دوشنبه 14 دی 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

دستور ممنوعیت خروج بازیگر ایرانی لغو شد، بی بی سی

دادستان تهران از لغو ممنوعیت خروج فاطمه معتمد آریا، بازیگر سینما، و رسیدگی به دستورهای مشابه علیه دو سینماگر دیگر خبر داده است.

روز سه شنبه، 22 دسامبر (1 دی)، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در مورد ممنوع الخروج شدن برخی از هنرمندان ایرانی گفت "در مورد فاطمه معتمد آریا، رفع ممنوع الخروجی شده و در مورد مجتبی میر طهماسب و جعفر پناهی، اعتراض آنها را شکایت تلقی کرده و قرار شد پرونده به دادگاه ارسال شود."تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
در نیمه مهرماه سال جاری، فاطمه آریا، بازیگر، و مجتبی میر طهماسب، مستند ساز، هنگامیکه همراه با تعدادی دیگر از سینماگران ایرانی در پاسخ به سفر هیاتی از آکادمی اسکار قصد عزیمت به آمریکا را داشتند در فرودگاه تهران ممنوع الخروج شدند.

یک هفته پس از آن، گذرنامه جعفر پناهی، فیلسماز ایرانی، هنگام خروج از کشور به مقصد پاریس در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط و او هم ممنوع الخروج شد.

مقامات وزارت ارشاد در پاسخ به نامه اعتراض آمیز گروهی از هنرمندان علیه این اقدامات، ممنوع الخروج شدن این سه نفر را موضوعی قضایی و بی ارتباط با این وزارتخانه خواندند اما منابع قضایی هم در این مورد توضیحی ندادند.

در عین حال، هنگام انتشار اخبار ممنوع الخروج شدن این سه نفر، برخی منابع دلیل آن را حمایت آنان از نامزدهای انتخاباتی مخالف محمود احمدی نژاد و اعتراضات پس از اعلام نتیجه انتخابات دانستند.

دادستان تهران در پاسخ به سئوالی در مورد علت ممنوع الخروج شدن این سه نفر گفته است که "گزارش هایی در مورد این افراد منجر به ممنوع الخروج شدن آنها شد و در مورد خانم معتمد آریا، مشکل مرتفع شده اما در مورد آن دو نفر دیگر، کماکان باقی است."

آقای جعفری گفته است که دادگاه باید در مورد ابقا یا لغو تصمیم دادستانی تصمیم گیری کند اما مشخص نکرد که آیا دستور علیه خانم معتمد آریا هم توسط دادگاه لغو شده، و در چنین صورتی، این پرونده در چه زمانی و توسط چه دادگاهی مورد رسیدگی قرار گرفته است.

دادستان تهران در مورد نوع "گزارش هایی" که به ممنوع الخروج شدن این سه نفر انجامید گفته است "صراحتا نمی توانم بگویم مسایل سیاسی است، گزارش هایی بوده که دادستانی می تواند در باره آن تصمیم گیری کند و به عنوان مثال، در ماده 16 قانون گذرنامه آمده است که به تشخیص مقامات قضایی، می توان از خروج فردی از کشور جلوگیری کرد یا اساسا به او گذرنامه نداد."

در عین حال، وی افزود که ممکن است در مورد تمام افراد و اتباع ایرانی "گزارش هایی بیاید و دادسرا برحسب گزارش ها، تصمیم گیری کند که در مورد این دو نفر نیز تصمیم گیری خارج از این گزارش ها نبوده است."


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016