Monday, Feb 11, 2019

صفحه نخست » جهش دلار به قله شش هفته‌ی اخیر

dollar.jpgبهار نیوز - دلار موفق شد برای هشتمین روز متوالی در برابر همتایان مهم خود صعود کند.

در معاملات روز دوشنبه شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای مهم جهانی را اندازه می‌گیرد، با ثبت هشتمین صعود متوالی و ایستادن در سطح ۹۶.۶۴ واحد، در بالاترین سطح خود در شش هفته اخیر قرار گرفت. نیک ویدال، کارشناس عملیات ارزی در مؤسسه " راکوتن سکیوریتیز" گفت: این هفته نگاه معامله‌گران به مذاکرات چین و آمریکا دوخته خواهد شد و فرصت خوبی برای صعود دلار مهیا شده است چراکه یورو و دلار استرالیا در شرایط متزلزلی قرار گرفته‌اند.هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۰۹.۸۲ ین رسید. دلار استرالیا پس از آن‌که هفته گذشته ۲.۲ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد، امروز ۰.۱۵ درصد در برابر همتای آمریکایی‌اش پیشروی کرد؛ به‌گونه‌ای که هر دلار استرالیا به ۰.۷۱ دلار آمریکا رسید. یورو با اندکی کاهش در مقایسه با روز جمعه به ازای ۱.۱۳۲۲ دلار مبادله شد.

Feb11-2019Forex2.jpg

روند رو به رشد ارزش دلار پس از آن آغاز شد که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد با توجه به ریزش بازارهای مالی در سال گذشته، در پی افزایش نرخ بهره، رویکرد صبر و انتظار را در پیش خواهد گرفت و فعلاً نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. برخلاف دلار، یورو به‌دنبال انتشار آمارهای ناامیدکننده از وضعیت اقتصادهای بزرگ اروپایی نظیر آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا وارد مدار نزولی شده است.وضعیت بد اروپا برروی ارزش پوند نیز مؤثر بود به‌گونه‌ای که هر پوند با ۰.۱ درصد کاهش به ازای ۱.۲۹۳۵ دلار مبادله شد. در بین سایر ارزهای مهم، هر فرانک سوئیس به ازای ۱.۰۰۱۲ دلار و هر دلار به ازای ۱.۳۲۷۵ دلار کانادا، ۶.۷۸۸۰ یوان چین و ۷۱.۱۲۶۳ روپیه هند مبادله گردید.

پاسخ صریح رییس کل بانک مرکزی به ابهامات ارزی

دلار ارزان خواهد شد، برنامه داریم

قیمت دلار واقعی است؟ بانک مرکزی مانع ریزش قیمت‌هاست؟و ...این ها سئوالاتی است که این روزها بسیاری از مردم از کارشناسان و مقامات دولتی می‌پرسند.

به گزارش خبرآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی امروز به این سئوال پاسخی صریح داد و اتهاماتی که در حوزه دلار به بانک مرکزی وارد است را پاسخ داد.

چندی پیش وقتی بانک مرکزی توانست با دریافت اختیاراتی ویژه بازار ارز را مدیریت کند، قیمت دلار ریزشی شدید را آغاز کرد. قیمت‌ها لحظه به لحظه می ریخت و بانک با دستور بانک مرکزی وارد عمل شدند تا موقعیت خرید ارز از مردم را در دستور کار قرار دهند. اقتصادی که روی ارز ۱۹ هزار تومانی را دیده بود حالا انتظار ریزش قیمت ها به محدوده کمتر از ۱۰ هزار تومان را می کشید.

قیمت ارز اما در حال حاضر در کانال یازده تا دوزاده هزار تومان نوسان می کند و کم نیستند شمار کسانی که معتقدند اتفاقا بانک مرکزی خود مانعی بر سر راه ریزش قیمت ها محسوب می شود.

همتی که امروز در راهپیمایی بیست و دوم بهمن با برخی از راهپیمایان همراه شده و به سئوالاتشان پاسخ داده است، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام پست کوتاهی در این خصوص منتشر کرد. وی گفته است : امروز توفیق حضور در میان خیل عظیم مردم عزیز را پیدا کردم که به خاطر چهلمین سالگرد انقلاب به صحنه آمده بودند.

ده‌ها نفر از راهپیمایان، با دیدن حقیر، ابراز لطف کرده و موجبات توضیحات زیر را فراهم ساختند. عموما نسبت به حقیر و عملکرد بانک مرکزی در این دوره سخت، ابراز محبت کرده و قدردان بودند. انصافا قوت قلبی بود جهت ادامه راه.

در این ادامه این پست آمده است: "سئوالی در ذهن برخی بود که درسته بانک مرکزی نمی خواهد قیمت دلار پایین بیاید؟ گفتم نعوذباله. مگر ممکنه؟

برای بانک مرکزی در کنار تقویت ارزش پول ملی، ثبات در بازار و ممانعت از نوسان نیز مهم است ولی این بدان مفهوم نیست که از کاهش نرخ ممانعت کرده یا در پی افزایش آن باشیم. "

در بخش دیگری از این پست همتی با اشاره به موضوعات دیگر مورد بحت اعلام کرد : "تاکید داشتند که تلاش بیشتری برای کاهش نرخ دلار بشود. گفتم من هم معتقدم نرخ فعلی به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم و مطمئن باشید تمام تلاش خود را مصروف تقویت ارزش پول ملی خواهیم کرد. "

سخنان اخیر همتی اما به نظر می رسد بیانگر تصمیمات تازه در بازار ارز ایران است. اتفاقاتی که می تواند جهت حرکت ارز را در بازار دستخوش تغییر نماید.

قیمت ارز دی ماه سال گذشته روند افزایشی خود را آغاز کرده است. امروز به رغم کنترل بهای ارز در محدوده ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان، همچنان قیمت ها نسبت به سال گذشته افزایشی چشمگیر را نشان می دهد.

همتی که از ابتدای فعالیت در قامت ریاست کلی بانک مرکزی تلاش کرده است ابزارهای و اختیارات لازم برای کنترل بازار ارز را در دست بگیرد حالا از غیر واقعی بودن قیمت ارز در بازار سخن می گوید. این بدان معناست که تغییرات قیمتی در راه خواهد بود.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy