Tuesday, May 14, 2024

صفحه نخست » واکنش عمادالدین باقی به مامور ارشاد سیلی زن

baghi.jpgسیلی به صورت زنان و مردان با شرف

این گشت ارشاد است یا گشت اضلال؟

عمادالدین باقی

با دیدن فیلم سیلی های پیاپی یک مامور به زنی بدون روسری که به اینسو و آنسو پرتاب می شد، حالم خراب شد.(به همین خاطر در کانال تلگرام از بازنشر این ویدئوی ناراحت کننده، خودداری می‌کنم). این سیلی بر صورت همه زنان و مردان باشرف ایران است.

مسئولان کشور یک لحظه تصور کنند اگر همسر و دختر و خواهر خودشان چنین بی‌شرمانه مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفت باز هم بی‌غیرتی به خرج می‌دادند؟

آیت الله خمینی در چند سخنرانی این مطلب را تکرار کرد که از نظر دینی کسی که مرتکب قتل شده و حکم اعدام برایش صادر شده باشد، در مسیر اجرا اگر به او فقط توهین لفظی هم کردند باید اجرای حکم متوقف شود و توهین کننده قصاص شود( البته حالا عده‌ای کج فهم هم پیدا می‌شوند و اصل حرف را رها می‌کنند و به این می‌چسبند که اصلا دین یا آقای خمینی خودش که بود و چه کرد!). وقتی در همان فقه سنتی مورد نظر خودتان هم چنین رفتاری با یک‌ قاتل و‌ محکوم به قصاص، جرم است، چطور به یک شهروند چنین اهانتی روا می‌شود؟ همین که یک مرد نامحرم، زنی را اینگونه ‌وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد نشان می‌دهد ادعای شرع و اخلاق و عفاف، دروغی بیش نیست.

این گشت ارشاد است یا گشت اضلال؟ مطمئنم که از نظر بخشی از خود ماموران این مجموعه هم این رفتارها نفرت انگیز است. مسئولان خودشان می‌دانند که این تصویر، جزو حوادثی است که فقط به صورت اتفاقی شکار می‌شوند و در طول این سال‌ها چندین مورد از همین اتفاقات شکار شده، نشان دهنده ابعاد آن است.

آیا نشانه سیستماتیک بودن آن نیست؟ آیا عمق فاجعه را بیان نمی‌کند؟ اگر با موارد قبلی برخورد قاطع می‌شد آیا باز هم شاهد تکرارش در این حد بودیم؟ آیا می‌توان این عدم برخورد قاطع را با مسامحه توجیه کرد؟ شماره پلاک ماشین کاملا مشخص است و به کمتر از مجازات این شخص در ملا عام(برای اثبات عدم تبانی پشت پرده) نمی‌توان رضایت داد.

ماجرای جورج فلوید را یادتان هست؟ اگر چنین اتفاقی در آمریکا بیفتد تا یک هفته تلویزیون و بعد خطبای جمعه موضوع را رها نمی‌کنند اما برای این رفتار با یک هموطن کک شان هم نمی‌گزد و فقط اگر در شبکه‌های اجتماعی پیچید یک واکنش بی خاصیت نشان می دهند و اگر نبودند این شبکه های اجتماعی همین واکنش بی فایده هم رخ نمی داد.

اگر چند کلمه در فضای مجازی، مصداق تبلیغ علیه نظام و مستوجب دادگاه و بازداشت است، چرا بر این اعمالی که میلیون‌ها برابر تبلیغ علیه نظام بودنش موثرتر و عریان‌تر است چشم پوشی می‌شود؟ چرا همین تسامح را با آنان که به خاطر سخنانشان در زندان هستند به کار نمی‌بندید؟

اگر به حقوق و قانون و حقوق بشر هم اعتقاد ندارید لااقل به خاطر ضربه‌ای که به آبرو و حیثیت دین و نظام خودتان وارد می‌شود اینطور بی‌تفاوت نباشید.

مطلب قبلی...
مطلب بعدی...
khatami.jpg
سیاست جدید خاتمی


Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy