یکشنبه 18 بهمن 1394   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

رد صلاحیت دوبارهٴ ۷۵ درصد رد صلاحیت‌شدگان

shorayye-negahban.jpeg
رادیو زمانه - یک عضو حقوقدان شورای نگهبان از رد صلاحیت نزدیک به ۷۵ درصد داوطلبان انتخابات مجلس در مرحله دوم بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان خبر داد.

شورای نگهبان نزدیک به ۷۵ درصد از داوطلبانی را که در مرحله قبل رد صلاحیت شده بودند، دوباره رد صلاحیت کرد.

نجات‌الله ابراهیمان، عضو حقوقدان شورای نگهبان از تائید صلاحیت حدود ۲۵ درصد داوطلبانی که در مرحله نخست رسیدگی به صلاحیت‌ها رد صلاحیت شده بودند، خبر داد.

سخنگوی پیشین شورای نگهبان که پیش از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیات‌های نظارت استانی استعفاء کرده بود، شامگاه چهارشنبه ۱۶ بهمن در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ایران گفت: «طبق برآوردها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد داوطلبان انتخابات مجلس در مرحله رسیدگی به اعتراض‌ها تائید صلاحیت شدند.»

هیات نظارت بر انتخابات در مرحله نخست بیش از ۶۰ درصد داوطلبان را «رد صلاحیت» و یا «عدم احراز صلاحیت» کرده بود. براساس گزارش رسمی شورای نگهبان، شش هزار و ۵۷۳ داوطلب نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی هیات‌های نظارت استانی «فاقد صلاحیت لازم برای نمایندگی مجلس» تشخیص داده شدند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران یک هفته پیش گفته بود که پنج هزار و ۵۰۰ داوطلب رد صلاحیت شده، به شورای نگهبان شکایت کرده‌اند. او روز گذشته از تعامل مثبت وزارت کشور و شورای نگهبان خبر داد و گفت که «حجم قابل قبولی از داوطلبان» در مرحله رسیدگی به اعتراض‌ها تائید صلاحیت شده‌اند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


تردید اصلاح‌طلبان

به گفته ابراهیمیان اسامی داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها تائید شده است، بامداد ۱۷ بهمن به وزارت کشور اعلام می‌شود. محمدرضا عارف، رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان روز گذشته اظهار امیدواری کرده بود که شورای نگهبان امکان بازگشت نامزدهای اصلاح‌طلب را به انتخابات فراهم کند.

براساس اعلام گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب، بیشتر داوطلبان همسو با این جریان سیاسی از سوی هیات‌های نظارت استانی رد صلاحیت شده‌اند. احمد خرم، از اعضای شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ۱۱ بهمن گفته بود که اصلاح‌طلبان«امیدی به تائید صلاحیت ندارند».

براساس گزارش‌های غیررسمی که در برخی از شبکه‌های مجازی و پایگاه‌های خبری نزدیک به اصلاح‌طلبان منتشر شد، نام تعدادی از نامزدهای نزدیک به اصلاح‌طلبان در میان تائید صلاحیت شدگان به چشم می‌خورد.

این پایگاه‌های خبری محسن مهرعلیزاده، رسول منتجب‌نیا، محسن رهامی، جواد اطاعت، ولی‌الله شجاع پوریان، داریوش قنبری و علی مطهری را از جمله داوطلبانی اعلام کرده‌اند که تائید صلاحیت شدند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016