Tuesday, Jun 2, 2020

صفحه نخست » آخرین خبر از سقوط مرگبار هواپیمای 11 دختر ترکیه ای در دره عشق شهرکرد

crash_060220.jpgحوادث رکنا: خانم خلبان هواپیمای شخصی دختر ثروتمند ترکیه ای که در دره عشق شهرکرد سقوط کرد و همه سرنشینانش کشته شد آخرین جمله ای که گفت چه بود و چه چیزی را ثابت می کند! 25 ماه بعد از این حادثه مرگبار تنها جسدی که پیدا نشده است متعلق به خانم خلبانی است که آخرین جمله او در سیستم جعبه سیاه جت شخصی ضبط شده است.

عصر روز 20 اسفند سال 96 بود که یک فروند جت شخصی بمباردیر چلنجر٦٠٤با 11 سرنشین در مسیر هوایی شارجه به استانبول در ارتفاعات هلن چهارمحال و بختیاری به کوه در دره عشق برخورد کرد و انفجار هولناکی را رقم زد که دود آن از مسافت های دور نیز قابل مشاهده بود.

بلافاصله پس از این حادثه نیروهای اورژانس و هلال احمر از نزدیکترین پایگاه ها به محل حادثه عازم شدند.

001.jpg

عملیات دشوار در کوهستان شهرستان کیار

بلافاصله پس از اعلام حادثه هشت تیم از نیروهای امداد و نجات راهی محل شدند، محل حادثه جایی در ارتفاعات منطقه دورک اناری است که به علت بارش شدید باران عملیات امداد با دشواری مواجه شده است.

همان زمان اعلام شد هواپیما به دلیل احتراق موتور دچار سقوط شده است، اهالی روستا هواپیما را رویت کردند که در حال سقوط بوده است.

مسافران هواپیما که بودند؟

002.jpg

بررسی ها نشان داد مینا باشاران دختر مدیر هولدینگ معروف باشاران همراه تعدادی از دوستان خود به نام های عایشه آند، سینم آکای، لیانا هانانل، زینب جشکون، آصلی ایزمیرلی، جاسمین باروح و بورجو گون دآار اورفالیدر مسافر این هواپیما بوده است و برای یک گودبای پارتی راهی شارجه شده بودند، زمانی که قصد بازگشت به ترکیه را داشتند موتور هواپیما دچار آتش سوزی شد و به کوه برخورد کرد، در این برخورد تمامی 11 سرنشین این پرواز که زن بودند جان باختند.

003.jpg

خبری تلخ برای خانواده ثروتمند ترکیه ای

ابتدا نیروهای بومی به لاشه هواپیما ترکیه ای رسیدند و تمام اجساد سوخته بودند که با پیدا شدن لاشه و اجساد، سناریو برای انتقال پیکرها و انجام عملیات با نیروهای تخصصی صورت گرفت.

004.jpg

گزارش فنی دلایل سقوط جت مسافربری ترکیه در ایران

نقص فنی و خطای انسانی مهمترین دلایل سقوط جت شخصی خانواده باشاران در ایران بود.

گزارش فنی مرتبط با یک دستگاه هواپیمای جت مسافربری خصوصی ترکیه که در اسفندماه سال 96 در ایران سقوط کرده بود، منتشر شد.

در فصل مقدماتی گزارش آمده است که یکی از سه سرعت در هواپیما از کار افتاده و دخالت فنی خلبان آن در هدایت هواپیما نیز به شکل غلط صورت گرفته و در نتیجه خطای انسانی نیز در این سقوط نقش داشته است.

005.jpg

تدوینگران گزارش سقوط فنی این هواپیما اعلام کردند که دو خلبان زن این هواپیمای جت در مورد چگونگی برخورد با شرایط اضطراری به اندازه کافی آموزش ندیده‌ بودند و نتوانستند در دقایق نخست پیش از بروز حادثه و قبل از کاهش ناگهانی ارتفاع اقدامات لازم را انجام دهند.

هواپیمای سقوط کرده، یک فروند جت شخصی چلنجر بمباردیر 604 بود که به خانواده حسین باشاران، فعال اقتصادی ثروتمند ترکیه‌ای تعلق داشت و در این حادثه دختر او مینا، همراه با 6 تن از رفقای او و 4 خدمه هواپیما جان خود را از دست دادند.

آخرین جمله خانم خلبان به کمکش!

بررسی های کارشناسانه نشان می دهد خانم خلبان این هواپیما در آخرین جملاتش با صدایی شبیه فریاد به کمکش که ملکه نام دارد می گوید: ملکه چک ! چک!. که به معنای ملکه بکش ! بکش ! است و مشخص می کند آنها فرمان خلبان را سعی داشتند بالا بکشند تا هواپیما ارتفاع بگیرد و با کوه برخورد نکند.

این درحالی بود که هواپیمای ترکیه از روی خلیج فارس و آسمان بوشهر دچار نقص فنی شده بود و خانم خلبان نتوانسته بود مدیریت درستی داشته باشد.

006.jpg

خلبان هواپیمای دختران پولدار ترکیه ای که در ایران سقوط کردند، کجاست؟

خلبان اول این هواپیما که جسد وی تاکنون پیدا نشده، دانش آموخته مرکز آموزش خلبانی بود و مدتی به استخدام سازمان هواپیمایی ترکیه در آمده بود، بنا به اعلام رسانه های ترکیه وی به اتهام ارتباط با گروه گولن از شغل سابق خود کنار گذاشته شده و در هولدینگ باشاران مشغول به کار شده بود.

خلبان این هواپیما که نخستین خلبان زن خطوط هوایی ترکیه محسوب می شود، پس از اتمام خدمت رسمی، به استخدام هولدینگ باشاران در آمده بود و خلبانی هواپیمای اختصاصی این شرکت را بر عهده داشت.

آخرین خبر از جنازه خانم خلبان

تنها نظریه ای که مطرح است اینکه نوک هواپیما با کوه برخورد کرده و از سمتی بوده که خانم خلبان نشسته بود و بر اثر حرارت همزمان با ذوب شدن دماغه هواپیما کوه نیز ریزش داشته و جسد خانم خلبان زیر سنگ های کوه مانده است.

مینا باشاران کیست؟

مینا باشاران دختر حسین باشاران سرمایه دار و کار آفرین و همچنین رئیس هلدینگ باشاران است. مینا تنها دختر خانواده ی باشاران بوده است و از سال ۲۰۱۳ به عضویت هیات مدیره ی شرکت باشاران در آمده بوده است و انتظار می رفت که پس از پدرش او اختیار امور را در دست بگیرد. مینا به همراه دوستانش از آخرین جشن مجردی خود باز می گشته اند، قرار بود در پایان ماه جاری مراسم ازدواج او برگزار شود.Copyright© 1998 - 2020 Gooya.com - Contact: info@gooya.com Ads: advertisement@gooya.com