دهد و غیرنظامیان را به مناطق امن انتقال دهد. پودولیاک در توییتی نوشت: «تنها چیزی که اوکراینی‌ها را تهدید می‌کند، ارتش (روسی) متشکل از جلادان و تجاوزگران است که می‌آیند تا دست به قوم‌کشی بزنند.»

خانم کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل در توییتی از خود در برابر انتقادها دفاع کرده و گفته است: «حملات و ترول‌های اوکراینی و روسی در شبکه‌های اجتماعی، همه دست به دست هم داده‌اند تا تحقیقات عفو بین‌الملل را مورد حمله قرار دهند. این را تنها می‌توان پروپاگاندای جنگی، ضداطلاعات و جعل اطلاعات نامید.»Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy