Sunday, Apr 14, 2024

صفحه نخست » سردبیر فرانس۲۴: در توانمندی‌ نظامی، جمهوری اسلامی در مقایسه با اسرائیل «یک کوتوله» است

f24.jpgحمله جمهوری اسلامی به اسرائیل بازی با آتش بود

ایران اینترنشنال - فیلیپ تِرل، سردبیر امور بین‌الملل شبکه خبری فرانس۲۴، حمله شامگاه شنبه و بامداد یک‌شنبه ۲۶ فروردین ایران به اسرائیل را «بازی با آتش» توصیف کرد و گفت از حیث توانمندی‌های نظامی، جمهوری اسلامی در مقایسه با اسرائیل «یک کوتوله» است.

تِرل در گفت‌وگو با این شبکه تاکید کرد پس از حمله مرگ‌بار اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و کشته شدن هفت سپاهی از جمله دو تن از فرماندهان ارشد سپاه قدس، تهران در موضع ضعف قرار گرفت و باید برای اثبات توانمندی‌های نظامی خود اقدامی صورت می‌داد.

به گفته او، جمهوری اسلامی از جهات مختلف تحت فشار قرار داشت زیرا از یک سو، افکار عمومی در داخل ایران خواستار مقابله‌به‌مثل حکومت در برابر حمله اسرائیل بود و از سوی دیگر، تهران نمی‌خواست با پاسخ شدید خود منجر به شعله‌ورتر شدن آتش درگیری‌ها در منطقه شود.

ایران شب گذشته با بیش از ۳۰۰ پهپاد و موشک کروز و زمین به زمین، اسرائیل را هدف قرار داد.

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

به گفته ارتش اسرائیل، ۹۹ درصد از این پرتابه‌ها از سوی سامانه‌های دفاعی اسرائیل و متحدان آن رهگیری و ساقط شدند.

تِرل در ادامه مصاحبه خود گفت این احتمال نیز وجود دارد که جمهوری اسلامی با علم به توانایی‌های دفاعی اسرائیل، دست به این حمله زده باشد.

او افزود جمهوری اسلامی احتمالا می‌دانست حمله به اسرائیل با توجه به سامانه‌های دفاعی این کشور، قادر نخواهد بود خسارات جانی و زیرساختی قابل توجهی به اسرائیل تحمیل کند.

عملیات شب گذشته که اولین حمله مستقیم از خاک ایران به اسرائیل به شمار می‌رود، با محکومیت گسترده بین‌المللی مواجه شده است.

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این رویداد عصر روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین برگزار خواهد شد.

سردبیر امور بین‌الملل فرانس۲۴ با اشاره به احتمال پاسخ اسرائیل به ایران گفت مقایسه توانمندی‌های نظامی دو کشور نشان می‌دهد جمهوری اسلامی «به هیچ وجه» قادر نخواهد بود حمله احتمالی اسرائیل به خاک ایران را دفع کند.

در واکنشی دیگر به تحولات اخیر خاورمیانه، روزنامه وال استریت ژورنال در مطلبی کوتاه نوشت استفاده ایران از موشک‌های بالستیک در جریان حمله به اسرائیل، نشان‌دهنده توانایی‌های نظامی تهران است.

به گفته وال استریت ژورنال، ایران از بزرگ‌ترین ظرفیت موشک‌های بالستیک در منطقه برخوردار است و بر اساس برآوردهای واشینگتن، بیش از سه هزار موشک در اختیار دارد.

بُرد این موشک‌ها اکنون به دو هزار کیلومتر می‌رسد اما کارشناسان معتقدند تهران می‌تواند این عدد را باز هم بهبود ببخشد.

این روزنامه افزود دقت هدف‌گیری موشک‌های بالستیک ایران در طول یک دهه گذشته به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy