Friday, Sep 23, 2022

صفحه نخست » شعار مرگ بر خامنه‌ای در کنسرت همایون شجریان

همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان، در کنسرت خود در استرالیا پوستری از مهسا امینی را بر صحنه به نمایش گذاشت. ویدیویی که در حساب توییتری اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران (نوفدی)، منتشر شده نشان می‌دهد که ایرانیان حاضر در کنسرت همایون شجریان در استرالیا شعار «مرگ بر خامنه‌ای»‌ سردادند.

***

poster.jpg

همایون شجریان در کنسرت استرالیا، با نمایش عکس مهسا امینی، تصنیف «مرغ سحر» را اجرا کرد:

***

جمعه؛ روز آزمون تاریخی دین‌داران ایران در گذر از جمهوری اسلامی

092322A_top.jpg

نماز جمعه در تقریبا تمامی نقاط کشور بسیار خلوت گزارش شده و با وجود تبلیغات گسترده حکومتی، شماری اندک در تظاهرات حکومتی جمعه شرکت کردند

اایندیپندنت فارسی - ایران به فراخوان جمهوری اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز جمعه پاسخ منفی دادند و امامان جمعه هم در خطبه‌های خود اعتراف کردند جوانان موتور اصلی اعتراض‌های سراسری در ایران را تشکیل می‌دهند.

شورای تبلیغات اسلامی در تمامی استان‌ها در واکنش به اعتراض‌های سراسری، با انتشار فراخوانی از نیرو‌های مذهبی خواسته بود در راهپیمای روز جمعه علیه مردم معترض ایران شرکت کنند. این فراخوان با بی‌اعتنایی یا کم اعتنایی نیرو‌های مذهبی همراه شد و خطبه‌های نماز جمعه شهر‌های حتی خلوت‌تر از گذشته با حضور تعداد اندکی از نمازگزاران برگزار شد.

***

تهران همچنان می خروشد

***

نمایندگان علی خامنه‌ای در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ضمن سکوت درباره حجاب اجباری، نوجوانان و جوانان را موتور اصلی اعتراض‌ها معرفی کردند و به پدر و مادران آنها در این زمینه هشدار دادند.

مجموع تصاویر این راهپیمایی‌ها نشان می‌دهد ده‌ها نفر از پیرمرد‌‌ها و پیرزن‌های مسنی که هر هفته در نماز جمعه شرکت می‌کنند در این برنامه حضور داشتند و از نوجوانان و جوانان جامعه ایران خبر چندانی نیست.

این رویگردانی جامعه دین‌دار از نظام در جریان قتل مهسا امینی پیش از گذشته نمایان شده است.

***

شلیک مستقیم به سمت معترضان در تهران

***

طی این مدت تعداد قابل توجهی از دین‌داران با انتقاد از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی در حوزه حجاب اجباری، خواستار لغو این قانون مداخله‌جویانه در حوزه شخصی افراد شده و آن را به ضرر اسلام دانستند.

***

حرکت شجاعانه دختر زنجانی در مقابل یگان ویژه

***

در راهپیمایی نماز جمعه امروز که توسط حکومت برنامه‌ریزی و از صداوسیما «به صورت زنده» در حال پخش است، جمعیت شرکت کنندگان با زوم کردن تصویر «زیاد» جلوه داده می‌شود. اما در یک تصویر که به یکباره از نمای باز راهپیمایی تهران گرفته شد و به نظر می‌آید اشتباه فیلمبردار باشد، جمعیت حاضر در راهپیمایی یکباره کم می شود:

***

کهنه پرستی نباید بماند همراه جوانان شویم

ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد پدر فریدون محمودی در مراسم خاکسپاری او سخن می‌گوید. فریدون محمودی در روزهای اول اعتراضات در شهر سقز کشته شد. صحبت‌های پدرش را بشنوید.

***

killed.jpgخبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران تاكيد كرد «مسلم جاویدی مهر» از افسران تیپ نیروی زمینی ارتش قوچان«در حین کمک به متفرق‌سازی اغتشاشگران این شهرستان» کشته شده است. این نخستین تایید رسمی مبنی بر استفاده از ارتش برای سرکوب معترضان در ایران است

***

ویدیویی به دست بی‌بی‌سی رسیده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی داخل کلانتری مدرس بابل هستند. از داخل کلانتری صدای «بزنش» به همراه کلمات رکیک شنیده می‌شود. بخشی از این صدا حذف شده است.

***

حامیان جمهوری اسلامی سال‌هاست که مثل گذشته در برنامه‌‌های حکومتی و انقلابی شرکت نمی‌کنند

بهنام قلی‌پور- ایندیپندنت فارسی

«شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» استان تهران در اوج مخالفت گروه بسیاری از دین‌داران با شیوه حکمرانی روحانیون شیعه بر ایران، فراخوان برگزاری راهپیمایی داد.

محسن محمودی، رئیس این شورا، اعلام کرد این راهپیمایی پس از برگزاری نماز جمعه این هفته تهران و در اعتراض به «حرکات هنجارشکنانه اخیر» برگزار خواهد شد.

***

معترضان شامگاه جمعه در بلوار فردوس تهران «ایرانی باغیرت، حمایت حمایت» سر می‌دهند

***

محمودی از افراد «بصیر و انقلابی» خواست با شرکت در این راهپیمایی «بصیرت مثال‌زدنی و غرورآفرین خویش را به رخ بدخواهان انقلاب اسلامی بکشانند.»

این فراخوان در شرایطی داده شده که در اتفاقی بی‌سابقه گروه‌های بسیاری از دین‌داران در ایران در یک هفته گذشته انتقاد‌های علنی تندی متوجه سیاست‌های سخت‌گیرانه نظام اسلامی علیه مردم کرده‌اند.

***

اين عين آزادى‌ست تمرین دموکراسی‌ست

***

ایران وایر - روز جمعه اول مهر ۱۴۰۱، اعتراضات به قتل «مهسا (ژینا) امینی» توسط «گشت ارشاد» وارد هفتمین روز شد. شهروندان معترض ایران در این هفت روز در بیش از ۸۰ شهر کشور به خیابان‌ها آمده و با سر دادن شعارهای علیه حکومت و رهبر جمهوری اسلامی، اعتراض، خشم و انزجار خود از نظام را اعلام کرده‌اند.

شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» برای منعکس کردن صدای مردم معترض، به میان آن‌ها رفته و در شهر تهران، در محله‌هایی چون میدان «تجریش»، چهارراه «پارک‌وی» و خیابان «آزادی» با آن‌ها گفت‌وگو کرده است. شهروندخبرنگار دیگری از وضعیت اعتراضات کرج در روز جمعه برای «ایران‌وایر» نوشته است.

***

میدان تجریش

صدای بوق ممتد خودروها که‌ در اعتراض به قتل «مهسا امینی» توسط پلیس «امنیت اخلاقی» به خیابان آمده‌اند، همه جا شنیده می‌شود. حضور گسترده نیروهای لباس شخصی، گارد ویژه و پلیس در چهارراه «پارک‌وی»، محدوده «باغ فردوس» و خود میدان «تجریش» مشهود است.

یک شهروند معترض به «ایران‌وایر» می‌گوید: «سر زعفرانیه مردم ایستاده‌اند، اصلا ما نتوانستیم برویم از بس که گاز اشک‌آور می‌زنند. چشم‌هایم می‌سوزند. شاید بتوانیم از پشت باغ فردوس برویم ولی می‌گویند جاهای خلوت هم نروید که دستگیر می کنند. بالاخره خودمان را به جمعیت می‌رسانیم.»

صدای گاز دادن موتورهای گارد ویژه در فایل صوتی که شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» ارسال کرده است، به وضوح شنیده می‌شود. خودش در پس زمینه می‌گوید که همین‌طور در حال رفت و آمد هستند. خودروهایی که در ترافیک خیابان «ولی‌عصر» هستند نیز با بوق زدن، اعتراض خود را نشان می‌دهند.

زنی جلو می‌آید و به شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» می‌گوید: «نظام جمهوری اسلامی باید از بیخ و بن برود، نه این‌ که جزیی از آن. مشکل ما گشت ارشاد نیست، ما جوانان‌مان را می‌خواهیم که این‌ها کشتند.»

صدای مردی در پس زمینه می‌آید که می‌گوید: «نروید! برگردید! می‌زنند؛ تیر می‌زنند به مردم. من می‌روم. شوخی ندارند، می‌گیرندتان.»

زنی در جوابش می‌گوید: «نترس، نترس، بیا برویم.»

👈مطالب بیشتر در سایت ایران وایر

صدای فریاد نیروهای امنیتی در پس زمینه می‌آید که برای ترساندن مردم عربده می‌کشند: «راه بیفت! نایست!»

خبرها از تهران، از حضور گسترده نیروهای امنیتی در خیابان حکایت دارند. «آتنا دائمی»، فعال سرشناس حقوق‌بشر و مخالف اعدام در توییتر از بازداشت خواهر و شوهرخواهرش خبر داده است. او نوشته که «هانیه» حتی موقع بازداشت هم حاضر نشده است حجاب بر سر کند.

هم‌زمان سازمان‌های حقوق‌بشری از کشته شدن دست‌کم ۳۶ نفر در شهرهای مختلف ایران خبر داده‌اند. «ایران‌وایر» مطلع شده که یکی از کشته شدگان اعتراضات نوشهر، زن جوان ۲۳ ساله‌ای به نام «حنانه کیا» است.

اتوبوس بی‌آر‌تی

دو زن که خواهر هستند و به گفته شهروندخبرنگار «ایران‌وایر»، هر دو چادر به سر کرده‌اند، می‌گویند: «دروغ می‌گویند مردم حمله می‌کنند و قرآن آتش می‌زنند. یک جوان را جلوی چشمان ما گرفتند. گفتم چرا این کار را با او می‌کنید؟ گفت چاقو زده است به مردم! گفتم چرا دروغ می‌گویی؟ به ولله دروغ می‌گویید، این‌کارها را مردم نمی‌کنند. خودشان می‌کنند و تقصیر مردم می‌اندازند.»

یکی از زنان می‌گوید: «به وقتش بشود، من دیگر طاقت ندارم. حتی اگر مرا بکشند، دست بر نمی‌دارم.»

خواهرش جواب می‌دهد: «الان وقتش است. هر چه گران شد، هر چه اتفاق افتاد، مردم هیچ حرکتی نکردند. این دختر از بس خونش پاک بود، مردم به جوش آمدند. خون پاک باعث شد چنین انقلابی شود. مهسا بچه من است. من خودم را جای مادرش می‌گذارم، خدا شاهد است.»

او با گریه ادامه می‌دهد: «به خاطر مادرش با این پای فلجم آمدم بیرون. مثل بچه خودم است. می‌دانم که آن مادر و پدر دارند آتش می‌گیرند. خون پاک آن دختر پا برجا است. انشاالله انقلاب دخترها به پیروزی می‌رسد.»

خواهر دیگر پاسخ می‌دهد: «حکومت آدم‌کش است. این‌ها برچسب بد به آدم‌ها می‌زنند. شاه این‌طوری نبود. اشتباه کردیم انقلاب کردیم. فکر کردیم آخوندها آدمند، نمی‌دانستیم این‌قدر کثیف هستند. خودم سال ۱۳۸۸ دیدم که شیشه‌های ماشین مردم را می‌شکنند ولی می‌گویند مردم کردند.»

زن دیگری به گفت‌وگو می‌پیوندد و می‌گوید: «در خیابان دماوند، جوان‌ها را گرفته بودند. من دارم می‌روم طرف آزادی، شنیدم آن‌جا شلوغ است. تهرانپارس هم شلوغ بود. خدا خودش ریشه این‌ها را نابود کند. فقط آرزویم این است که این حکومت نابود و سرنگون شود.»

یکی از دو خواهری که با شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» حرف زده، با اشاره به چادری که بر سرش کرده است، می‌گوید: «عمدا چادر سرمان کردیم که ما را نزنند، وگرنه همه شما بچه‌های ما هستید. مرگ به این خامنه‌ای! خدا ریشه‌اش را بکند. آتش بگیرد. ای کاش به تیر چراغ برق آویزانش کنیم. این قدر دختری را جلوی چشمانم گرفتند و زدند که حد نداشت. نتوانستم مانع شوم چون کوچه خلوت بود و خود من را هم می‌گرفتند.»

او ادامه می‌دهد: «نشسته بود و از داخل اتوبوس شعار و فحش می‌داد. آمدند از داخل اتوبوس او را کشیدند بیرون و کتکش زدند و بردند. من هم از آن‌جا تا این‌جا از داخل اتوبوس مرگ بر خامنه‌ای گفتم. ما اشتباه کردیم انقلاب کردیم. فکر می‌کردیم عدالت برقرار می‌شود، چه می‌دانستیم این‌ها این‌قدر کثیف هستند. به خدا من وضعم عالی بود ولی به فلاکت رسیدم. در اعتراضات آن‌موقع نه گاز اشک‌آور بود، نه کتک.»

خواهر دیگر در ادامه می‌گوید: «ما چادری بودیم ولی به خاطر این‌کارهای این‌ها، چادر را برداشتیم. موقعش که بشود، هم چادرم را می‌اندازم در آتش و هم روسری را.»

زن چهارمی که به گفت‌وگو می پیوندد، می‌گوید: «بحث فقط حجاب نیست، چیزهای دیگر جانم را به لب رسانده‌اند. مردم باید مراقب باشند لباس‌هایی بپوشند که شناسایی نشوند. باید سرتا پا مشکی بپوشیم که شناسایی نشویم.»

اخبار رسیده از ایران حاکی از بازداشت صدها نفر فقط در کردستان است. در تهران فقط پنج‌شنبه شب، ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، ۴۳ نفر از فعالان دانشجویی و مدنی بازداشت شده‌اند. شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که در بلوار «کشاورز»، زنان و مردان جوانی که بازداشت شده بودند را با دست‌بند نشانده بودند و روی سرهایشان هم چیزی کشیده بودند که بیرون را نبینند.

تاکسی خطی انقلاب به میدان آزادی

راننده تاکسی به شهروندخبرنگار «ایران‌وایر» می‌گوید: «دیشب خیلی شلوغ بود و شعار می‌دادند. امشب را خدا می‌داند. مامور که فعلا خیلی زیاد است. سمت آزادی خیلی شلوغ نمی‌شود ولی بسیجی‌ها شب‌ها ایست بازرسی می‌گذارند. نیروی تازه نفس آورده‌اند. می‌گویند از لبنان نیرو آورده‌اند.»

زنی که مسافر تاکسی است، ادامه می‌دهد: «بچه مردم را کشتند، هیچی است. رئیسی عکس قاسم سلیمانی را نشان می‌داد و می‌گفت ما مدافع واقعی حقوق بشریم. تو این چند روز، چند نفر را کشتند؟ کشتن مردم حقوق بشر است؟ حقوق بشر یعنی مردم در فقر و بدبختی زندگی کنند و خودشان پول‌ها را به جیب بزنند!»

راننده ادامه می‌دهد: «دیروز مسافرم قسم می‌خورد که در مترو بریانک دخترها یک آخوند را گرفته و لباس و عمامه‌اش را با مشت و لگد پاره کردند. می‌گفت آخونده می‌گفته است من خودم هیچ‌کاره‌ام و از شما بدترم. می‌گفت روسری‌ها را برداشته بودند و می‌گفتند فلان فلان شده‌ها، چه می‌خواهید از جان این ملت؟ مردم باید بزنند آخوندها را تا بترسند. دخترها با عرضه هستند. همه متولدان دهه ۷۰ و ۸۰ این قدر شجاع هستند. دست‌شان درد نکند، همان‌ها هستند که ایستاده‌اند.»

مسافر مردی که تابه‌حال ساکت بوده است، می‌گوید: «این‌ها این‌قدر نوچه و نون‌خور دارند که به این راحتی‌ها نمی‌روند. خیلی‌ها وابسته‌اند به این نظام. حقوق ارتش و سپاه را زیاد می‌کنند.»

این‌ها را می‌گوید و پیاده می‌شود.

راننده تاکسی می‌گوید: «دیروز مسافری داشتم که در تاسیسات فرودگاه کار می‌کرد، می‌گفت دو هواپیما آورده‌اند از لبنان که مردم را بزنند.»

زن مسافر موقع پیاده شدن می‌گوید: «وعده ما شب است. خیابان‌های جمهوری، ولی‌عصر و انقلاب امشب شلوغ می‌شود. این‌جا فقط مامور هست، بیشتر از دو هزار تا نیروی یگان ویژه ایستاده با موتور.»

یک شهروندخبرنگار نیز از وضعیت کرج نوشته است. او می‌گوید تمام ورودی‌های خیابان‌های اصلی گوهردشت بسته بود و فقط از خیابان «داریوش» در پایین فلکه اول می‌شد به سمت جنوب، یعنی سه راه گوهردشت وارد خیابان اصلی شد: «مسیر به سمت فلکه اول ترافیک سنگین داشت و نیروهای ضد شورش و لباس شخصی حیدر حیدر می‌کردند اما ایستاده بودند. نزدیک سه باندی اما خیلی شلوغ شد و مردم و لباس شخصی‌ها درگیر شدند و همه به همه طرف فرار می‌کردند.»

او خشونت ماموران امنیتی با شهروندان معترض را این طور توصیف می‌کند: «گاز اشک‌‌آور غیر قابل تحمل بود. ما سمت کوی کارمندان توی کوچه‌ها بودیم. بسیجی‌ها مردم روی پشت‌بام‌ها و توی خانه‌ها را تهدید می‌کردند. روی چهره مردمی که در پشت‌بام‌ها شعار می‌دادند، لیزر می‌انداختند و داد می‌زدند که بروید داخل!»

او اما می‌گوید در خیابان «مطهری» عجیب‌ترین صحنه زندگی‌ خود را دیده و گریه کرده است: «نزدیک ۳۰، ۴۰ نوجوان ۱۵، ۱۶ ساله خیابان را بند آورده بودند. همه ماشین‌ها هم می‌ایستادند و با آن‌ها شعار می‌دادند.»

اعتراضات مردم ایران هم‌چنان ادامه دارد. اینترنت در بسیاری از شهرها یا قطع شده یا سرعت آن به قدری کند شده است که فیلترشکن‌ها کار نمی‌کنند. اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر شده‌اند. با این‌حال، اعتراضات برای هفتمین روز ادامه دارند. نام مهسا امینی، آن گونه که بر سر مزارش نوشته بودند، اسم رمز مقاومت و مبارزه شده است.

***

«شما ها نمی‌توانید من رو جایی ببرید» مقاومت یک دختر در مقابل ماموران گشت ارشاد بابل

***

092222B_top.jpg

گزارش پنجشنبه ۳۱ شهریور:

اینترنت موبایل در سراسر ایران خبر داد

مقام‌های جمهوری اسلامی در جریان اعتراض‌های سراسری آبان ۱۳۹۸، پس از قطع گسترده اینترنت، به کشتار گسترده معترضان اقدام کردند

کشتار معترضان به دست ماموران جمهوری اسلامی

هشدار! تصاویر دلخراش: در ساعات گذشته رادیو فردا ویدئوهایی از شهرهای مختلف دریافت کرده که به گفته فرستندگان آنها مربوط به معترضان کشته‌شده به دست ماموران جمهوری اسلامی است. به گفته یک شاهد عینی در درگیری با معترضان علاوه بر ماموران نیروهای انتظامی، نیروهای سپاه، بسیج و لباس شخصی هم حضور دارند. اعتراض‌های سراسری بعد از کشته‌شدن #مهسا_امینی تقریبا تمامی شهرهای ایران را در برگرفته است. (ورق بزنید)

***

تهران ولیعصر بالاتر از پارک‌وی ۳۱ شهریور

***

انزلی ۳۱ شهریور ماشین پلیس آتش زدند

***

مونا برزویی، شاعر و ترانه‌سرا با انتشار ویدیویی بدون حجاب با هشتگ مهسا امینی و شعار «زن، زندگی، آزادی»، شعری را که به نظر می‌آید اخیرا سروده باشد، خواند.
«این پرچمِ آغشته به شب: گیسویش،
از سایه‌ی خرچنگِ تو پس میگیریم
ای ملغمه‌ی دروغ، ای ترسیده!
ما این وطن از چنگِ تو پس میگیریم»

***

امروز در کاشان

***

«انانیموس» از هک هزار دوربین امنیتی مداربسته در ایران خبر داد

مشهورترین گروه هکری جهان موسوم به «انانیموس» (ناشناس) روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور در حساب توئیتری خود اعلام کرد که علاوه‌بر وب‌سایت‌های مربوط به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ریاست‌جمهوری، بیش از یک‌هزار دوربین مداربسته داخل ایران را نیز هک کرده است.

گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از تصاویر دوربین‌های مداربسته در شهرهای مختلف ایران برای شناسایی و بازداشت معترضان استفاده می‌کنند.

جنایت در تاریکی؛ برنامه نظام برای شب ششم اعتراض مردم ایران

داریوش معمار - ایندیپندنت فارسی

برنامه جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراض‌ها در ایران به طرحی چند منظوره تبدیل شده است که در آن نظام قصد دارد هم‌زمان با محدود کردن فضای مجازی، بستن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، ازجمله اینستاگرام و واتس‌اپ و همین‌طور اجرای طرح اینترنت ملی، قدمی بلند برای تغییر شرایط به نفع خود بردارد.

سرداری که ملی شدن فضای مجازی در ایران را از ملی شدن صنعت نفت مهم‌تر دانسته بود، روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ یادآور شد «وضع موجود نتیجه ول بودن فضای مجازی است.»

سردار نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، با هرج‌ومرج نامیدن اعتراض مردم در ایران به قتل مهسا امینی و تشدید محدودیت‌های وضع‌شده علیه زنان، آن را نتیجه فضای مجازی رها دانست و تاکید کرد امپراتوری رسانه‌ای دشمن، مرگ یک زن را دستاویز قرار داده است.

***

شلیک مستقیم به‌سمت مردم در میدان ولیعصر

***

هم‌زمان، ساعتی بعد از اعلام رسمی وزیر ارتباطات در خصوص تصمیم شورای عالی امنیت ملی مبنی بر محدود شدن اینترنت و مسدود شدن دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم با انتشار بیانیه‌ای ضمن دشمن خواندن معترضان، تاکید کرد دشمن با جمع‌آوری، تجمیع، سازماندهی و آموزش تمامی ظرفیت‌های شکست‌خورده و پراکنده و تجهیز آن به سلاح خشونت و رفتار داعشی، به صحنه آمده، اما سرانجام آن یک شکست و ناکامی عبرت‌آموز دیگر است.

سپاه در بیانیه‌اش از قوه قضاییه درخواست کرد شایعه‌سازان و دروغ‌پردازان در فضای مجازی و حقیقی که امنیت روانی جامعه را به مخاطره می‌اندازند، شناسایی کند و برخورد قاطعانه، عادلانه و عبرت‌آموز با آنان انجام دهد.

***

اعتراضات سراسری در بابل با شعار: «مرگ بر خامنه‌ای» پنجشنبه ۳۱ شهریور

***

به‌این‌ترتیب سناریویی چیده شد که خروجی آن محقق‌شدن درخواست چندین ساله رهبر جمهوری اسلامی و حامیانش درخصوص بستن فضای مجازی است. کاری که وزیر ارتباطات دولت سیزدهم با ماموریت محقق‌شدن آن، با حمایت قانونی مجلس و رئیس دولت سیزدهم به میدان آمد و ابتدا با کم‌کردن پهنای باند اینترنت و سرعت آن، سپس اختلال دائمی در دسترسی به مرورگرهای جهانی و حالا قطع دسترسی‌ها به شبکه‌های اجتماعی که فیلتر نشده‌ بودند، آن را پیش برده است.

***

حضور معترضان در منطقه تهرانپارس - تهران در شامگاه پنجشنبه ۳۱ شهریور

***

در همین حال، معافیت مالی شرکت اسپیس‌ایکس -متعلق به ایلان ماسک- از تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران برای ارائه خدمات اینترنتی ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران، خبری بود که فعالان و کارشناسان فضای مجازی آن را گامی بلند برای برداشته‌شدن مدیریت جمهوری اسلامی از فعالیت‌های مجازی شهروندان دانستند. هرچند این موضوع بدون تردید اثری آنی بر حل مشکلات موجود، به‌ویژه وضع فعلی دسترسی به فضای مجازی در ایران ندارد.

***

این چند ثانیه فیلم را مخاطبان با این توضیح برای ما ارسال کرده‌اند: پیام یکی از مزدوران بسیجی که برای سرکوب تظاهرات مردم رفته بود و توسط مردم گوشمالی داده است، خطاب به یارانش: «اوضاع خیلی خرابه»

***

به‌این‌ترتیب در روز ششم اعتراض‌های سراسری با انتشار خبر قطع شدن کامل دسترسی‌ها به اینترنت و خاموشی ایران در عصر، به نظر می‌آید یک‌بار دیگر قرار است نظام علاوه بر محدود کردن فضای مجازی، به سرکوبی خشونت‌بار با توزیع اسلحه میان حامیانش در بسیج و روانه کردن گردان‌های اشرار با سلاح سرد به خیابان دست بزند.

***

روز پنجشنبه ۳۱ شهریور، در ششمین روز از اعتراضات سراسری، دو تن از معترضان در تهران تابلوی دادسرای عمومی و انقلاب در محدوده بلوار فردوس را از جا کندند. این اقدام با تشویق سایر معترضان همراه بود

***

طبق پیگیری ایندیپندنت فارسی از منابع مختلف خبری و شهروندی، از چهارشنبه‌شب در شهرهای مختلف ایران، ازجمله رشت، مهاباد، کرمان، اهواز، آبادان، تهران، زاهدان، مشهد و اصفهان دسترسی به اینترنت با کندی و اختلال زیاد همراه است و شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر شده‌اند و استفاده از فیلترشکن و پروکسی‌ها هم به سختی امکان دارد.

***

درگیری مردم با ماموران امنیتی در قشم

***

بعضی شهروندان تاکید دارند که قطع و وصل دائم این شبکه‌ها باعث شده است عملا ردوبدل شدن اطلاعات در اینترنت بسیار محدود شود. رحیم از رشت در این رابطه به خبرنگار ما گفته است: «از صبح تلاش کردم از پیام‌رسان واتس‌اپ و اینستاگرام استفاده کنم که بعد از امتحان بیش از ۱۰ مدل فیلترشکن نهایتا به سختی این فرصت فراهم شد.»

***

***

مینا از تهران هم در این مورد به خبرنگار ما پیام داده است: «از شب گذشته نه تنها دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف شهر تهران محدود شده است، بلکه واتس‌اپ و اینستاگرام را با شماره‌های ایرانی نمی‌توان راه‌اندازی کرد و شهروندان تلاش می‌کنند از روش‌های دیگر برای حل مشکل محدود شدن ارتباطات استفاده کنند.»

***

در ششمین شب تظاهرات ضددولتی مردم ایران معترضان با تجمع در ایستگاه «بهشتی» متروی تهران علیه سران رژیم جمهوری اسلامی شعار دادند

***

در این حال کسب‌وکارهای مجازی در ایران -که در شرایط موجود بخش زیادی از اقتصاد خانواده‌های ایرانی به آن وابسته است- دچار مشکلات جدی شده‌اند تا حدی که حتی بعضی حامیان جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی با نوشتن نامه‌ای به او خواسته‌اند به‌جای فیلتر کردن و پاک کردن صورت مسئله، با به میدان آوردن گردان‌های سایبری و مجازی با معاندان و براندازان برخورد شود.

***

یک مادر بزرگ در حالی که حجاب از سر برداشته علیه علی خامنه‌ای شعار می دهد

***

انتشار گسترده فهرست پورکسی و فیلترشکن در فضای مجازی برای کمک به معترضان و مردم برای دنبال کردن وقایع، رونقی جدی پیدا کرده است. در همین حال چهره‌های اصلاح‌طلب درون حاکمیت نیز با اشاره به تجربه محدودیت‌های پیشین، با شکست‌خورده دانستن سیاست فیلترینگ و محدود کردن فضای مجازی تاکید کرده‌اند جمهوری اسلامی باید به دنبال مقبولیت و محبوبیت واقعی باشد؛ حکمرانی مشروع که در آن به حجاب اجباری و فیلترینگ برای ایجاد شکاف میان ملت و حاکمیت نیاز نباشد.

***

احسان کرمی و برزو ارجمند در پستی مشترک برای تولد مهسا امینی خواندند:

***

حالا فریاد نابود شدن ۱۱ میلیون کسب‌وکار فقط در اینستاگرام و بسترهای ارتباطی مردم در واتس‌اپ، چنان در روز ۳۱ شهریور به یکباره زندگی در ایران را دچار مشکل کرده است که حتی شورای عالی امنیت ملی نیز به‌صورت رسمی حاضر به صدور بیانیه و پذیرفتن مسئولیت این موضوع نشده است.

بسیاری اعتقاد دارند فیلترینگ گسترده مانند گران‌شدن یک‌شبه بنزین، تنها باعث تشدید عصبانیت شهروندان و گسترده‌تر شدن اعتراض‌ها خواهد شد، ضمن آنکه با در دسترس قرار گرفتن مرورگرهای جدید برای دور زدن اینترنت و تسریع در رساندن اینترنت ماهواره‌ای به ایران -راهی که قرار بود با سرعت کمتری برای برداشته شدن مدیریت حکومتی بر اینترنت در ایران طی شود- ظاهرا قرار است در کمتر از چند ماه وضعیت موجود را تغییر دهد.

***

پپ گواردیولا هم عکس مهسا را استوری کرد

ایران وایر - پپ گواردیولا یکی از بزرگترین مربیان جهان هم به حامیان مهسا امینی پیوست. پپ گواردیولا مربی سرشناس اسپانیایی که اکنون مربی تیم منچستر سیتی انگلستان است، با استوری کردن عکسی ویژه از مهسا امینی در اینستاگرام و به کاربردن هشتگ نام او، به جمع افراد سرشناس ورزشی پیوست که در رابطه با موضوع قتل مهسا، موضع گیری کردند.

pep.jpgپیشتر کمتر موضع گیری سیاسی از این مربی نام آشنا دیده شده بود و شاید این اولین موضعگیری این مربی در رابطه با موضوعی سیاسی در ایران باشد. از هفته گذشته بسیاری از شخصیت‌های ورزشی در رابطه با قتل مهسا، دختر جوان سقزی توسط گشت ارشاد در ایران واکنش نشان داده‌اند.

***Copyright© 1998 - 2022 Gooya.com - سردبیر خبرنامه: info@gooya.com تبلیغات: advertisement@gooya.com Cookie Policy