Tuesday, May 2, 2017

صفحه نخست » "آیت الله قتل عام" نامزد اصلح ریاست جمهوری شورای نگهبان و قوه قضائیه، اکبر گنجی

Akbar_Ganji.jpgمطابق اصل‏ نود و نهم قانون اساسی: "شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏ پرسی‏ را بر عهده‏ دارد". مطابق اصل نود و هشتم قانون اساسی: "تفسیر قانون‏ اساسی‏ به‏ عهده‏ شورای‏ نگهبان‏ است".‏ بر همین مبنا، شورای نگهبان پس از درگذشت آیت الله خمینی، "نظارت بر انتخابات" را به "نظارت استصوابی" تعمیم داد که مطابق آن مخالفان، منتقدان و رقبا را رد صلاحیت می کنند.

اگر چه شورای نگهبان نهادی ضد دموکراتیک بوده و نظارت استصوابی هم امری ضد دموکراتیک و ناقض حقوق مشارکت سیاسی شهروندان برای داشتن نامزد و رأی دادن به نامزد مطلوب خویش است، با این همه، انتظار معقول و قانونی این است که پس از استفاده از همه این ترفندها، شورای نگهبان نسبت به افرادی که خود تأیید صلاحیت کرده است، بی طرف باشد.

شورای نگهبان و انتخابات ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ اعضای شورای نگهبان نه تنها به طور آشکار و رسمی از ریاست جمهوری احمدی نژاد دفاع کردند، بلکه امام زمان را هم به کار گرفتند تا توده ها به او رأی دهند. آیت الله احمد جنتی کار را تا بدانجا پیش برد که خواستار تدریس نامه محمود احمدی نژاد به جرج بوش- رئیس جمهور وقت آمریکا- در مدارس و دانشگاه ها شد. او در خطبه های نماز جمعه تهران این نامه را فوق العاده، عجیب و غریب و از الهامات خدا دانست و افزود:

"رييس‌جمهور به همتای خود نامه نوشته و اين نامه واقعا نامه عجيب و غريبی است. به نظر من بايد اين نامه را بچه‌ها همه بخوانند، در مدارس و دانشگاهها خوانده شود، صدا و سيما مكرر بخواند و در آينده نيز در كتاب‌های درسی قرار داده شود. اين نامه چيز ساده‌ای نيست، دارای پيام است و در دنيا كسی جرأت ندارد اين ‌گونه مسائل و دغدغه‌ها را بيان كند.در اين نامه آمده كه مشكل كنونی آمريكا اقتصاد و سياست نيست، بلكه دوری از توحيد و تعاليم انبياست. جامعه‌ غربی در حال فروپاشی است و به بن‌بست رسيده و خواهد رسيد. اين مرد (احمدی‌نژاد) واقعا مردی شجاع،‌ متدين و مقتدر است كه به حرف خود ايمان دارد. اين مرد آبروی مملكت و اسلام است. نامه‌ احمدی‌نژاد در دنيا جای خود را پيدا كرده...اين نامه الهام است و خداوند لطف دارد و می ‌خواهد قدرت اين مملكت را زياد كند و به اين نحو الهام می ‌كند. در داخل و خارج كجا چنين نامه‌ای نوشته شده است كه اين گونه همه را مبهوت كرده باشد. به نظر من بايد از اين مرد تقدير كرد".

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز فقیهای شورای نگهبان به طور رسمی از ریاست جمهوری احمدی نژاد دفاع کردند.

آیت‌الله احمد جنتی گفت: "حمایت من از آقای رئیس جمهور یکی به دلیل حمایت های "آقا" [آیت الله خامنه ای] بوده است و دیگر این که غالباً مواضع و شاخصه‌های وجودی رئیس جمهور را می ‌پسندم؛ مانند ساده زیستی، تواضع، پرکاری، عدالتخواهی صادقانه، علاقه به خدمت به محرومین، شهامت و شجاعت در اقدام به کارهای سنگین و احیاناً خطرناک، مبارزه با ظلم و فساد و استکبار و سلطه طلبان زورگو در حد تحقیر آنها و برخورد از موضع قدرت با آنها، ابتکار در عمل که همیشه حرف اول را مبتکران می‌ زنند.این مجموعه خصالی است که من در هر که باشد او را دوست دارم و از او حمایت می‌ کنم و این خصال در افراد گذشته وجود نداشته و یا کمتر وجود داشته است و مردم هم به همین دلیل، آن آراء بالا را به او دادند".

آیت‌الله محمد مومن گفت:"من آقای احمدی نژاد را از سه نامزد دیگر بهتر می دانم. باید فردی از سوی مردم انتخاب شود که صلاحیت لازم برای اداره مملکت داشته باشد و خواسته و دستورات پیامبر(ص) و امامان(ع) را بر آورده سازد".

آیت‌الله محمد یزدی با صدور بیانیه ای نوشت:"جناب آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش‌های اسلامی توجه بیشتری داشته و شاخص‌های مورد نظر امام و رهبری را رعایت می ‌نماید. نظر شخصی بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین قبلا اعلام شده است و مجددا عرض می ‌کنم به هیچ وجه مجوز شرعی برای عبور از آقای احمدی نژاد را ندادیم و البته این نظر شخصی بنده می ‌باشد".

در این زمان صادق لاریجانی هم یکی از فقهای شورای نگهبان بود و با توجه به عضویتش در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم- که نامزدش محمود احمدی نژاد بود- او هم حامی رسمی احمدی نژاد بود. چند ماه بعد ریاست قوه قضائیه را بر عده گرفت، و به همراه ابراهیم رئیسی، سرکوب بسیار خشن جنبش سبز را عملی کرد(رجوع شود به مقاله " "آیت الله قتل عام" و سرکوب جنبش سبز و رهبرانش").

با توجه به همین مواضع، و اعتراض گسترده مهندس موسوی، مهدی کروبی و سبزها مبتنی بر وقوع تلقب تأثیرگذار در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ، در ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۳، محسن اسماعیلی از حقوقدانان شورای نگهبان در گفت ‌وگو با برنامه شناسنامه در همین خصوص گفت : "بدونن رودربایستی عرض می کنم که بعضی از اعضای شورای نگهبان( که البته من جزو آن ها نبودم) شیفته آقای احمدی‌نژاد بودند و به ایشان حسن ظنن داشتند".

البته حقوق دانان شورای نگهبان- خصوصاً غلامحسین الهام و ابراهیم عزیزی- هم از مدافعان و شیفتگان احمدی نژاد بودند. همسر الهام، کتاب "معجزه قرن سوم" را در تجلیل از مقام احمدی نژاد منتشر کرد.

در پایان دوران ۸ ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد، در ۲۸ تیر ۱۳۹۲، آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران درباره عملکرد او گفت :

"در این دولت ما شاهد زنده شدن بسیاری از شعارهای انقلابی بودیم. فرهنگ انقلاب، ساده‌ زیستی و شعارهای امام در این دولت مطرح شد و انقلاب تجدید حیات کرد...همان چیزهایی که خواست مردم بود مطرح شد و همین بود که جوانان با عشق و علاقه در دوره اول شرکت کردند و حتی از جیب خود خرج کردند که آرای بالایی به دست آمد و همین ارزش دارد. پرکاری بی‌سابقه که کاملا خستگی‌ناپذیر به معنای واقعی کلمه بود. پاک‌دستی که در کار بود قابل تقدیر است و از مطرح کردن شعارهای انقلابی در مجامع بین‌المللی احساس شرم نکردند. این که اسلام را مطرح کنند، نام مقدس حضرت ولی عصر (عج) در سازمان ملل برای اولین بار مطرح شد و من نمی ‌‌دانم بعدا کی مطرح می‌شود. اشاره به قرآن، اشاره به اهل بیت، اشاره به سوابق اسلامی مسائلی بود که در این دولت مطرح شد و ما هم به سهم خودمان قدردانی می‌کنیم و امیدواریم دولت آینده این راه را ادامه دهد".

شورای نگهبان و حسن روحانی

اعضای شورای نگهبان- خصوصاً آیت الله جنتی و آیت الله محمد یزدی- بارها به طور آشکار به حسن روحانی تاخته و مواضع سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی او را نفی کرده اند. حتی آیت الله محمد یزدی اعلام کرد که جامعه مدرسین نامه محرمانه ای به حسن روحانی نوشته و نسبت به عملکردها به او هشدار داده است. محمد یزدی در سال ۹۴ هشدار داد که اگر روحانی به تذکرهای این جامعه توجه نکند "جامعه مدرسین، مواردی را که محرمانه و فوق محرمانه تذکر داده شده را ممکن است رسماً تذکر بدهد".

در بهار سال ۱۳۹۵ جامعه مدرسین دومین نامه اعتراضی- نسبت به سیاست های فرهنگی دولت- را به حسن روحانی ارسال کرد. در ۵ مهر ۱۳۹۵ یکی از اعضای جامعه مدرسین به رسانه ها خبر داد که "رییس جمهوری نامه محرمانه جامعه مدرسین را پاسخ داده است اما قرار نیست متن این نامه یا پاسخ ایشان به آن، در رسانه‌ها منتشر شود".

صادق لاریجانی- رئیس قوه قضائیه - نیز بارها با حسن روحانی به نزاع های آشکار رسانه ای پرداخته است. محسنی اژه ای هم در این نزاع ها به طور تمام عیار در کنار صادق لاریجانی بوده است.

در مخالفت قطعی فقهای شورای نگهبان و روسای قوه قضائیه با حسن روحانی شک و تردیدی وجود ندارد. اما مطابق قوانین همین رژیم، آنان باید در انتخابات بی طرف باشند، که هیچ گاه نبوده اند.

نامزد شورای نگهبان و قوه قضائیه برای ۱۳۹۶

در ۸ اردیبهشت تمامی رسانه های سپاه پاسداران- از جمله خبرگزاری فارس، خبرگزاری تسنیم، و...- اعلام کردند که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراهیم رئیسی را به عنوان "نامزد اصلح" خود معرفی کرد(رجوع شود به:"جامعه مدرسین: "سیدابراهیم رئیسی اصلح است").

آيت الله احمد جنتی، آیت الله محمد یزدی، آیت الله مومن، آیت الله هاشمی شاهرودی، آیت الله سید محمد رضا مدرسی یزدی و آیت الله مهدی شب زنده دار شش فقیه کنونی شورای نگهبان هستند.

شش فقیه یاد شده، به طور همزمان، از اعضای کنونی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستند. آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بوده و در ۱۸ فروردین ۹۶ مجدداً به عنوان رئیس این تشکیلات انتخاب شد.

معرفی "آیت الله قتل عام" به عنوان "نامزد اصلح" این ها، که مردم باید به او رأی دهند، نقض آشکار قانون و بی طرفی ناظر دارای قدرت تامه انتخابات است.

صادق لاریجانی- رئیس قوه قضائیه- هم یکی از اعضای کنونی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. آیا رئیس قوه قضائیه نباید در انتخابات بی طرف باشد؟ یعنی همان قوه ای که به جرائم انتخاباتی رسیدگی می کند.

آیت الله مصباح یزدی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سید احمد خاتمی، و...دیگر اعضای کنونی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستند.

از بی طرفی و نقض قانون که بگذریم، "اصلح" قلمداد کردن فردی که در قتل عام چند هزار زندانی سیاسی و عقیدتی نقش مستقیم داشته، و همه کارنامه اش، جز سرکوب و قتل و جنایت نبوده، افکار و گفتار و رفتار فقیهان درباری را روشن می سازد.

آنان احمدی نژاد را نامزد امام زمان قلمداد کردند و اینک ابراهیم رئیسی را نامزد امام رضا قلمداد می کنند. اکثر وزرای محمود احمدی نژاد، یاران کنونی ابراهیم رئیسی بوده و ستاد او را تشکیل می دهند. او هم مانند احمدی نژاد وعده های پوپولیستی سر داده است. تفاوت این دو در آن است که سوابق سرکوب گرانه احمدی نژاد، در مقایسه با ابراهیم رئیسی، یک به هزار بود.

فعالیت های همزمان سپاه پاسداران برای ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، همه را نگران می سازد که نکند آنها برنامه ای مشابه انتخابات ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ داشته باشند(رجوع شود به مقاله "پروژه آشکار سپاه و بسیج برای فتح ریاست جمهوری ۹۶ ").

منبع: رادیو فردا ، ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۶

آدرس کانال تلگرام اکبر گنجی: https://telegram.me/ganji_akbar
پر بیننده ترین هاCopyright© 1998 - 2018 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com