یکشنبه 28 تیر 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

نتانیاهو: خامنه‌ای جواب همه را داد

505420CA-5BD6-45D9-BA62-1BFAD8290AD0_w640_r1_s.jpg
رادیو فردا: کمتر از یک هفته پس از اعلام دستیابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافقی بر سر برنامه اتمی ایران، در حالی که وزیر دفاع آمریکا برای کاهش نگرانی اسرائیل و عربستان از این توافق راهی منطقه شده است، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر به شدت به این توافق و قدرت‌های مذاکره‌کننده با ایران حمله کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، یکشنبه ۲۸ تیر در نشست هفتگی دولت خود در بیت‌المقدس گفت، کسانی که فکر می‌کردند ایران پس از این توافق سیاست‌های خود را تغییر می‌دهد، پاسخ خود را از سخنان روز شنبه رهبر ایران گرفتند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر و فرمانده کل قوای جمهوری اسلامی ایران شنبه ۲۸ تیر در دو سخنرانی در برابر دولتمردان و سفیران کشورهای اسلامی و در خطبه‌های نماز عید فطر تهران گفت سیاست‌های ایران از این به بعد نیز تغییر نخواهد کرد و حمایت ایران از «ملت‌های مظلوم بحرین، یمن، فلسطینی‌ها، مجاهدان فداکار حزب الله و دولت‌ها و ملت‌های عراق و سوریه» ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با استناد به این اظهارات رهبر ایران، بنیامین نتانیاهو در سخنان روز یکشنبه در هیئت دولت خود که خطاب آن به قدرت‌های مذاکره‌کننده بود، گفت، سخنرانی «تهاجمی و قاطعانه» رهبر ایران را شنیدید و «ایرانی‌ها حتی نیت خود را برای استفاده از پول‌هایی که به ایران برگردانده می‌شود در راه گسترش ترور و خشونت و ادامه کار ماشین ترور در منطقه پنهان نمی‌کنند».

نتانیاهو این ادعا را نیز مطرح کرد که اسرائیل «راهکار بهتری» به جای این «توافق بد» ارائه کرده بود که «تشدید اهرم فشار و تحریم‌های سنگین‌تر و ایجاد موانع جدی‌تر بر سر راه برنامه اتمی ایران» بود.

به گفته نتانیاهو، «تا ایران درخواست نابودی اسرائیل و شعار مرگ بر آمریکا را متوقف نکند، شایسته دریافت هیچ امتیاز و سازشی نیست».تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


همزمان روزنامه اسرائیلی هاآرتص یکشنبه ۲۸ تیر خبر داد که گفت‌وگوی تلفنی اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل «مکالمه‌ای بسیار سخت» بوده است.

به نوشته هاآرتص، در پی ابراز خشم شدید نتانیاهو در این گفت‌وگوی تلفنی بود که جان کری با حضور در یک مصاحبه تلویزیونی در آمریکا، در اشاره تلویحی به نتانیاهو، گفت «آنها که مدعی هستند که می‌شد به توافق بهتری با ایران دست یافت، در توهم هستند».

نتانیاهو روز پنجشنبه گذشته نیز زمانی که میزبان فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا شد، آشکارا با او در نشست خبری به جدل پرداخت و بریتانیا را در کنار دیگر کشورهای مذاکره‌کننده در برابر ایران به عدم درک درست «خطرات» ناشی از جمهوری اسلامی ایران متهم کرد.

سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه

اظهارات تند روز یکشنبه نتانیاهو در جلسه دولتش علیه کشورهایی که «واقعیات ایران را نمی‌بینند»، در آستانه ملاقات او با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، بیان شد.

آقای کارتر از شامگاه یکشنبه ۲۸ تیر دیدارهای خود را با نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل آغاز خواهد کرد.

باراک اوباما گفته بود، وزیر دفاع دولت خود را برای کاستن از نگرانی اسرائیل و عربستان سعودی از توافق اتمی اخیر میان ایران و قدرت‌ها، راهی خاورمیانه می‌کند.

اما نتانیاهو بارها در پنج روز گذشته گفته است که کشورش به این توافق که «اشتباه تاریخی» است، «متعهد نیست».

ژنرال موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، نیز جمعه گفت، کشورش از آمریکا دریافت یک و نیم میلیارد دلار دیگر جنگ‌افزار را بخاطر «افزایش خطرات امنیتی برای اسرائیل از ناحیه توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی» درخواست خواهد کرد.

آقای اشتون کارتر در این سفر منطقه‌ای، پس از اسرائیل به عربستان نیز که در کنار اسرائیل به یکی دیگر از رقیبان منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در عرصه اتمی و سیاست‌های خاورمیانه‌ای ایران مبدل شده است، می‌رود.

سعودی‌ها در حالی که نگرانی‌های مشترکی با اسرائیل از بابت ایران دارند، اما ظاهراً از توافق اتمی حمایت کرده‌اند.

در همین حال، ملک سلمان هفته گذشته در تماس تلفنی که باراک اوباما با او انجام داد و نیز عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در دیدار با جان کری در واشینگتن، گفته‌اند که ایران باید از پول‌های آزاد شده در راه درست استفاده کند نه «حمایت از شرارت در خاورمیانه».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، اشتون کارتر در این سفر منطقه‌ای، به اردن نیز خواهد رفت تا با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در خصوص مبارزه با گروه «حکومت اسلامی» گفت‌وگو کند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016