دوشنبه 27 آبان 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا

بخوانید!
پرخواننده ترین ها

کدام یک بدتر است: کالری چربیها یا کربوهیدراتها؟، مجله الکترونیکی فریا

اگر شما یکی از میلیونها افرادی هستید که سعی در کاهش وزن خود دارند، شاید دلتان می خواست رژیم موثرتری داشته باشید. و اگر دچار تردید هستید که رژیم کم چربی بهتر است یا رژیم کربوهیدرات، پاسخ ساده است. دانشمندان امروزه می دانند که در یک مقیاس مولکولی انواع مختلف نشاسته و انواع مختلف چربی ها تاثیرات متفاوتی در متابولیسم بدن دارند اما در رده کاهش وزن تاثیر آنها برابر است.

دکتر والتر ویلت از مرکز آموزشی بهداشت و تغذیه هاروارد به این سئوال پاسخ داده است.
تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
سئوال: آیا مصرف یک کالری چربی شما را چاقتر می کند یا یک کالری کربو هیدرات؟

پاسخ: بعد از سالها مطالعه ما تقریبا مطمئنیم که یک کالری همانقدر باعث بالا رفتن وزن می شود که یک کالری کربوهیدرات. اما بر اساس آنچه شما در دهانتان می گذارید، کاملاً مشخص است که این منبع کالری در افزایش و کاهش وزن اهمیت چندانی ندارد.

این سئوال همیشه وجود داشته است که کدام یک چاق کننده تر است؟ بهترین راه برای رسیدن به جواب اینست که نگاهی به مطالعات طولانی مدت در این باره بیندازیم . در این حالت ما اشخاصی را بصورت تصادفی انتخاب کردیم که انها دارای رژیم غذایی پر چرب/ کم کربوهیدرات یا کم چرب/پرکربوهیدرات بوده اند و وضعیتشان را حداقل یک سال یا بیشتر دنبال کرده ایم.

در این مطالعات مشاهده شد که با کالری یکسان، افرادی که چربی اشباع نشده بیشتری مصرف می کنند افزایش وزنشان بیشتر است. از آنجا که اندازه گیری کالری ها برای انسان دشوار است و حتی خود فرد گاهی در گزارش آنچه می خورد اشتباه می کند، این آزمایشات به میزان پنج سال بروی میمون ها بصورت کنترل شده انجام گرفت (زیرا کنترل رژیم غذایی حیوانات آسان تر است) و مشخص شد آنهایی که چربی اشباع نشده مصرف می کنند هفت درصد افزایش وزن داشتند و آنها که رژیمشان کم چرب بود یک و نیم درصد افزایش وزن داشتند.

دلیل این امر آن است که وقتی شما رژیم پر از چربی اشباع نشده استفاده می کنید انگار کالری ها را بزور وارد سلولهای چربی تان می کنید بجای آنکه آنها را وارد ماهیچه ها کنید. زیرا ماهیچه ها در بیست و چهار ساعت شبانه روز در حال سوخت و سازند.

در این مطالعات دویست و پنجاه هزار زن و مرد بمدت بسیار طولانی مورد بررسی قرار گرفتند و تفاوتی بین تاثیر کالری چربی و کالری کربوهیدرات موجود در رژیم غذایی بر بیماری های قلبی یا انواع سرطان و سکته مشاهده نشد.

گفته شد که نوع چربی مصرف شده یا کربوهیدرات بسیار مهم است. چربی اشباع نشده برای بیماریهای قلبی و دیابت نوع دوم بسیار مضر است. درباره کربوهیدرات نیز همینطور است. جذب بالای نشاسته و شکر برای قلب و دیابت مضر است و از سوی دیگر فیبر و دانه های کامل ریسک کمتری دارند.

پس این کیفیت رژیم است که اهمیت دارد نه مقدار آن و نباید تمام توجه خود را به منبع این کالری ها معطوف کنید.

مجله الکترونیکی فریا

Copyright: gooya.com 2016