یکشنبه 6 شهریور 1390   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

تظاهرات اعتراضی مردم ارومیه در اعتراض به خشکاندن دریاچه ارومیه

به گزارش ساوالان سسی، ارگان خبری انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران ، آداپ، هزاران نفر از مردم ارومیه روز شنبه ۵ شهريور ۱٣۹۰ با راهپیمایی در خیابانهای این شهر اعتراض خود را به آنچه که سیاست خشکاندن دریاچه ارومیه از سوی حاکمیت ایران نامیده می شود عنوان کردند.

به گزارش آداپ تظاهرات امروز مردم ارومیه از خیابان عطایی آغاز و به خیابانهای دیگر شهر ارومیه و محلات این شهر سرایت کرده است. خیابانهای اطراف مرکز،کاشانی،امام،اطراف مسجد صدر، راسته غلام خان ، میدان ایالت، عسگر آباد و زنجیر کانون درگیریها بوده است. تظاهر کنندگان با سردادن شعارهای"اورمو گولو جان وئریر - مجلیس قتلینه فرمان وئریر، گلین گئدک آغلایاق اورمو گولون دولدوراق، اورمو گولو سوسوزدو آذربایجان اویانماسا اوتوزدو،یاشاسین آذربایجان"به زبان ترکی آذربایجانی اعتراض خود را به نمایش گذاشتند. شاهدان عینی ضمن گسترده خواندن اعتراضات شهر ارومیه تعداد تظاهر کنندگان را ده هزار نفر تخمین می زنند.

ماموران ضد شورش با حمله به تظاهر کنندگان آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و عده زیادی را بازداشت کرده اند از تعداد بازداشت شدگان آمار دقیقی در دست نیست اما گمان میرود که تعداد بازداشت شدگان به سیصد تن برسد.

ماموران گارد ضد شورش همچنین با پرتاب گاز اشک آور و با استفاده از باتوم مردم معترض را مورد ضرب و شتم قرار دادند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


شاهدان عینی می گویند ماموران پس از بازداشت مردم آنها را به ساختمانهای دولتی همچون استانداری و آموزش پرورش در تقاطع خیام و امام منتقل می کرده اند و عده زیادی نیز در خودروهای گارد ضد شورش محبوس بوده اند.

آنها می افزایند گارد ضد شورش اقدام به تخریب اتومبیل پارک شده شهروندان می کردند.هزاران مامور ضد شورش که همگی به زبان فارسی صحبت می کرده اند به گفته این منابع مامورین از شهرهای دیگر کشور به این منطقه منتقل شده اند و شهر ارومیه مملو از گارد ضد شورش است و پرسنل بومی نیروی انتظامی از درگیری با مردم اجتناب می کند.در این میان حضور دختران و زنان آذربایجانی در جریان تجمع امروز چشمگیر بود و جرقه تظاهرات توسط زنان آذربایجانی زده شد.

منابع محلی همچنین از اخلال در شبکه اینترنت و تلفن در شهرهای مختلف آذربایجان می دهند و به گفته آنها کلمه ارومیه و اورمو از سوی شرکت مخابرات ایران فیلتر شده است.

- تصاویر ویدیویی این تظاهرات را از اینجا ببینید.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016