Wednesday, Nov 23, 2022

صفحه نخست » وال‌استریت جورنال: نظام برای ساکت کردن معترضان به خانواده‌های خمینی و رفسنجانی متوسل شده‌

wsJ_banner.jpgرادیو فردا - وال‌استریت جورنال به نقل از منابع مطلع نوشته است مقامات ایران برای ساکت کردن معترضان دست به دامن خانواده‌های خمینی، ورفسنجانی شده اند، اما این خانواده چنین درخواستی را رد کردند.

وال‌استریت جورنال روز سه‌شنبه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که مقامات ایران برای ساکت کردن معترضان دست به دامن خانواده‌های روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور و رئیس مجلس سابق ایران، شده‌اند، دو خانواده‌ای که تندروها آنها را از حلقه قدرت بیرون رانده‌اند.

این گزارش عنوان می‌کند که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، به‌طور محرمانه از نمایندگان این دو خانواده خواسته است که با مردم صحبت کنند بلکه اعتراضات فروکش کند و در آن صورت او نیز یکسری اقدامات در راستای باز کردن فضا انجام خواهد داد، اما خانواده‌های خمینی و رفسنجانی این خواسته را نپذیرفته‌اند.

از خانواده هاشمی رفسجانی، فائزه هاشمی در همان روزهای اول اعتراضات بازداشت شد و اکنون در زندان اوین به‌سرمی‌برد.

این مدت حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی، با انتشار بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست که گفت‌وگو با بخش مختلف ملت را آغاز کنند. اما او در عین حال از شعارهای معترضین علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، انتقاد کرد و گفت که توهین به او مانع هر گونه گفت‌وگوست. چندی پیش معترضان نیز خانه خمینی در شهر زادگاه او، خمین را که تبدیل به موزه شده است، آتش زدند.

وال‌استریت جورنال می‌نویسد که مقامات حکومت ایران به درخواست این رسانه برای صحبت در این زمینه پاسخ منفی داده‌اند.

اعتراضات اخیر ایران که با جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، بیش از دو ماه است که ادامه یافته است.

پایگاه حقوق بشری هرانا شمار کشته‌شدگان در اعتراضات تا روز یک‌شنبه بیست و نهم آبان را دست‌کم ۴۱۹ تن اعلام کرده است. آمار سازمان حقوق بشر ایران نیز حاکی از آن است که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری تا روز شنبه بیست و هشتم آبان به دست‌کم ۳۷۸ تن از جمله ۴۷ کودک و ۲۷ زن، رسیده است.



Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy