یکشنبه 30 تیر 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ساخته شدن رگ خونی انسان در موش، بی بی سی

بنا به گزارشی علمی در آمریکا، دانشمندان برای اولین بار توانسته اند با استفاده از سلول های انسان در بدن موش رگ های خونی درست کنند.
آنها گفته اند که این موفقیت ممکن است نهایتا به بیمارانی کمک کند که سکته قلبی دشته اند.

در این آزمایش آمیخته ای از سلول های "پروجنیتور" (progenitor)، گرفته شده از خون و مغز استخوان، برای ساختن جداره رگ و سلول های اطراف آن استفاده شده است.
تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
یک کارشناس بریتانیایی گفت که این تحقیق، که در دانشگاه هاروارد صورت گرفته، "امیدوار کننده" است و ممکن است سرانجام به ساختن اندام های بدن انسان در آزمایشگاه که قابل پیوند موفقیت آمیز به بیماران هستند، بیانجامد.

توانایی ساختن شبکه جدیدی از مویرگ ها پیروزی بزرگی برای محققان به شمار می رود.

در دنیای پزشکی چنین توانایی دهها کاربرد دارد از جمله در درمان بیماری هایی که بخشی از بافت خون رسان بدن، مثل عضله قلب پس از حمله قلبی، آسیب دیده باشد.

در آخرین تحقیق در این زمینه، که نتیجه آن در مجله "مطالعات درباره جریان خون" چاپ شده است، از دو نوع سلول "پروجنیتور" که مانند سلول پایه توانایی دارند، سلول های دیگری را بسازند، استفاده شده است.

در این تحقیق، سلولهای پروجنیتور "اندوتلیال" (endothelial)، قادرند سلول های تشکیل دهنده جدار رگ را بسازند و سلولهای پروجنیتور "مسنکیمال" (meenchymal)، می توانند سلولهای همجوار جداره رگ را، که به استحکام رگ کمک می کنند، بسازد.

این سولهای پورجنیتور را بر خلاف سلول های پایه که باید از جنین گرفته شوند - که به لحاظ اخلاقی باعث جنجال زیادی شده است - می توان از خون یا مغز استخوان یک فرد بزرگسال یا از بند ناف برداشت کرد.

در عرض هفت روز از شروع آزمایش، در بدن حیوان آزمایشگاهی شبکه ای از رگ های جدید تشکیل شد که مانند رگ های خونی دیگر انتقال خون را به بافت ها و اندام های او انجام داده اند.

دکتر جویس بیسکاف، که هدایت این تحقیق را بر عهده داشته است، گفت: "آنچه واقعا درباره تحقیق ما جالب توجه است این است که ما از سلول های انسان که از خون و مغز استخوان گرفته شده اند و نه با جدا کردن رگ های فعال، رگ و مویرگ جدید ساخته ایم."

Copyright: gooya.com 2016