یکشنبه 22 فروردین 1395   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


خواندنی ها و دیدنی ها
پرخواننده ترین ها

معترضان به واگذاری موزه هنرهای معاصر تجمع کردند

1460211075548_Hadi Zand  (7 of 24).jpg
جمعی از معترضان به واگذاری موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی، شنبه ۲۱ فروردین، مقابل این موزه تجمعی بر پا کردند.

به گزارش رادیو زمانه٬ تجمع کنندگان می‌گویند موزه‌ هنرهای معاصر تهران یک میراث ملی است و نباید به بخش خصوصی واگذار شود. بر روی بنرها و پلاکاردهایی که در دست معترضان بود نوشته شده «میراث ملی را واگذار نکنیم» و «صاحبان حقیقی موزه و آثار هنری فاخرش مردم هستند نه بخش خصوصی».

انجمن هنرمندان سفالگر، مهندسان شهرساز، تصویرگران و انجمن علمی نقاشی دانشگاه هنر در این تجمع اعلام کرد که اگر حرکت خودجوش مردم برای حفظ گنجینه موزه هنرهای معاصر نبود، اکنون پشت درهای بسته و در سکوت خبری موزه هنرهای معاصر به بخش خصوصی واگذار می‌شد.

در این بیانیه انجمن هنرمندان سفالگر، مهندسان شهرساز، تصویرگران و انجمن علمی نقاشی دانشگاه هنر از علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی خواسته‌اند که در جلسه مشترکی با نمایندگان انجمن‌های هنری به پرسش‌ها پاسخ دهد و آرامش را به جامعه هنری کشور بازگرداند.

مجید ملانوروزی، سرپرست موزه هنرهای معاصر در سخنانی اعلام کرد که در شورای توسعه تحول اداری وزارت ارشاد اسلامی علاوه بر واگذاری موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی، واگذاری برج آزادی و تالار فردوسی به بخش خصوصی نیز در میان آمده بوده است.

ملانوروزی همچنین اعلام کرد که بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر همچنان غیر قابل نمایش است، اما وعده داد که به زودی سیاهه این آثار در کاتالوگی منتشر شود و در اختیار عموم مردم قرار گیرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


در موزه هنرهای معاصر آثار مهمی از امپرسیونیسم تا پاپ آرت وجود دارد. برخی از این آثار، برای مثال تابلوی «دو شخص خوابیده بر تخت به همراه خدمتکار» اثر فرانسیس بیکن و یا تابلوی «گابریل با پیراهن باز» از رنوار ممنوع از نمایش تشخیص داده شده‌اند.

علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد اسلامی پنجشنبه ۱۹ فروردین خبر واگذاری موزه را تکذیب کرد اما، معماری نیوز اسنادی را منتشر کرده است که خبر واگذاری را تأیید می‌کند.

بنیاد رودکی بنیادی غیر دولتی است که اعضای هیأت امنای آن را وزیر ارشاد اسلامی، معاون امور هنری ارشاد اسلامی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و دو نفر از صاحب‌نظران منتخب وزیر در امور فرهنگی و هنری تشکیل می‌دهند.

معترضان می‌گویند وضعیت بنیاد رودکی، به ویژه به لحاظ مالی باید مشخص شود. آن‌ها می‌پرسند اگر بنیاد رودکی خصوصی نیست چگونه شخصیت حقوقی و امور مالی مستقل دارد؟ اگر خصوصی‌ست، منابع مالی آن چرا مشخص نیست؟


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016