Monday, Apr 13, 2020

صفحه نخست » کرونا حس نزدیکی بیشتری بین مردم خاورمیانه ایجاد کرده است

Corona_3.jpg دویچه وله - سال‌هاست که خاورمیانه با تنش‌هایی پیگیر روبرو است. شیوع ویروس جدید کرونا و بیماری کووید ۱۹ اما اکنون مردم این منطقه را به هم نزدیک‌تر کرده و آنان برای مبارزه با حریفی مشترک به یکدیگر یاری می‌رسانند.

تعداد فزاینده مرگ‌و‌میرهای ناشی از گسترش شدید ویروس جدید کرونا و بیماری کووید ۱۹ از ایالات متحده گرفته تا ایتالیا و دیگر کشورها صحنه‌های دردناکی را به وجود آورده است. تلاش‌ها برای یافتن راه حلی در جلوگیری از گسترش و مبارزه با این ویروس ناکام مانده و هنوز پاسخی برای حل این بحران جهانی به دست نیامده است. در این زمان دشوار اما گام‌ها و فعالیت‌های انسانی دلگرم کننده‌ای نیز وجود دارد.

در حالی که کشورهای پیشرفته با امکانات وسیع خود سخت درگیر مبارزه با ویروس جدید کرونا و بیماری کووید ۱۹ هستند، در خاورمیانه نیز مردم در مناطق مختلف با ابتکارات شخصی به مقابله با کرونا برخاسته‌اند. گروه‌های گوناگون از پناهجویان گرفته تا طراحان مد و کارآفرینان دیگر فعالیت‌هایی را به عنوان نمونه در تولید کالاهای اساسی پزشکی و تجهیزات ایمنی شروع کرده‌اند تا بتوانند به نوعی در مقابله با این بحران سهیم باشند.

مطالب بیشتر در سایت دویچه وله

امنیت بیشتر به لطف مد

در مصر مبارزه مشترک با کرونا به دنیای مد هم کشیده است. محمد کوجاک یکی از طراحان شناخته‌شده و دارای برند مخصوص خود در قاهره است. برنامه مسابقه تلویزیونی او هم در میان مصری‌ها محبوبیت دارد. کوجاک اعلام کرده که قصد دارد ۱۰۰درصد سود حاصل از فروش برخی از پرفروش ترین کالاهای خود را به بیمارستانی در قاهره اهدا کند.

این امر به تیم پزشکی این بیمارستان این امکان را می‌دهد تا وسایل و تجهیزات ایمنی برای مبارزه با کووید ۱۹ را خریداری کند. به روی برچسب‌های کوجاک نوشته شده که "به دلیل این بیماری همه‌گیر جهانی ما هم وظیفه خود را نسبت به ملت و بشریت انجام می‌دهیم".

لامیا رادی طراح مد دیگر مصری است که او هم شناخته شده است و تا کنون دو بار در هفته مد پاریس شرکت کرده است. او به روزنامه اینترنتی "خیابان‌های مصر" می‌گوید که در حال حاضر کارگاه او مشغول تهیه ماسک‌های تنفسی برای کارکنان بخش بهداشتی و درمانی است، زیرا می‌خواهد "به هر طریق ممکن به مردم کمک کند".

رادی می‌افزاید: «ماسک‌های ما قابل استفاده مجدد است و بیشتر از ماسک‌های معمولی دوام دارند. در این ماسک‌ها می‌توان از فیلتر هم استفاده کرد که برای حفظ محیط زیست هم خوب است».

"خانه من خانه شماست"

در مناطق دیگر خاور میانه نیز مردم درگیر مقابله با کرونا هستند. به عنوان نمونه در لبنان که جامعه آن مدت‌هاست به دلیل بافت مذهبی و قومی جامعه دارای ساختار سیاسی و اجتماعی تقسیم شده‌ای است. در حال حاضر اما مقابله با کرونا گروه‌ها و اقشار گوناگون جامعه لبنان را به هم نزدیک‌تر کرده است. آنان در کنار هم برای یاری به کادر پزشکی و به‌ویژه برای کمک به گروه‌های محروم اجتماعی دست به ابتکارهای مختلفی زده‌اند.

"خانه من خانه شماست" یکی از ابتکارات است. فعالان این پروژه امکان اسکان خصوصی برای پزشکان و پرستاران را در نزدیکی محل کارشان فراهم می‌کنند تا از این طریق از فشار رفت‌و‌آمد برای کادر درمانی بکاهند و آنان بتوانند سریع‌تر و بدون صرف هزینه اضافی به محل کار خود برسند.

تولید ماسک در اردوگاه پناهندگان

نمونه دیگر از فعالان پروژه‌های کمک در شرایط بحران کرونا جهاد محمد‌، سرمایه‌گذار فلسطینی و بنیانگذار کارخانه خودروهای برقی Evelectra است. او هم کارخانه تهیه ماسکی را در نزدیکی بیروت به راه انداخته که در آن پناهجویان فلسطینی کار می‌کنند. فلسطینی‌ها در لبنان به نسبت سایر شهروندان بیگانه زندگی سخت‌تر با محدودیت‌های بیشتری را می‌گذرانند.

در این کارخانه ماسک‌دوزی ظرف پنج روز اول حدود پنجاه هزار ماسک آماده شده است. مدیر این کارخانه می‌گوید: «از این طریق جهاد محمد می‌خواهد به پناهجویان هم کمک کند، چون آنها به سختی می‌توانند خودشان کاری را راه بیاندازند».

شیوع ویروس جدید کرونا باعث شده مردم در نوار غزه نیز واکنش نشان دهند. چند کارخانه پوشاک‌سازی به تولید لباس‌های محافظ و ایمنی پزشکی و ماسک رو آورده‌اند. مقادیر زیادی کالا تا کنون برای استفاده داخلی و همچنین برای فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن تهیه شده است. بخشی از لباس‌های محافظ پزشکی به اسرائیل نیز صادر می‌شوند.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy