Monday, Apr 15, 2024

صفحه نخست » حمله حزب‌اللهی‌ها به پادشاه اردن و دخترش «سلما»

15-8.jpgکیهان لندن - در جریان حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اسرائیل گزارش شد که هواپیماهای جنگنده آمریکا، فرانسه، انگلیس و برخی کشورهای منطقه از جمله اردن در ردگیری پهپادها و موشک‌ها در جلوگیری از اصابت آنها به خاک اسرائیل کمک کرده‌اند.

در این میان مقامات ارشد جمهوری اسلامی و رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران به شدت از اردن خشمگین شده‌ و حملات لفظی شدیدی علیه ملک عبدالله پادشاه اردن و دخترش سلما که خلبان ارتش آن کشور است به راه انداخته‌اند.

همچنین کانال‌های تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از منابع اسرائیلی مدعی شدند پرنسس «سلما» دختر عبدالله که خلبان ارتش است در جریان حمله سپاه به اسرائیل با پرواز بر فراز آسمان اردن پنج پهپاد را هدف قرار داده است.

یک مقام ارشد ایالات متحده به شبکه ای‌بی‌سی گفت تخمین زده شده که بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ فروند پهپاد و موشک از توسط جمهوری اسلامی از ایران به سوی اسرائیل شلیک شد.

آنطور که مقامات اسرائیلی گزارش دادند ۹۹ درصد موشک‌ها و پهپادهایی که توسط سپاه و سایر گروه‌های نیابتی به خاک اسرائیل پرتاب شدند به هدف اصابت نکرده و در آسمان رهگیری و منهدم شدند.

👈مطالب بیشتر در کیهان لندن

مقامات جمهوری اسلامی با اینکه ادعا کردند «عملیات وعده صادق» موفق بود، اما آمار دقیقی از تعداد موشک‌ها و پهپادهایی که در خاک اسرائیل فرود آمد ارائه نکردند. آنطور که شواهد نشان می‌دهد برخلاف بزرگنمایی‌های فرماندهان و مسئولان نظام پدافند اسرائیل و شرکای آن عملکرد قابل قبولی در مقابله با آن داشتند. هرچند که گزارش شد بر اثر سقوط لاشه یکی از موشک‌ها یک دختر جوان عرب بادیه‌نشین مجروح شد.

سخنگوی وزارت خارجه روز دوشنبه ۲۷ فروردین‌ماه در نشست با خبرنگاران از اظهار نظر در اینباره خودداری کرد. ناصر کنعانی گفت، «نمی‌خواهم درباره نقش اردن در ارتباط با رهگیری پرتاب‌ها اظهار نظر کنم و این یک موضوع نظامی است و مراجع نظامی در اینباره اظهار نظر می‌کنند.»

وی در بخشی از صحبت‌های خود گفت، «ایران نسبت به حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای کاملاً متعهدانه عمل کرده است و اقدام ایران علیه رژیم غاصب علاوه بر اینکه تنبیه متجاوز بود در عین حال اقدامی بازدارنده برای جنایت رژیم منفور نیز است. شایسته است اقدام مشروع ایران در توبیخ و تنبیه متجاوز مورد حمایت کشورهای جهان و منطقه‌ای قرار گیرد. روابط ما با اردن روابط دوستانه‌ای است.»

احضار کاردار جمهوری اسلامی در اردن

هرچند که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی حاضر به صحبت درباره اختلاف تهران و امّان بر سر پشتیبانی از اسرائیل نشد اما به نظر می‌رسد در پشت صحنه مقام‌های سیاسی دو طرف با هم برخورد دارند. در همین ارتباط وزارت خارجه اردن یکشنبه ۲۶ فروردین، کاردار جمهوری اسلامی در اردن را احضار و پیامی مبنی بر توقف توهین و زیر سوال بردن مواضع اردن به وی ابلاغ کرد.

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن در پاسخ به تهدید خبرگزاری «فارس» نزدیک به سپاه پاسداران که اعلام کرده بود، اگر اردن برای دفع حمله ایران به اسرائیل اقدام کند، هدف بعدی اردن است، گفت: «هر کسی که اردن و امنیت مردم این کشور را تهدید کند با تمام ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود با آن مقابله خواهیم کرد.»

الصفدی همچنین خواستار توقف حملات اسرائیل علیه غزه و آغاز روند صلح برای پایان دادن به درگیری‌ها و برقراری صلح عادلانه بر اساس راه حل دو کشوری شد.

وزیر خارجه اردن تاکید کرد: «توقف تشدید تنش یک ضرورت منطقه‌ای و بین‌المللی است و شورای امنیت باید مسئولیت‌های را خود در حفظ امنیت و صلح، توقف حملات به غزه و احترام به قوانین بین‌المللی بر عهده بگیرد.»

عقب‌نشینی کاردار سفارت جمهوری اسلامی در امّان

در همین حال علی اصغر ناصری کاردار سفارت جمهوری اسلامی در امان، اظهارات خبرگزاری «فارس» مبنی بر تهدید اردن را «نادرست و غیررسمی» دانست. ناصری به وبسایت اردنی «خبرنی» گفت: «مواضع و دیدگاه‌های رسمی ایران تنها از وزارت خارجه ایران بیان می‌شود.»

توهین طرفداران رژیم به ملک عبدالله دوم و دخترش سلما

طرفداران نظام و گروه‌های ضدیهودی در شبکه‌های اجتماعی به ویژه «ایکس» با شدیدترین توهین‌ها عبدالله پادشاه اردن را خطاب قرار داده‌اند. یک شهروند عرب در «ایکس» با انتشار تصویری از پادشاه اردن نوشته «لعنت بر پدرت»! اغلب اکانت‌های تلگرامی وابسته به سپاه پاسداران این پست را بازتاب داده‌اند.

روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» گزارش داد، «اردن با وجود بستن حریم هوایی‌ خود به اسرائیل اجازه داد از آسمان اردن استفاده کند. جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل و تجهیزات الکترونیک پیشرفته در آسمان اردن در کمین پهپادهای ایرانی بودند و همزمان جنگنده‌های اردنی از پایگاه‌های خود به سمت پهپادهای ایرانی که نیمی از راه را طی کرده بودند، شلیک کردند.»

خبرگزاری ایسنا با اشاره به پشتیبانی اردن از اسرائیل در گزارشی به «انتقادهای گسترده فعالان از اردن در پی مشارکتش در مقابله با موشک‌ها و پهپادهای ایرانی» پرداخت.

هشدار روزنامه «جمهوری اسلامی» به نظام

در داخل حکومت جریان‌هایی که واقع‌گرایی بیشتری نسبت به مسائل دارند در مورد همکاری دولت‌های خارجی و منطقه‌ای با اسرائیل در رویارویی با حملات سپاه هشدار دادند. روزنامه «جمهوری اسلامی» چاپ تهران ۲۷ فروردین‌‎ماه در مقاله‌ای با اشاره به این حملات نوشت، «دو نکته در این میان بیش از سایر نکات قابل تأمل هستند. یکی اینکه آمریکا، فرانسه، انگلیس و بعضی از کشورهای منطقه اعلام کردند برای ردگیری پهپادها و موشک‌های ایرانی و جلوگیری از اصابت آنها به اهداف مورد نظر فعال بوده‌اند و به اسرائیل در این زمینه کمک کرده‌اند. نکته دیگر اینکه هیچیک از دولت‌ها و مجامع بین‌المللی در واکنش‌هایشان به این واقعیت که وجود رژیم صهیونیستی عامل بروز تشنج در منطقه خاورمیانه است کوچک‌ترین اشاره‌ای نکرده‌اند.»



Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy