شنبه 26 اردیبهشت 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

رهبر داعش: اسلام هیچگاه دین صلح نبوده است، مسلمانان در هر جایی جهاد کنند

isisislampeace.jpg
رهبر داعش مدعی شد اسلام «دین جنگ» است. به گزارش پایگاه خبری «تیک» به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ در حالی که برخی رسانه ها از زخمی شدن ابوبکر البغدادی، رهبر داعش خبر داده اند، او در پیامی صوتی که روز پنجشنبه منتشر شد، مدعی شد مهاجرت مسلمانان به خلافت خودخوانده وی، یا جهاد در هر جایی که حضور دارند، واجب است.

البغدادی همچنین ادعا کرد دین مبین اسلام «دین جنگ» است. به ادعای سرکرده داعش، اسلام هیچگاه دین صلح نبوده است.

وی خطاب به مسلمانان جهان این پرسش را مطرح کرد: «آیا وقت آن نرسیده است که بدانید خارج از خلافت (داعش)، شما قدرت، شرافت، امنیت و حقوقی ندارید»؟

البغدادی همچنین شهروندان سنی استان الانبار را در عراق به خاطر فرار از جنگ و پناه بردن به بغداد مورد نکوهش قرار داد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


"پیام جدید" ابوبکر بغدادی برای پیوستن مسلمانان به خلافت اسلامی
دویچه وله - بنا به گزارش ‌رسانه‌های بین‌المللی پس از گمانه‌زنی‌ها درباره مجروح شدن ابوبکر بغدادی، رهبر گروه "دولت اسلامی" در حمله‌ی هوایی نیروهای ائتلاف، پیامی صوتی منتسب به او در اینترنت منتشر شده است.

در این پیام ۳۴ دقیقه‌ای که روز پنج‌شنبه (۱۴ مه/ ۲۴ اردیبهشت) منتشر شد از مسلمانان جهان خواسته شده که به مناطق تحت کنترل "خلیفه مسلمین جهان" مهاجرت کنند.

هنوز منابع مستقل صحت این پیام صوتی را تایید نکرد‌ه‌اند. اما به گفته کارشناسان صدای شخصی که این پیام را قرائت می‌کند، به صدای ابوبکر بغدادی بسیار شبیه است. آخرین پیام بغدادی در ماه نوامبر ۲۰۱۴ منتشر شده بود.

"خلیفه خود‌خوانده" در این پیام از مسلمانان جهان می‌خواهد که در صورت وجود موانع برای مهاجرت به عراق و سوریه "در هر کشوری که اقامت دارند، سلاح بردارند و مبارزه کنند."

در این پیام آشکارا گفته می‌شود که "هیچ عذری از مسلمانان برای عدم مهاجرت به خلافت اسلامی و عدم حمایت از دولت اسلامی پذیرفتنی نیست."

این پیام نخست در رسانه‌های وابسته به گروهی به نام "فرقان" انتشار یافت و سپس در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی که به گروه "دولت اسلامی" نزدیک هستند، بازنشر شد. گرچه زمان دقیق ضبط این پیام هنوز روشن نیست، اما در آن به حوادث اخیر یمن اشاره و حملات هوایی عربستان سعودی به یمن محکوم شده است.

در صورتی که این پیام واقعاً از سوی بغدادی قرائت شده باشد، گمانه‌زنی‌ها درباره شرایط وخیم جسمی یا احتمال مرگ وی اعتبار خود را از دست خواهند داد.

وزارت دفاع آمریکا نیز پیشتر اعلام کرده بود که از وضعیت جسمی بغدادی یا محل اقامت وی اطلاعی ندارد.

وزارت دفاع عراق در روز ۱۳ مه با انتشار ویدئویی مدعی شد که ابوعلا عفری، مرد شماره ۲ دولت اسلامی در یک حمله هوایی به مسجدی در شمال بغداد کشته شده است، اما مقامات وزارت دفاع آمریکا "حمله به یک مسجد در شمال بغداد" را رسماً تکذیب کردند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016