Tuesday, Dec 3, 2019

صفحه نخست » مطهری درباره کشتار معترضان: افتضاحی شده ولی باید جمع کرد

motahari_120119.jpgمطهری: حفظ نظام مهمتر است

دویچه وله - نماینده تهران با تاکید بر استیضاح وزیر کشور گفت معترضان توده‌های فقیر بودند؛ نه هواداران سلطنت و مجاهدین. به عقیده او اگر مجلس در مسئله گرانی بنزین عقب‌نشینی نمی‌کرد، اوضاع بدتر می‌شد و تضادی در داخل به وجود می‌‌آمد.

علی مطهری، عضو فراکسیون امید، در نشستی با دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر، به اعتراضات مردم، ترکیب معترضان، رفتار نیروهای امنیتی و انتظامی، عقب‌نشینی مجلس، طرح استیضاح وزیر کشور و بیانیه میرحسین موسوی پرداخته است.

او در باره ماهیت معترضان و حضور هواداران سلطنت و سازمان مجاهدین در تظاهرات گفته است: «گزارشی به ما دادند که می‌گوید اینطور نیست که نقش منافقین و سلطنت‌طلبان پر رنگ باشد. این‌ها عوام فقیر بودند. در تهران تعدادی بازداشت شدند که نمی‌دانستند اصلاح‌طلب، اصولگرا و منافق چیست.»

مطهری اذعان کرده که در برخورد با معترضان خیلی بد عمل شده اما حفظ نظام اولویت دارد و باید به شکلی "افتضاحی را که شده جمع کرد تا اصل نظام آسیب نبیند": «آیا به این موضوع دامن بزنیم که اصل نظام به خطر بیفتد یا در حدی که لازم است انتقاد کنیم و وادار کنیم کسانی که مسئولیتی داشتند عذرخواهی کنند. می‌توانند بگویند اشتباه کردیم و دل مردم را به دست بیاورند... البته مقصران باید پاسخگو باشند. فعلا به دنبال استیضاح وزیر کشور هستیم که هفته آینده انجام می‌گیرد.»

👈مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

عضو فراکسیون امید در توضیح "عوام فقیر" گفته که منظورش توده‌های مردم و قشر غیرتحصیلکرده‌ای است که شبیه تیپ اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ نیست.

مطهری درباره فیلم‌های موجود از حضور نیروهای انتظامی در سرکوب و تخریب‌‌ نیز گفته است: «اگر اینها درست باشد آن‌ها هم باید محاکمه شوند. مجلس هم پیشنهاد داده که گروه تحقیقی تشکیل شود و این مسائل بررسی شود. اگر اشتباهی شده باید تاوانش را بدهند.»

در جریان سرکوب خشونت آمیز اعتراضات اخیر ایران در ۲۷ استان، شمار زیادی کشته، مجروح و بازداشت شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین آمار از کشته شدن دستکم ۲۰۸ نفر خبر داده اما مقامات رسمی ایران ضمن تکذیب این رقم از بیان تعداد واقعی جان‌باختگان و دستگیرشدگان طفره می‌روند. در این میان شماری از نمایندگان مجلس در صدد تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای پیگیری رویدادهای آبان ماه برآمده‌اند.

توجیه عقب‌نشینی مجلس

نماینده مردم تهران می‌گوید طرح گرانی بنزین بد بود و بد اجرا شد اما اگر مجلس عقب‌نشینی نمی‌کرد اوضاع بدتر و تضادی در داخل ایجاد می‌شد. به اعتقاد او، عقب‌گرد مجلس ناشی از اطاعت صرف نمایندگان نبود: «بلکه خود نمایندگان هم حس کردند که نباید با این موضوع در بیفتند.»

او تصمیم خامنه‌ای برای حمایت از افزایش قیمت بنزین را "جوانمردانه" دانسته و عاملان آتش‌زدن پمپ‌ بنزین‌ها را "اشرار" نامیده است: «اگر در سال ۵۷ هم این کار انجام می‌شد اشتباه بود. آن زمان بیشتر سینماها را آتش می‌زدند و این به خاطر فساد و فحشا بود اما به هر حال باید توضیح داده شود که چند نفر از کشته شدگان این حوادث توسط نیروی انتظامی کشته شدند. باید بررسی شود که آیا گرفتن پول در قبال تحویل جنازه‌ها درست است یا غلط؟ حالا این‌که ما هم شلوغ کنیم و بساط دیگری راه بیندازیم آیا مشکلی را حل می‌کند؟»

این نماینده مجلس یادآوری کرده که مسئول اجرای طرح گرانی بنزین، روحانی است اما چون کشور شرایط عادی ندارد، استیضاح او صلاح نیست: «...لذا استیضاح وزیر کشور را به عنوان مسئول اجرای طرح پیگیری می‌کنیم که بسیار بد عمل کرد و مردم را قانع نکرد.»

مطهری در پایان سخنانش، از بیانیه اخیر میرحسین موسوی فاصله گرفته و گفته است: «کسی بیشتر از من از ایشان دفاع نکرده و از حصر حرف نزده است اما من این بیانیه را نپسندیدم.»

در بیانیه موسوی، سرکوب اعتراضات آبان ماه، با کشتار تظاهرکنندگان در ۱۷ شهریور ۵۷ در میدان ژاله تهران مقایسه شده است. او در این بیانیه تاکید کرد که آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی: «آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه.»Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com