جمعه 3 دی 1395   صفحه اول | درباره ما | گویا

گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


پرخواننده ترین ها

پوتین: روسیه از هر متجاوز بالقوه‌ای قوی‌تر است

107058_8970.jpg
بی بی سی - ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هشدار داده است که نیروهای نظامی کشورش در مقایسه با هر "متجاوز بالقوه‌ای" قوی‌تر هستند، چرا که روسیه موشک‌های هسته‌ای و دیگر تجهیزات نظامی خود را به روز کرده است.

آقای پوتین، در نشست مطبوعاتی سالانه با خبرنگاران، گفت: "بر کسی پوشیده نیست که ما برای بهبود توان موشکی خود تلاش بسیار کرده‌ایم."

رئیس جمهور روسیه آمریکا را به برانگیختن مسابقه تسلیحاتی متهم کرد و گفت خروج آمریکا از پیمان محدودسازی موشک‌های ضدبالستیک در سال ۲۰۰۱، "به ایجاد شرایطی برای یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای جدید انجامیده است".

انضمام شبه جزیره کریمه به خاک روسیه و دیگر درگیری‌های اوکراین، به همراه مداخله نظامی روسیه در سوریه، تنش را میان این کشور و قدرت‌های غربی تشدید کرده است. انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا احتمال بهبود روابط آمریکا و روسیه را تقویت کرده است، چرا که دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین پیش از این متقابلا یکدیگر را ستایش کرده‌اند.

با این وجود ولادیمیر پوتین روز گذشته هم خواهان توسعه موشک‌های هسته‌ای شد که بتوانند از سد سیستم‌های دفاع ضدموشکی بگذرد.

چند ساعت پس از او دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده هم گفت آمریکا باید زرادخانه هسته‌ای خود را به‌طور عمده تقویت کند و گسترش بدهد.

برآورد می‌شود که روسیه و آمریکا هر یک بیش از ٧ هزار کلاهک هسته‌ای داشته باشند.

از سال ١٩٧٢ که لئونید برژنف، رهبر وقت اتحاد شوروی و ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، پیمانی برای محدودیت سلاح‌های هسته‌ای امضا کردند، آمریکا و روسیه مکررا پیمان‌هایی برای کنترل دوجانبه تسلیحات هسته‌ای خود داشته‌اند، اما اکنون نگرانی‌هایی درباره گسترش زرادخانه هسته‌ای این دو وجود دارد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


انتخابات آمریکا

آقای پوتین در بخش دیگری از سخنان امروزش اتهام مداخله در انتخابات ریاست جمهور آمریکا را رد کرد و با اشاره به شکست حزب دموکرات در انتخابات کنگره گفت: "این چه طور؟ این هم کار من بود؟"

رئیس جمهور روسیه گفت: "طرف بازنده دنبال این است که تقصیر را گردن افراد دیگر بیندازد. اگر به مشکلاتی که درون خودشان هست توجه می‌کردند وضعشان بهتر می‌بود."

او در عین حال گفت نظام انتخاباتی آمریکا "قدیمی و کهنه" است، اما این قانونگذاران آمریکایی هستند که باید درباره تغییر شیوه انتخابات ریاست جمهوری تصمیم بگیرند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول 
Copyright: gooya.com 2016