چهارشنبه 20 شهریور 1387

اظهارات وزیر اسرائیلی درباره ربودن و محاکمه احمدی نژاد و نامه اعتراضی ايران در اين باره به دبير کل سازمان ملل، راديو فردا و ايسنا

راديو فردا:

يک وزیر کابینه اسرائیل که در عمليات ربودن و تحویل دادگاه دادن یک مقام آلمان نازی نقش داشته، می گوید: چنین عملیاتی را نیز می توان در مورد محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، اجرا کرد.

رافی ايتان ۸۱ ساله، چهره سرشناس اطلاعاتی اسرائيل که حدود ۵۰ سال پيش رهبری عمليات ربودن آدولف آيشمن يکی از فرماندهان آلمان نازی را بر عهده داشت اين سخن را در گفت وگو با تازه ترين شماره هفته نامه «اشپيگل» آلمان بيان کرد.

رييس جمهوری ايران، به دليل سخنانش مبنی اينکه «اسرائيل بايد از روی نقشه پاک شود» و همچنين اصرار بر پيشبرد برنامه هسته ای ايران باعث نگرانی اسرائيل شده است.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

اسرائيل و آمريکا ايران را متهم به تلاش برای دست يافتن به سلاح هسته ای در پوشش برنامه هسته ای صلح آميز خود می کند. اما ايران اين اتهام را رد می کند و هدف از برنامه هسته يا خود را توليد برق عنوان می کند.

اين مامور سابق موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائيل که در کابينه اسرائيل هم حضور دارد، به اشپيگل گفته است: «مردی مثل احمدی نژاد، که تهديد به کشتار جمعی می کند را بايد برای محاکمه به دادگاه بين المللی لاهه آورد.»

او افزوده است: در صورتی که طرح ربوده شدن محمود احمدی نژاد تاييد شود«همه گزينه ها در اين باره که او چگونه بايد [به دادگاه لاهه] آورده شود موجود است و آوردن او پای میز محاکمه امکان پذير است.»

او همچنين تاکيد کرده است که اين تنها نظر شخصی خود اوست و نه بيشتر.

رافی ايتان، در سال ۱۹۶۱، فرمانده عملیات ربودن آدولف آيشمن بود.

او موفق شد این فرمانده نازی را که پس از پايان جنگ جهانی دوم به آرژانتين گريخته بود، برای محاکمه به اسرائيل بیاورد.

آدولف آيشمن مسئول اجرای «راه حل نهايی» هيتلر بود که گفته می شود در آن نزديک به شش ميليون يهودی ساکن اروپا قتل و عام شدند.

آیشمن پس از بازداشت توسط جاسوسان موساد به طور مخفيانه از آرژانتين به اسرائيل منتقل شد، در آنجا محاکمه و به فاصله کوتاهی اعدام شد.

پس از بازداشت آدولف آيشمن، سازمان موساد تصميم گرفت دامنه عمليات شکار مقامات آلمان نازی را گسترش دهد ولی بعدها سازمان جاسوسی اسرائيل ترجيح داد که امکانات عملياتی خود را روی اهداف ديگر متمرکز کند.

سازمان موساد در کل فعاليت خود توانست فقط دو تن از مقامات ارشد دولت آلمان نازی را شکار کند.

اظهارات این مقام اسرائیلی در حالی مطرح می شود که رییس جمهوری ایران، پیش از این از طرح ربودن خود سخن گفته بود.

خرداد ماه گذشته، محمود احمدی نژاد پس از بازگشت از سفر عراق گفت: «دشمنان طرح ربودن و ترور مرا در سفر به عراق برنامه ريزی کرده بودند.»

به رغم تاکید آقای احمدی نژاد درباره افشای جزئیات طرح ربودن خود، وی تاکنون توضیحاتی بیشتری در زمینه هویت ربایندگان مطرح نکرده است.

***

ايسنا:
خزاعی به تهديدات اخير مقامات اسرائيل عليه رييس جمهور شديدا اعتراض کرد

نمايندگی دائم جمهوری اسلامی ايران در نيويورک طی نامه‌ای به دبيرکل سازمان ملل و رييس شورای امنيت نسبت به تهديدات اخير مقامات رژيم صهيونيستی عليه رييس جمهور کشورمان شديدا اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد خزاعی، سفير و نماينده دائم جمهوری اسلامی ايران در نيويورک طی اين نامه که ساعتی پس از اظهارات رافی ايتان، يکی از وزرای کابينه رژيم صهيونيستی مبنی بر اينکه ربودن رييس جمهور اسلامی ايران نيز يک گزينه است، خطاب به دبيرکل سازمان ملل و رييس شورای امنيت ارسال شد نوشت: " پيرو مکاتبات قبلی اين نمايندگی در خصوص تهديدات رژيم اسراييل عليه جمهوری اسلامی ايران مايلم به اطلاع برسانم که در غياب هرگونه عکس‌العملی از سوی سازمان ملل، رژيم صهيونيستی به تهديدات گستاخانه خود عليه جمهوری اسلامی ايران و مقامات کشور ما ادامه می‌دهد و از اين طريق در کمال بی‌کيفری به نقض بديهی‌ترين اصول حقوق بين‌الملل و منشور ملل متحد مبادرت می ورزد."

در ادامه نامه خزاعی به دبيرکل سازمان ملل و رييس شورای امنيت آمده است:" در همين خصوص و در آخرين مورد از اينگونه تهديدهای غير قانونی و شريرانه در طی هفته‌های اخير، امروز وزير امور بازنشستگان کابينه رژيم اسراييل به بهانه‌هايی واهی تهديد عليه مقامات جمهوری اسلامی ايران را تکرار و ادعا کرد اين رژيم ربودن رييس جمهور اسلامی ايران را يک گزينه و امکان قابل قبول می داند. اينگونه اظهارات يقينا يکبار ديگر ماهيت جنايتکارانه و تروريستی اين رژيم را به نمايش می گذارد. اين درحالی است که چند روز قبل نيز وزير جنگ اين رژيم در ادامه تهديدات نخ‌نما اما گستاخانه خود اين اظهارات که رژيم مزبور از همه گزينه‌ها عليه جمهوری اسلامی ايران استفاده خواهد کرد را تکرار کرد. تهديدات مزبور در خصوص استفاده از زور عليه يک کشور مستقل و يا تهديد به انجام جناياتی مانند آدمربايی عليه مقامات يک عضو سازمان ملل يقينا يکی از بارزترين نمونه‌های نقض حقوق بين‌الملل بوده و نه تنها با مفاد منشور ملل متحد بلکه با بديهی ترين ارزش‌ها و اصول جهان متمدن نيز در تناقض آشکار است و لذا اقدام قاطع و صريح سازمان ملل خصوصا شورای امنيت را می‌طلبد."

نماينده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد همچنين ضمن انتقاد از عدم اقدام شورای امنيت در خصوص تهديدات قبلی رژيم صهيونيستی عليه کشورمان و ساير کشورهای منطقه تاکيد کرده است: " باعث تاسف است که عدم اقدام شورای امنيت در خصوص اظهارات تهديد آميز قبلی اين رژيم عليه ايران و ساير کشورهای منطقه سبب شده تا اين رژيم ‌در استمرار اين سياست‌های غير قانونی و شريرانه خود تشجيع شود. همانگونه که در مکاتبات قبلی خود نيز به اطلاع رسانده‌ام جمهوری اسلامی ايران هيچگاه ملتهای ديگر را تهديد نکرده اما هيچگاه نيز در استفاده از حق ذاتی خود تحت ماده ۵۱ منشور ملل متحد در دفاع از خويش در مقابله با هرگونه تجاوز و در اتخاذ اقدامات دفاعی مناسب در جهت حفاظت از خويش، مردم و مسوولانش هيچ ترديدی به خود راه نخواهد داد."

Copyright: gooya.com 2016