Wednesday, May 25, 2022

صفحه نخست » دستیار نظامی رهبر انقلاب: به زودی کشور اوکراین شرقی ایجاد خواهد شد

did25-1.jpgبه گزارش سایت دیده بان ایران؛ هر سال سوم خرداد که می شود همه به یاد روز بزگر در تاریخ ایران عزیز می افتند روزی که یک شادی سراسری در کشور شکل گرفت تا مردم ایران برای آزادی و فتح خرمشهر از دشمن بعثی جشنی تاریخی بگیرند . این روز بهانه خوبیست تا با پیشکسوتان فتح خرمشهر ضمن مرور خاطرات و ویژگی های دفاع مقدس ، به ابهامات در مورد جنگ تحمیلی که کم هم نیستند پاسخ دهیم . سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی فرمانده اسبق کل سپاه پاسداران و دستیار و مشاور فرمانده معظم کل قوا در امور نیروهای مسلح از جمله کهنه سربازانیست که همیشه خاطرات و حرفهای نابی از دفاع مقدس و وضعیت ژئوپلتیک و دفاعی کشورمان دارد . در یک گفتگوی یک ساعته با او و در آستانه سالروز سوم خرداد از علت شروع جنگ و اینکه واقعا کدام طرف مقصر بود پرسیدیم .

از اینکه آیا مقامات کشور هم فرزندان خود را به جنگ فرستادند سخن گفتیم و اینکه برای امیدآفرینی در نسلی که جنگ را ندیده چه باید بکنیم . مشاور رهبر انقلاب معتقد است در برجام امریکا کاری که صدام کرد را دوباره تکرار میکند و به برجام برمی گردد و در مورد سپاه تاکید دارد امریکا با قراردادن سپاه در لیست تروریسم اصول بین المللی را زیر پا گذاشته و این به ضرر خودش تمام خواهد شد . او که سالها رفاقت و نزدیکی با مقام معظم رهبری داشته حرفهای جالب و ناشنیده ای نیز از ایشان و زندگی شخصی رهبر انقلاب نقل می کند که شنیدنی است .

این گفتگو را در ادامه می خوانید:

برخی به سخنان مقامات ایران مثل بحث صدور پیام انقلاب یا حمایتهایی که از جنبشهای آزادی بخش در کشورهای دیگر به ویژه اسلامی داشتیم استناد می کنند و همین را باعث افتادن ترس در دل کشورهای اطراف شد.

بله این حرف درست است. من در خاطرم هست که قبل از پیروزی انقلاب رییس رژیم صهیونیستی گفت اگر انقلاب پیروز شود زلزله خواهد بود. شاهان کوچک منطقه احساس نگرانی میکردند البته ممکن است ما در نماز جمعه های خودمان شعارهایی هم می دادیم اما نمازجمعه که سیاست خارجی ما نیست ضمن اینکه من یک دلیل بسیار واضحی را دارم. فردی هست به نام صلاح الدین عمر العدی ، عضو شورای رهبری حزب بعث عراق، می گوید در کنفرانس غیرمتعهدها در هاوانا در سال شهریور 1358 یعنی یک سال قبل از آغاز جنگ، صدام بعد از ملاقات با مرحوم دکتر یزدی وزیرخارجه وقت ایران با من صحبت کرد و نظر من را خواست، گفتم ملاقات مثبتی بود و ما و ایرانی ها باید روابط دوستانه و صلح آمیزی برقرار کنیم. صدام سکوت معنا داری کرد و سپس گفت : ببین صلاح متوجه باش ما الان با یک فرصت طلایی روبرو هستیم و ممکن است در هر صد سال یک بار این فرصت پیدا شود ما می توانیم سر ایرانی ها را با سنگ بکوبیم و اهواز و محمره را آزاد کنیم و بر شط العرب اعمال حاکمیت کنیم، دیگر هم از تو از این حرفها نشنوم، از صلح با ایرانی ها حرف نزن و از خیالت دور کن.

خاطره شنیده نشده سردار صفوی از امکان شهادت یکی از فرزندان رهبر انقلاب در زمان جنگ

بله. مقام معظم رهبری که رییس جمهور ایران بودند دو فرزند خودشان را به جبهه فرستادند. یکی آقا مصطفی که من در کنار رودخانه دجله ایشان را دیدم. تا ایشان را دیدم که بالای تپه ای بود گفتم پایین بیا که به محض پایین امدن یک تیر مستقیم بالای تپه خورد. گفتم آقا مصطفی شما اگر شهید شوید میگویند پسر رییس جمهور را کشتیم و اگر اسیر شوی هم می گویند پسر رییس جمهور را گرفتیم. آقا مجتبی پسر دوم رهبری را هم در مهران دیدم یعنی جنگی بود که دو پسر رییس جمهور در خطوط مقدم جبهه حضور داشتند آن هم با لباس بسیجی نه پاسدار. در تاریخ نداریم که دو فرزند پادشاهان و رهبران یک کشور در خط مقدم جبهه باشند.

سرلشگر صفوی: به زودی کشور اوکراین شرقی ایجاد خواهد شد

این پیش بینی است یا تحلیل یا خبر؟

دنیای سیاست دنیا ژله ای است و ممکن است اتفاق نیفتد زیرا در دنیای سیاست به صورت قطعی نمی شود حرف زد. اولا رییس جمهور امریکا یک رییس جمهور ضعیف است و دو سال قبل شکافی که در انتخابات ایجاد شد همچنان وجود دارد . درون امریکا یک شکاف طبقاتی و تنش سیاسی بین جمهوری خواهان و دمکراتها هست. ثانیا با حمله روسیه به اوکراین و عدم واکنش ناتو و آمریکایی ها، نشان داد آمریکا ضعیف شده و الان اروپایی ها احساس می کنند آمریکا از آنها حمایت نمی کند کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونییستی هم همین حس را دارند و به چین و روسیه گرایش پیدا می کنند. آمریکا میلیاردها دلار سلاح به اوکراین داد اما به زودی اوکراین شرقی به صورت یک کشور مستقل شکل می گیرد. تصور من این است که هم آمریکا به برجام نیاز دارد هم ما نیاز داریم هم روندی که می بینیم حمایت چین و روسیه از ماست که در معادلات جهانی موثر است.

یکی از موانع اصلی در توقف مذاکرات به ادعای طرف مقابل موضوع حضور سپاه در لیست ادعایی گروه های تروریستی آمریکاست. نظر شما به عنوان یک پاسدار قدیمی و فرمانده اسبق سپاه چیست و چگونه می توان چنین موضوعی را حل کرد؟

اجازه بدهید این سوال را جواب ندهم ولی جزو بزرگترین اشتباهات آمریکایی ها از زمان ایجاد سازمانهای بین المللی تاکنون است چون تا به حال سابقه نداشته یک نیروی مسلحی که در قانون اساسی یک کشور آمده را به عنوان یک گروه تروریستی مطرح کنند و سابقه نداشته یک رییس جمهوری مثل ترامپ دستور کشتن یک فرمانده عالی رتبه کشور دیگری را در یک کشور ثالث بدهد. اینها ساختارهای نظام بین الملل را به هم می ریزند و این ساختارشکنی شامل خود امریکا هم خواهد شد. امروز ایران یک کشور قدرتمند است و نظام سیاسی ایران قدرت دارد ما یک قدرت جهانی هستیم و صفحه نفوذ معنوی ما در منطقه و جهان گسترش پیدا کرده و این را امریکایی ها خوب می فهمند. از همه مهمتر اینکه ملت ما ملتی مقاوم است . هر کشوری چنین تحریمی داشت تاکنون از پا افتاده بود.

جزییاتی جدید از زندگی شخصی رهبر انقلاب و ارتباطش با مشاور عالی نظامی

سوال آخر اینکه شما مشاور رهبری در مورد نیروهای مسلح هستید. روابط و تعامل شما با ایشان چگونه است و چگونه مشورت می دهید؟ در صورت امکان خاطراتی از این روابط و جزئیات بگویید.

حدود 15 سال است که در حوزه های امنیتی و دفاعی و اینکه بیشتر چه باید کرد ، راه حلهایی به رهبر انقلاب ارائه می دهم البته من دو صفحه بیشتر نمی نویسم و ایشان عنایتی دارند که ظرف 48 ساعت روی نظرات من به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یا ستاد کل نیروهای مسلح یا رییس جمهوربا معاون اول دستور می دهند. من غیر از اینکه هر ماه یک گردش کار می فرستم سالیانه هم یک گزارش یک ساله خدمت ایشان می فرستم و قبل از کرونا هر هفته یکشنبه ها خدمت ایشان می رسیدم و هنگام نماز اگر دستوری داشتند می گفتند یا اگر پیشنهادی داشتم شفاهی ارائه می کردم. ما حدودا 200کشور مستقل در جهان داریم و با علم رهبران و روسای جمهور و پادشاهان این کشورها را با رهبری خودمان مقایسه کردم و دیدم رهبری خودمان از نظر علم و دانایی و خردمندی و آینده نگری و رئوف بودن و مهربان بودن و شناختن محیط بین المللی نظیر ندارند. یک رهبر جامع و شجاع و متقی و حکیم . صحبتهای ایشان را با صحبتهای بایدن یا پادشاهان اطراف و حتی کشورهای قدرتمند مقایسه کنید. ایشان به معنای واقعی دلسوز مردم هستند. زمانی که فرمانده کل سپاه بودم ملاقات حضوری با آقا داشتم دیدم گرفته هستند گفتند خواب به چشمم نمی آید. فرمودند چرا ما نمی توانیم کاری کنیم که هیچ نفر از مردم سر بی شام روی زمین نگذارند. واقعا دلسوز ملت است و زندگی مردمی دارند. چند وقت پیش که بیت بودم فرزند بزرگ ایشان را دیدم که می گفتند در آشپزخانه منزل پدر ما میز و صندلی پلاستیکی قراردارد. زمان جنگ که رییس جمهور بودند خدمت ایشان در منزلشان رسیدم بعد از نماز مغرب و عشا آقا فرمودند آقا رحیم شام می مانید گفتم شام علما برکت دارد. گفتند از بیرون سفارش بدهم یا هر چه در خانه است می خورید؟ گفتم هر چه در خانه است کفایت می کند. سفره را انداختند یک املت ساده با مقداری سبزی خوردن، شام رییس جمهور ایران بود. یک قالیچه ای در اتاق ایشان وجود داشت که تقریبا ریش ریش شده بود و این هم وضعیت خانه رییس جمهور بود. فرزندانشان هم همین نوع زندگی را دارند.Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy