شنبه 13 آذر 1389   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

انتقاد سفیر اسبق ایران در بیروت به سفر احمدی نژاد به لبنان، خبرآنلاین

محمدعلی سبحانی سفیر اسبق ایران در لبنان در گفت وگوی مفصلی با ماهنامه «نسیم بیداری» به ارزیابی سفر رئیس جمهور به لبنان پرداخت.

وی از زمان برگزاری این سفر انتقاد وتاکید کرد به نظر می رسد نظر دیپلمات های وزارت خارجه در تصمیمات محموداحمدی نژاد تاثیری ندارد.

به گزارش خبرآنلاین مهمترین بخش های این این مصاحبه به این شرح است:

* در مورد سفر آقای احمدی نژاد به لبنان با وجود تماس های مکرر خبرنگاران به آنها پاسخی ندادم چون تمایل نداشتم که همزمان با این سفر که مورد حملات برخی از جریانات در خارج قرار گرفته بود انتقاداتی مطرح شود.اما فکر می کنم در این مجال وگذر از فضای احساسی بتوان در این باره بهتر به گفت وگو نشست.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


* برخلاف نظر بسیاری من بر این باور هستم که سفر آقای احمدی نژاد در مقیاس سفر رئیس جمهور ایران به لبنان سفر ناموفقی به شمار می رود.

* می توان این گونه تعبیر کرد که استقبالی که از آقای احمدی نژاد شد استقبال سرد دولتی و گرم شیعی بود.

* موقعیت ایران اقتضا می کرد که در مراسم استقبال رئیس جمهور ایران هرسه رئیس لبنانی یعنی رئیس جمهور ،رئیس مجلس و نخست وزیر در فرودگاه حاضر شوند. من اگر امروز در لبنان سفیر بودم اجازه نمی دادم که رئیس جمهور به لبنان سفر کند ورئیس جمهور لبنان در فرودگاه حاضر نشود.

* از جمهوری اسلامی ایران هر مقامی که به لبنان می رود مورد استقبال قرار می گیرد به خاطر اشخاص هم نیست حتی قبل از انقلاب اسلامی هم ایرانی ها مورد توجه و احترام لبنانی ها بودند.قبل از انقلاب نیز وضعیت اینگونه بود دلیل هم این بود که مردم لبنان با مردم ایران علقه خاصی داشتند مراجع و نمایندگان انها و مبارزان ایرانی که به لبنان سفر می کردند مورد استقبال ویژه قرار می گرفتند.

* بعد از انقلاب اسلامی فضای جدیدی در لبنان ایجاد شدو اندیشه و فکر امام توانست در لبنان تاثیر گذار باشد و نیازهای مردم لبنان با پیروی از این تفکرتامین شد.

* در جریان سفر آقای خاتمی مردم لبنان، دولت و طوایف و احزاب یکپارچه از رئیس جمهور ایران استقبال کردند. انسان گاهی ناچار می شود برای جلوگیری از تحریف به مقایسه بپردازد. بدون شک استقبال از آقای خاتمی از نظر کیفی و کمی گسترده تر بود. آن هم به خاطر امام و انقلاب اسلامی است هر چند شرایط خوب بین المللی و عملکرد بهتر آقای خاتمی در این زمینه موثر بود. باید یاد آور شوم که در ان سفر آقای سید حسن نصرالله نیز در ورزشگاه به استقبال آقای خاتمی امد.

*در سفر آقای خاتمی، رئیس­جمهور، رئیس مجلس ونخست وزیر لبنان هر سه در فرودگاه به استقبال ایشان آمدند. این در حالی است که در سفر اخیر آقای احمدی نژاد، نخست وزیر و رئیس جمهور لبنان در فرودگاه غایب بودند.

* سفر آقای خاتمی به فاصله اندکی بعد از آزادی جنوب لبنان صورت گرفت و در این زمان حزب الله به قهرمان ملی و سمبل وحدت لبنان تبدیل شده بود. چون لبنانی ها توانسته بودند سرزمین های خود را با کمک حزب الله آزاد کنند همه ملت لبنان پشت حزب الله قرار گرفته بودند و روابط ایران و لبنان به اوج خود رسیده بود.

* بنده نگاه تبلیغاتی به سفر رئیس جمهور ندارم همچنانکه مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری سفرهایی محدود و هدف دار انجام می دادند آقای موسوی، آقای هاشمی و آقای خاتمی به همین ترتیب سفر می کردند و امکان نداشت اگر وزارت خارجه با یک سفر موافق نبود سفر انجام شود. من احتمال می دهم که این سفر همانند 90 درصد سفرهای آقای احمدی نژاد از تصمیم شخصی نشات می گیرد.

* یکی از دلایلی که من مخالف سفر آقای احمدی نژاد به لبنان بودم وجود همین اختلاف ها در درون خود لبنان بود چون هنوز اختلافات داخلی در لبنان حل نشده است تاشرایط مناسب سفر رئیس دولت ایران باشد. شاید طی مدت زمان آینده اختلافات جوری حل می شد که وقتی آقای احمدی نژاد به لبنان می رفت هیچ مشکلی بین لبنانی ها نباشد و در بین لبنانی در طرابلس پلارکاردهایی دیده نشود که روی ان نوشته باشند:«لا اهلا و سهلا آقای احمدی نژاد».

* با وجود نفوذسیاسی طوایف در لبنان آقای احمدی نژاد با طوایف و روسای آن دیدار نکردند یعنی رئیس جمهور لبنان که مارونی است وقتی پیش آقای «نصراله صفیر» رهبر مارونی ها می رود خم شده و دست ایشان را می بوسد به عبارت بهتر این نکته را آشکار می کند که قدرت اجتماعی در دست طوایف است رئیس طایفه سنی ها که شیخ قبانی است. با ایشان هم دیداری صورت نگرفت. من به هیچ وجه ملاقات آقای احمدی نژاد با شیخ قبانی و آقای صفیر در رسانه ها را ندیدم فقدان این ملاقات نشان می دهد که ارتباط ما با لبنان دچار مشکل شده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016