Monday, Sep 6, 2021

صفحه نخست » پانزده سوالی که پایداری رابطه‌تان را پیش‌بینی می‌کند

relationships_090721.jpgپایان رابطه می‌تواند خوب باشد‌ زیرا به گفته لواندوسکی، «ماندن در رابطه بد بدترین اتفاق ممکن است»

چلسی ریتچل - ایندیپندنت فارسی

عاشقی می‌تواند فوق‌العاده باشد‌ــ اما از طرفی خاصیتش این است که باعث می‌شود رابطه معیوب را نیز با عینک خوش‌بینی ببینیم.

در واقعیت، تشخیص اینکه آیا رابطه‌تان ماندگار است می‌تواند دشوار باشد‌ــ بنابراین گری دبلیو لواندوسکی، متخصص روابط و استاد روان‌شناسی در دانشگاه مانماوث و بنیان‌گذار وب‌سایت ScienceOfRelationships.com [علم روابط]، فهرستی از ۱۵ سوال ارائه کرده است تا بفهمید آیا رابطه عاشقانه‌تان برایتان خوب است یا نه.

لواندوسکی به ایندیپندنت گفت تصمیم گرفت چنین فهرستی درست کند چون اولین سوالی که از او می‌شود این است: «از کجا بدانم در رابطه درستی هستم؟»

او به ایندیپندنت گفت: «این احتمالا بیشترین سوالی است که مردم دارند اما کمترین آمادگی و امکان را دارند که خودشان به آن پاسخ دهند. وقتی سعی می‌کنند این مسئله را تشخیص دهند، این‌طور نیست که همیشه سوال‌های درست را بدانند و روی مورد اشتباهی دست می‌گذارند و تمرکز می‌کنند.»

مطالب بیشتر در سایت ایندیپندنت فارسی

با الهام از فهرست کلتنر، فهرستی برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا یک بازیکن بیس‌بال شایسته ورود به تالار مشاهیر ملی بیس‌بال است یا نه، لواندوسکی فهرستی درست کرد که از شم غریزی و همین‌طور علم بهره می‌گیرد‌ــ زیرا وقتی مسئله تصمیم‌گیری‌های بزرگ در میان باشد، هر دو ضروری‌اند‌ــ یا وقتی در مورد «خیر و صلاح» تصمیم‌گیری می‌شود.

به گفته لواندوسکی، پاسخ «بله» صادقانه به این سوال‌ها که هم بر داده‌های علمی و هم دریافت درونی متکی است، به این معناست که رابطه‌تان ارزش ادامه دارد.

سوال‌ها این است:

۱) آیا شریک عاطفی‌تان شما را فرد بهتری می‌کند، و آیا شما هم همین حالت را برای او دارید؟

۲) آیا شما و شریک عاطفی‌تان راحتید احساساتتان را با یکدیگر در میان بگذارید، به یکدیگر اتکا کنید، با هم صمیمی و نزدیک باشید، و نگران نباشید که دیگری ترکتان کند؟

۳) آیا شما و شریک عاطفی‌تان یکدیگر را همان‌طور که هستید می‌پذیرید، بدون اینکه سعی کنید یکدیگر را تغییر دهید؟

۴) وقتی اختلاف نظر پیش می‌آید، آیا شما و شریک عاطفی‌تان با احترام و بدون تحقیر و برخورد منفی، با یکدیگر گفت‌و‌گو می‌کنید؟

۵) آیا شما و شریک عاطفی‌تان در تصمیم‌گیری، قدرت، اثرگذاری و نفوذ در رابطه سهیم‌اید؟

۶) آیا شریک عاطفی‌تان بهترین دوست شماست، و شما بهترین دوست او؟

۷) آیا شما و شریک عاطفی‌تان بیشتر فکر می‌کنید «ما» هستید، به‌جای «من» و «تو»؟

۸) آیا شما و شریک عاطفی‌تان در مورد رمز عبور رسانه‌های اجتماعی و حساب‌های بانکی به یکدیگر اعتماد می‌کنید؟

۹) آیا شما و شریک عاطفی‌تان در مورد یکدیگر نظر مثبت دارید‌ــ به‌دور از دیدگاه مثبت اغراق‌آمیز؟

۱۰) آیا دوستان نزدیک شما، و همین‌طور دوستان نزدیک شریک عاطفی‌تان، فکر می‌کنند رابطه‌ای عالی دارید که از آزمون زمان سربلند بیرون خواهد آمد؟

۱۱) آیا رابطه‌تان عاری از علامت‌های خطری مانند خیانت، حسادت و رفتار کنترل‌گر است؟

۱۲) آیا شما و شریک عاطفی‌تان وقتی بحث سیاست، مذهب، اهمیت ازدواج، تمایل به بچه‌دار شدن یا نشدن و چگونگی بچه‌داری پیش می‌آید، ارزش‌ها و باورهای یکسانی دارید؟

۱۳) آیا شما و شریک عاطفی‌تان حاضرید برای یکدیگر از خواسته‌ها، آرزوها و اهدافتان بگذرید؟

۱۴) آیا شما و شریک عاطفی‌تان شخصیتی خوشایند و از لحاظ احساسی باثبات دارید؟

۱۵) آیا شما و شریک عاطفی‌تان از لحاظ جنسی با هم هماهنگ‌اید؟

اگر پاسختان «خیر» است، خبر بد این است که رابطه‌تان از آزمون زمان سربلند بیرون نخواهد آمد زیرا به گفته لواندوسکی، «فقط چون شما نکته خوب و مثبت می‌بینید به این معنی نیست که رابطه خوبی است».

اما خبر خوب این است که پایان رابطه می‌تواند خوب باشد‌ــ زیرا به گفته لواندوسکی، «ماندن در رابطه بد بدترین اتفاق ممکن است».

او به ایندیپندنت گفت «یادگیری نکات خوب در مورد رابطه هیچ ضرری برای رابطه‌های خوب ندارد» و «اگر در رابطه‌ای بد یا متوسط هستید، خروج از رابطه خلاصتان می‌کند تا وارد رابطه‌ای عالی شوید».

پس اگر دست بر قضا به این سوال‌ها پاسخ «خیر» دادید، نخست اینکه احتمالا رابطه‌تان آن‌قدر که فکر می‌کنید خوب نیست‌ــ و شاید وقت آن رسیده است که جدا شوید.Copyright© 1998 - 2024 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy