دوشنبه 10 خرداد 1395   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


خواندنی ها و دیدنی ها
در همين زمينه
1 خرداد» آب و برق گران شد
14 فروردین» اوباما: اقتصاد امنیت می خواهد نه ارسال سلاح به حزب‌الله
پرخواننده ترین ها

چرا کاهش نرخ تورم برای مردم باور پذیر نیست؟

نرخ اعلام شده تورم یکی از متغیرهایی است که جامعه ایران همواره با تردید نسبت به صحت آن نگریسته است. به گفته یک کارشناس اقتصادی مفهوم نرخ تورم به این معنا نیست که کالاها ارزان‌تر شده اند بلکه به این معناست که روند صعودی قیمت ها کم شده اند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


ایلنا ـ بسیاری افراد در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ تورم به چه معناست، می گویند: "یعنی کاهش قیمت‌ها". این برداشت از مفهوم تورم در شرایط تورمی موجب می شود مخاطب به هر گونه اعلام کاهش نرخ تورم با تردید نگاه کند.

اینکه نرخ تورم از حدود ۳۵ درصد در اسفند ماه ۹۲ به ۱۰.۲ درصد دراردیبهشت ماه ۹۵ رسیده قطعا برای اینگونه مخاطبان قابل قبول نیست.

هر چند دلایل بالا بودن نرخ تورم در سال‌های گذشته متفاوت است و از تحریم‌ها گرفته تا سوءمدیریت‌ها و انجام کار‌های غیرکارشناسی و هیجانی در حوزه اقتصادی،‌ همه و همه باعث شدند تا حال بد اقتصاد ایران بد و بدتر شود اما چرا مردم کوچه و بازار توقف و کاهش رشد تورم را در دولت یازدهم باور نمی کنند؟

هادی حق شناس در گفتگو با خبرنگار ایلنا به این پرسش پاسخ داد و گفت: تورم از ۴۰ درصد در زمان روی کار آمدن آقای روحانی و در دولت یازدهم به حدود ۱۰ درصد در اردیبهشت ماه جاری رسیده است و تورم نقطه به نقطه هم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تک رقمی شده است اما مفهوم آن این نیست که کالاها ارزان‌تر شده اند بلکه به این معناست که روند صعودی قیمتها کم شده اند.

وی با بیان اینکه میزان گرانی کالاها کمتر از قبل شده افزود: این بدان معنی است که اگر در سال ۹۲ یک کالا ۳۵ درصد رشد قیمت داشته دراردیبهشت ماه این میزان به ۱۰ درصد رسیده است و مفهوم آن این است که گرانی این کالا ۲۵ واحد کمتراز قبل شده است.

این اقتصاددان با تشبیه تورم به سرعت خودرو گفت: خودرویی ( تورم) که با سرعت ۳۵ کیلومتر در حرکت بود اینک متوقف نشده اما سرعتش به ۱۰ کیلومتر رسیده است.

وی با اشاره به سیاست دولت یازدهم در کاهش نرخ تورم خاطر نشان کرد: ادامه سیر نزولی تورم در دستور کار دولت است تا زمانی که تورم تک رقمی شود و گرانی ها کمتراز قبل شوند، اما اینکه تصور شود در اقتصاد بیمار ایران که نرخ بهره وری پایین است و از کل ظرفیت شهرکهای صنعتی و بنگاههای اقتصادی کامل استفاده نمی شود و رکود در بخش عمده ای از اقتصاد ایران حاکم شده است نمی توان انتظار داشت کالاها ارزانتر از قبل شوند اما می توان این باور را در مردم بوجود آورد که گرانی آنها کمتر از قبل شده است.

به گزارش ایلنا، بر اساس آخرین گزارش صندوق بین المللی پول ایران با تورم ۱۰.۱۲ درصدی در سال ۲۰۱۵ دهمین تورم بالا را در بین کشورهای جهان داشته است.

در این گزارش آمده است نرخ تورم ایران در این سال حتی بیشتر از کشورهای جنگ‌زده‌ای مثل عراق و لیبی بوده است. نرخ تورم عراق در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳.۱ درصد و لیبی ۸ درصد برآورد شده است. برخی کشورهای دیگر که تورم کمتری نسبت به ایران در این سال داشته اند عبارتند از: مصر، اتیوپی، زامبیا، اریتره، و ترکیه.

کشورهایی که مانند لیبی و مصر درگیری‌های بسیاری را در چند سال اخیر پشت سر گذاشته‌اند اما تورمی کمتر از ایران دارند.

در واقع دولت برای اینکه بتواند کاهش نرخ تورم را که بارها از آن به عنوان دستاورد یاد کرده برای مردم قابل لمس باشد، باید تولید را به حرکت بیاورد.

نگاهی به سیر نرخ تورم در دولت یازدهم

نرخ تورم ۳۴.۷ درصدی در اولین سال دولت تدبیر و امید

به گزارش ایلنا ، بانک مرکزی نرخ تورم اسفند سال ۹۲ را ۳۴.۷ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه را ۱۹.۷ درصد اعلام کرد.براساس بررسی‌های انجام شده در بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری کشوردراسفندماه ۹۲ به عدد ۱۸۶.۶ رسیده که نسبت به رقم ماه قبل ۱.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۹۲ نسبت به ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۱ (نرخ تورم سال ۹۲) معادل ۳۴.۷ درصد است که بیانگر کاهش ۵.۷ درصدی نرخ تورم در فاصله مهر تا اسفندماه سال ۹۲ است.

بانک مرکزی نرخ تورم فروردین سال ۹۲ را ۳۲.۳ درصد، اردیبهشت ماه را ۳۴ درصد، خرداد ماه را ۳۵.۹ درصد، تیر ماه را ۳۷.۵ درصد، مرداد ماه را ۳۹ درصد، شهریور‌‌ماه را ۴۰.۱ درصد، مهر ماه را ۴۰.۴ درصد، آبان‌‌ماه را معادل ۴۰ درصد، آذرماه را ۳۹.۳ درصد، دی ماه را ۳۸.۴ درصد و بهمن ماه را ۳۶.۷ درصد اعلام کرده بود.

نرخ تورم در سال ۹۳ به ۱۴.۸ درصد رسید

بر اساس این گزارش نرخ تورم اعلام شده در سال ۹۳ چنین است ؛ فروردین ۲۹.۸ درصد، اردیبهشت ۳۱ درصد، خرداد ۳۲.۶ درصد، تیر ۳۳.۹ درصد، مرداد ۳۵.۱ درصد، شهریور ۳۶ درصد، مهر ۳۶.۲ درصد، آبان ۳۵.۹ درصد، آذر ۳۵.۵ درصد، دی ماه ۳۵ درصد، بهمن ماه ۳۳.۷ درصد و اسفند ماه ۳۲.۱ شد.

مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند سال ۱۳۹۳ را ۱۴.۸ درصد اعلام کرد همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ۹۳ نیز ۱۴.۲ درصد شد.

میانگین کاهش ماهانه تورم در شش ماهه اول سال ۹۳ حدود ۲ درصد بود اما در شش ماه دوم این روند کمی کند شد و به یک درصد و کمتر از آن رسید.

نرخ تورم در اسفند ۹۴ به ۱۱.۳ درصد رسید

بر اساس این گزارش بانک مرکزی، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در اسفند ۱۳۹۴ را ۲۳۴.۸ اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افزایش داشت.

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۱۳۹۴ نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفندماه ۱۳۹۳‌ (با ۰.۷ درصد کاهش) معادل ۱۱.۹ درصد شد و شاخص مذکور در اسفندماه ۱۳۹۴ نسبت به ماه مشابه سال قبل (با ۰.۶ درصد کاهش) معادل ۸.۳ درصد افزایش داشت.

مرکز آمار ایران نرخ تورم در پایان اسفند ماه را با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل ۱۱.۳ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه در این ماه را با ۰.۲ درصد کاهش ۹.۷ درصد محاسبه کرد.

همچنین شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال ۹۳ تا ۷ درصد شرد داشت و نرخ تورم ۱۲ ماهه این گروه ۹.۹ درصد شد.

شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در اسفند ماه ۱۳۹۴ به رقم ۲۱۰.۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد افزایش داشت. میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۲ درصد بود و نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اسفند ماه سال ۱۳۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۲ درصد شد که در مقایسه با تورم ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۴ (۱۲.۶ درصد) ۰.۶ درصد کاهش یافت.

نرخ تورم در دو ماهه فروردین و اردیبهشت سال ۹۵

مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ به نقطه فروردین را ۷.۷درصد و تورم نقطه ای اردیبهشت را ۶.۸ درصد اعلام کرد.نرخ تورم سالانه منتهی به فروردین ۱۰.۸ درصد و تورم سالانه منتهی به اردیبهشت ۱۰.۲ درصد بوده است.

گزارش: ندا جعفری


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016