Wednesday, Jul 10, 2024

صفحه نخست » ۱۳ استان تعطیل شدند

tariki.jpgناتوانی حکومت در تامین برق

دویچه وله - در ۱۳ استان ایران به دلیل ناترازی در تولید و مصرف برق و رکوردشکنی مصرف، روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه تعطیلی اعلام شد. به گفته یک کارشناس، بحران انرژی در ایران تا سال ۱۴۱۰ به یک ابربحران تبدیل خواهد شد.

در پی اعلام شرکت توانیر (مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران) در مورد ناترازی در تولید و مصرف برق کشور، در ۱۳ استان ایران روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه تعطیل اعلام شد.

به‌ گزارش ایسنا، روز گذشته سه‌شنبه ۱۹ تیرماه تقاضای مصرف برق کل کشور به بیش از ۷۷ هزار مگاوات رسید و با توجه به پیش‌بینی افزایش دما این روند احتمالا همچنان صعودی خواهد بود. در روزهای اخیر شهروندان ایران از خاموشی‌های پراکنده گزارش داده بودند.

گفته می‌شود، به‌ منظور جلوگیری از خاموشی سراسری و قطع برنامه‌ریزی شده برق، در ۱۳ استان روز پنجشنبه ۲۱ تیرماه تعطیل اعلام شده است تا از طریق کاهش مصرف ادارات بتوان شبکه را مدیریت کرد و خاموشی‌ها را دور زد.

👈مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

تا کنون اعلام شده که استان‌های سمنان، زنجان، خوزستان، قم، بوشهر، مرکزی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خراسان جنوبی و لرستان در روز پنجشنبه به دلیل کمبود برق تعطیل هستند.

شرکت توانیز دیروز سه‌شنبه ۱۹ تیرماه یک پیامک هشدار سراسری را برای مشترکان ارسال کرد و امروز چهارشنبه نیز برای تهران هشدار مصرف اعلام شده است.

شرکت توزیع برق تهران نیز روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه در اطلاعیه‌ای خطاب به مشترکان اعلام کرد که "به دنبال افزایش کم‌سابقه دمای هوا، میزان مصرف برق در کشور افزایش بسیار زیادی پیدا کرده و به مرز هشدار نزدیک شده است".

این شرکت در اطلاعیه خود می‌افزاید: «در شرایط فعلی لازم است مشترکان به موضوعات مدیریت مصرف حساس‌تر باشند و با انجام راهکارهای ساده‌ای مانند پرهیز از مصرف هم‌زمان تجهیزات پرمصرف مانند اتو و جاروبرقی در ساعات اوج مصرف یعنی ۱۱ تا ۱۷ و تنظیم دمای کولر گازی در دمای آسایش یعنی ۲۴ درجه و تنظیم کولر آبی روی دور کند آن، در بهینه‌سازی مصرف برق مشارکت داشته باشند.»

کارشناس انرژی: تا سال ۱۴۱۰ با ابربحران انرژی روبرو می‌شویم

از نظر یک کارشناس، بحران انرژی در ایران تا سال ۱۴۱۰ تبدیل به یک "ابربحران" می‌شود.

عبدالله باباخانی، کارشناس انرژی در مصاحبه‌ای تفصیلی با سایت "هم‌میهن" می‌گوید که طی سال‌های آینده "کسری‌ها در بخش بنزین، نفت، گاز و برق به سرعت افزایش می‌یابد و این ناترازی می‌تواند ایران را از یک کشور صادرکننده نفت به واردکننده نفت و میعانات تبدیل کند."

این کارشناس به ضرورت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره و به مسئولان توصیه می‌کند: «باید سبدی از انرژی‌های مختلف ایجاد کنیم. اینکه کشور را با ۲ نوع انرژی اداره کنیم، چون‌ که بزرگترین منابع نفت و گاز جهان را داریم، یک فکر نپخته و خطرناک بود که آثارش را داریم می‌بینیم. در گاز، برق و بنزین به‌شدت کسری داریم. کشوری مانند ترکیه در همسایگی ما با حداقل ۷ نوع انرژی مدیریت می‌شود و در کشور ما فقط گاز و فرآورده‌های نفتی.»

او ادامه می‌دهد: «این در حالی است که ایران استعداد زیادی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر دارد. ۳۲۰۰ ساعت آفتاب سولاری و ۲۴ نقطه بادگیری از مزایای مهمی هستند که سبب می‌شود از ایران به‌ عنوان بهشت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر یاد شود. اما چکار کردیم؟ امروز زیر یک درصد هستیم. جهان کجاست؟ حدود ۳۵ درصد برق جهان از تجدیدپذیرهاست. یعنی ما ۱ به ۳۵ از جهان عقب هستیم. تا پایان این دهه جهان به ۵۰ درصد می‌رسد.»

باباخانی پیشنهاد می‌کند که کارشناسان و نه "سیاسیون" باید مردم را در مورد تولید انرژی خورشیدی توجیه و تشویق کنند. دولت نیز می‌تواند شروع به توزیع پنل‌های خورشیدی بین مردم به قیمت مناسب کند، "بدون هزینه گمرکی" و با حداقل سود واسطه‌گری که باید به‌شدت کنترل شود.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy