Saturday, Aug 13, 2022

صفحه نخست » دفاع مهاجرانی از حمله به سلمان رشدی؛ پیامی که عطاءالله منتشر و بعد پاک کرد

atta_081222.jpgایران اینترنشنال - حمله به سلمان رشدی که ۳۴ سال پیش و با انتشار رمان «آیه‌های شیطانی» با فتوای روح‌الله خمینی، واجب‌القتل شد، بار دیگر ماجرای این فتوا و موضع‌گیری‌ها درباره آن را زنده کرده است. برخی افراد که در آن زمان از این فتوا دفاع کردند و در سال‌های بعد تغییر موضع دادند، اکنون ساکت مانده‌اند.

محمد خاتمی و میرحسین موسوی که از فتوای قتل سلمان رشدی از سوی روح‌الله خمینی حمایت کرده بودند، در قبال حمله به او سکوت کرده‌اند. گرچه میرحسین موسوی که در آن زمان نخست وزیر بود و اعلام کرده بود که این فتوا «اجرا خواهد شد»، اکنون در حصر خانگی است و ممکن است دیرتر واکنش نشان بدهد اما او هرگز موضعی بر خلاف نظرات بنیانگذار جمهوری اسلامی نگرفته و پیوسته از زمان زمامداری او به عنوان «دوران طلایی امام» یاد کرده است.

عطاءالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اول محمد خاتمی که وادار به استعفا شد و اکنون در بریتانیا زندگی می‌کند نیز پس از حمله به سلمان رشدی در توئیتی بدون محکوم کردن این حمله نوشت: «فالکنز در نطق جایزه نوبل گفت: نویسنده بایست با اثر خود بر زیبایی و نیکویى و پارسایى و انسان‌دوستى بیفزاید. سلمان رشدى در مجموعه آثارش کمتر چنان نشانه‌هایى مى‌بینیم. امیدوارم پس از این حادثه تلخ فرصت نوشتن رمانى را بیابد براى شنیدن سخن فالکنز نه اهانت به محمد و ابراهیم و مریم.»

در حالی که مشخص نیست منظور مهاجرانی از فالکنز کیست، او در توئیت‌های دیگری ضمن اشاره به کتاب خود درباره رمان «آیه‌های شیطانی» از نوشتن آن ابراز خوشحالی کرد. او نوشت حق‌التألیف این کتاب که ۳۰ بار تجدید چاپ شده، «حلال و شیرین و گوارا باد.»

مطالب بیشتر در سایت ایران اینترنشنال

مهاجرانی نوشت که از محاکمه در لندن به دلیل نوشتن این کتاب استقبال می کند.

او دقایقی بعد این توئیت خود را پاک کرد و در توئیت دیگری نوشت: «امروزه نيز بعد از حادثه مجروح شدن رشدى، همان نغمه كتاب من و فتواى امام نو شده است. من محاكمه در دادگاه لندن را، درخشان‌تر از استيضاح مى‌دانم، آماده‌ام تا از اين فرصت طلايى بهره‌مند شوم. جدى باشيد.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات همچنین در توئیتی کار خود را به عنوان نویسنده، «تبیین فتوای امام» خواند.

***


Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy