جمعه 25 مرداد 1392   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

اوباما مانور نظامی مشترک آمریکا با مصر را لغو کرد

به گزارش بی بی سی فارسی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در نخستین واکنش به تحولات اخیر مصر، خشونت علیه غیرنظامیان را به شدت محکوم و مانور نظامی مشترک آمریکا با مصر را لغو کرد.

آقای اوباما گفت توسل به زور، راه حل اختلافات سیاسی نیست.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت در حالی که غیرنظامیان در خیابان‌ها کشته می‌شوند، همکاری با مصر نمیتواند به صورت عادی ادامه پیدا کند.

آقای اوباما به دولت مصر هشدار داد که وارد مسیری "خطرناک" شده و خواهان توقف خشونت و آغاز روند آشتی ملی شد.

عملیات خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی مصر روز چهارشنبه، ۱۴ اوت، در نقاط مختلف شهر قاهره و برای پراکنده کردن معترضانی انجام شد که در حمایت از محمد مرسی و اخوان‌المسلمین تحصن کرده بودند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


دولت مصر آمار کشته‌شدگان این عملیات را بیش از ۵۰۰ نفر اعلام کرده اما اخوان‌المسلمین می گویند بیشتر از ۲۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: "ما خشونت علیه غیرنظامیان را مردود می دانیم. ما از مبانی حقوق جهانی بشر از جمله حق اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم. "

آقای اوباما گفت که آمریکا به مقام‌های مصر اطلاع داده که مانور نظامی مشترک "ستاره روشن" را که قرار بود ماه آینده برگزار شود، لغو کرده است.

این مانور که به عنوان "بزرگترین مانور چندملیتی در دنیا" شناخته می شود، هر دو سال یک بار انجام می شود.

برگزاری این رزمایش نظامی بعد از امضای پیمان کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ میلادی شروع شد. در سال های بعد کشورهای دیگر از جمله اعضای ناتو و کشورهای عربی هم به این مانور پیوستند.

رئیس جمهور آمریکا گفت مردم مصر سزاوار "بهتر از آنچه در این چند روز شاهد آن بوده‌اند" هستند .

آقای اوباما با تاکید بر این که آمریکا طرف هیچ گروهی را در این درگیری ها نمی‌گیرد، خواهان پایان وضعیت فوق‌العاده در مصر شد.

دولت موقت مصر یک ماه وضعیت فوق‌العاده در این کشور اعلام کرده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016